کد خبر: ۲۱۵۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دلخوری معاون مستند مرکز گسترش از یک جشنواره
مرتضی رزاق کریمی با انتقاد از اینکه داوران جشنواره ملی فیلم فجر برای داوری آثار مستند و انیمیشن در کنار آثار داستانی توجیه نشده بودند تاکید کرد می توان سیمرغ مستند را احیا کرد.
مرتضی رزاق کریمی معاون مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به حاشیه های داوری آثار حاضر در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر و اینکه دو فیلم مستند بخش مسابقه توسط داوران دیده ولی داوری نشده است، به مهر گفت: قبل از هرچیز اجازه دهید از نیمه پر به مساله حضور آثار مستند و انیمیشن در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر نگاه کنیم. همانطور که در اختتامیه جشنواره از منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما شنیدیم، فیلم های مستند در میانه جدول آرای مردمی قرار داشتند که چنین امری با توجه به اینکه جشنواره فیلم فجر بیشتر به سینمای داستانی توجه می کند اتفاق مهمی است.
وی با تاکید بر اینکه این استقبال نشان می دهد یک گام مهم در مخاطب سازی و ارتقای فرهنگ مخاطبان سینمای ایران برداشته شده است، توضیح داد: سینمای مستند از برخی عناصر سرگرم کننده سینمای داستانی مانند حضور بازیگران شناخته شده برای جذب مخاطب بهره نمی برد و در سینمای مستند بیش از هرچیز موضوع اهمیت دارد ولی در رویکرد اکران بیش از آن ساختار دراماتیک از جنس مستند بسیار مهم است.
رزاق کریمی با تاکید به اینکه مخاطبان از سینمای مستند و انیمیشن در جشنواره استقبال کرده اند، بیان کرد: این امر نشان می دهد که نباید سطح سلیقه مخاطب خود را دست کم بگیریم و باید باور کنیم که سینمای مستند این توانایی را پیدا کرده است که در اکران عمومی ظاهر شود.
وی توضیح داد: ارتباط سینمای مستند با مخاطب طی سال های اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته و همین رشد تدریجی باید در سطح مدیریت نیز وجود داشته باشد که این مدیریت می تواند شامل مدیریت یک جشنواره تا زیرمجموعه آن جشنواره تا داوری باشد. در همه جشنواره های معتبر دنیا نه تنها سینمای مستند را در کنار آثار داستانی قابل داوری می دانند و آن را یک مهمان ناخوانده نمی دانند بلکه این آثار را نقطه قوت جشنواره می دانند به عنوان مثال جشنواره لوکارنو در سال جاری جایزه خود را به یک فیلم مستند اهدا کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: