کد خبر: ۲۱۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
هيچ ارگاني به فکر اين تالار قديمي‌نيست
گروه هنري_ هنوز هم تعداد ساختمان‌هاي ناامن در پايتخت زياد است. ساختمان‌هاي کهنه و قديمي‌که‌امنيت ندارند و در کوچه پس کوچه‌هاي شهر بزرگ ازچشم مسئولان پنهان شده‌اند.
اما همه اين ساختمان‌ها در کوچه‌ها هم نيستند. اگر کمي‌دقت کنيد تالار بزرگ تئاتر شهر در چهار راه وليعصر را مي‌بينيد که در مرکز شهر خودنمايي مي‌کند. تالاري که بيش از 50 سال از عمر آن مي‌گذرد و هنوز هم با تمام آجرهاي کهنه و کاشي‌هاي هنرمندانه، يکي از زيباترين تالارهاي تهران به شمار مي‌رود. ساختماني که متاسفانه به دليل عدم توجه مسئولان در امن‌ترين موقعيت ممکن به سر مي‌برد. 
شامگاه جمعه، 27 بهمن‌ماه پرده‌ي جانبي تالار اصلي مجموعه تئاتر شهر حين تمرين گروه تاجبخش فنائيان آتش گرفت و خوشبختانه با حضور و اقدام به موقع کارکنان تئاتر شهر و نيز نيروهاي آتش‌نشاني ماجرا ختم به خير شد و علاوه براينکه اجراهاي ديگر به صحنه رفت، گروه نمايشي «هملت و دن کيشوت» هم از روز شنبه (28 بهمن) تمرين خود را از سر گرفتند.  
با اين حال يادآوري بعضي اتفاقات و گفته‌هاي مسئولان براين تاکيد دارد که بايد هرچه سريع‌تر تصميمي‌براي وضعيت اين مجموعه گرفته شود چون اسفندماه سال گذشته بود که در حين انجام جوشکاري در يکي از کارگاه‌هاي زيرزميني تئاتر شهر آتش‌سوزي رخ داد و آن زمان هم با حضور به موقع آتش‌نشاني خطر رفع شد و حال حدود يک سال بعد آتش‌سوزي ديگري در تالار اصلي اين مجموعه رخ داده است. اين دو اتفاق در فاصله‌ي يک سال، اين سوال و نگراني را به همراه دارد که چرا پروژه‌ي بازسازي و تجهيز ايمني تئاتر شهر به سرانجام نمي‌رسد تا دست‌کم وقتي جايي آتش مي‌گيرد يک سيستم اعلان حريق وجود داشته باشد؟
به گزارش ايسنا،پس از همان حادثه‌ي سال گذشته مهدي شفيعي ـ مدير کل هنرهاي نمايشي ـ تاکيد کرد: در سال 95 اتفاقي جدي در حوزه‌ي بازسازي تئاتر شهر رخ نداده، در حالي که مثلا موضوع مربوط به اطفاي حريق، هر يک روزي که دير شود ممکن است به يک حادثه نزديک شويم و ضرورت دارد برخي مسائل بدون فوت وقت رسيدگي شوند.

اين در حالي است که پس از گذشت يک سال از آن تاريخ باز هم اتفاقي نيفتاده و طبق گفته‌ي مسعود معمار ـ سرپرست طرح‌هاي عمراني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ـ مشکل بزرگ براي بازسازي تئاتر شهر نقدينگي است و با وجود اينکه با يک شرکت دانش بنيان از دانشگاه شريف هماهنگ شده‌اما تا پول نباشد نمي‌توان هيچ پروژه‌اي را شروع کرد. او به ايسنا گفت: چهارشنبه هفته گذشته براي درخواست وجه مراجعه کرده، اما گفته شده است که اول بايد حقوق‌ها داده شود و بعد به بخش عمراني برسند.
دراين باره مرور اظهارات علي اصغر کارانديش ـ معاون توسعه مديريت و منابع انساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ـ هم خالي از لطف نيست که ارديبهشت‌ماه‌امسال و پس از اينکه وزير پيشين فرهنگ (سيدرضا صالحي اميري) وعده‌ي اعتبار 10 ميلياردي به تئاتر شهر داد، به ايسنا گفته بود: اين اعتبار را براي بازسازي و فعاليت تئاتر شهر گرفته‌ايم و مشکلي دراين‌باره وجود ندارد.
با اين حال درباره‌ي آخرين وضعيت مهم‌ترين مجموعه‌ي تئاتري کشور سراغ مدير تئاتر شهر رفتيم و او با ابراز خشنودي از اينکه «اتفاق شب قبل با سرعت عمل نيروهاي مجموعه‌ي تئاتر شهر و عزيزاني که از آتش‌نشاني حضور پيدا کردند به خير گذشت و مشکلي پيش نيامد»، تاکيد کرد: متأسفانه از روزي که بنده مديريت تئاتر شهر را بر عهده گرفته‌ام هيچ اعتباري براي بازسازي تئاتر شهر اختصاص نيافته است.
پيمان شريعتي گفت: در جلساتي که تاکنون با دفتر طرح‌هاي عمراني وزارت برگزار شده بارها اولويت‌هاي جدي اين مجموعه را اعلام کرده‌ايم که در صدر آن‌ها نصب سيستم اعلان و اطفاي مکانيزه حريق قرار دارد، اما نه در اين حوزه و نه در بخش‌هاي زيرساختي مثل لوله‌کشي‌هاي قديمي‌و فرسوده‌ي ساختمان هيچ اتفاقي نيفتاده است. البته تا جايي که به عنوان مدير تئاتر شهر در توان خودم بوده، تلاش کردم کارهايي را در حوزه‌ي اختياراتم انجام دهم ولي بخش اعظم مسائلي که در اينجا بايد پيگيري شود به لحاظ مالي و اعتبارات در توان و امکان اداره‌ي کل هنرهاي نمايشي نيست و متأسفانه تأمين بودجه در وزارت ارشاد هم بر عهده‌ي سيستم تخصصي آن حوزه قرار ندارد تا آنچه ضروري است سريع‌تر پيگيري شود.
او افزود:‌ شايد دوستان با اتفاق بيشتر آگاه شوند که وقتي اولويت‌ها را اعلام مي‌کنيم چقدر ميزان حساسيت بالاست، چون من واقعا متأسفم که سيستم اطفاي حريق مجموعه‌اي مثل تئاتر شهر هنوز دستي انجام مي‌شود و اين اتفاق سبب مي‌شود که به طور طبيعي هنگام بروز حادثه، استرس مديريتي بالايي را هم براي مدير مجموعه و هم نيروهاي انساني تئاتر شهر شاهد باشيم.
شريعتي در پاسخ به اينکه چه ميزان از بازسازي‌ها در مجموعه‌ي تئاتر شهر به ويژه براي مسئله‌ي آتش‌سوزي اولويت پيگيري دارند و باقي‌مانده‌اند؟ گفت: در بازسازي‌اي که در دوران وزارت آقاي جنتي صورت گرفت سالن قشقايي، سالن سايه و پلاتو اجرا تقريبا به صورت کامل بازسازي شدند ولي لابي‌ها، راهروها، سيستم نور راهروها و محل تجمع مخاطبان نيمه کاره مانده است و از همه مهم‌تر سالن چارسو است که اصلا وارد مرحله‌ي بازسازي نشده است، در حالي که قرار بود در فاز دوم اقدام لازم براي اين سالن هم انجام شود. 
وي اضافه کرد: با اين حال اتفاقات جنبي ديگري در اين مجموعه رخ داده مثل کارهايي که براي سيستم برق تئاتر شهر انجام شده و شايد اگر گاهي با خيال راحت‌تري درباره مباحث ايمني صحبت مي‌کنيم به خاطر همين بازسازي‌هاي انجام شده در اين بخش باشد که به طور مرتب هم توسط کارشناسان رصد و بازبيني مي‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: