کد خبر: ۲۱۴۹۴
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون وزیر خارجه تاکید کرد
سید عباس عراقچی موضوع مذاکرات با سرگئی ریابکوف همتای روس را 'برجام و تحولات ناشی از سیاست های آمریکا' عنوان کرد و گفت: تعاملات دیگران با آمریکایی برای ما اهمیتی ندارد، موضع ما روشن است. برجام بدون یک کلمه کم و یک کلمه زیاد باید اجرا شود و هیچ امکانی برای مذاکره مجدد وجود ندارد

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید براینکه جامعه بین الملل اهمیت تعامل با ایران را درک می کند گفت حدود 30 میلیارد دلار خطوط اعتباری بعد از اجرای برجام به مرحله امضای قرارداد رسیده که از این میزان حدود 12 میلیارد دلار عملیاتی شده است.

سید عباس عراقچی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص ارزیابی خود از کنفرانس یورومانی که هفته گذشته در پاریس برگزار شد، گفت: این کنفرانس توسط موسسه یورومانی که یک موسسه معتبر تحقیقاتی مالی و بانکی در اروپاست در رابطه با فرصت های اقتصادی در ایران، ظرفیتها و موانعی پیش رو و راههای مقابله با آن بخصوص در سایه گشایش هایی که بعد از برجام ایجاد شده، برگزار شد.

وی با بیان اینکه این کنفرانس بعد از کنفرانس لندن دومین کنفرانس در نوع خود بود، افزود: نفس برگزاری این همایش با مشارکت تعداد بسیار زیادی از شرکت ها، بانکها و کمپانی های اروپایی آن هم در زمانی که ترامپ برای فشار بر ایران و از بین بردن برجام تهدیدات مختلف انجام می دهد، نشان دهنده آن است که انگیزه وعلاقه بسیار زیادی درجامعه بین الملل و جامعه اروپایی برای همکاری با ایران در حوزه های مختلف اقتصادی وجود دارد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: این ها استقبال نشان می دهد جامعه بین المللی اهمیت تعامل با ایران را درک می کند بخصوص که در چند هفته اخیر شاهد بودیم انگیزه ها برای همکاری با ایران حتی از برگزاری همایش و کنفرانس هم فراتر رفته است به طوری که بسیاری از مهمترین قراردادهای تامین مالی و یا ارائه تسهیلات مالی به ایران توسط ایتالیا،فرانسه و کشورهای اروپایی در چند هفته اخیر و در حالی که فشارهار ترامپ در اوج خود بود، محقق شده است.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد:البته سه ماه آینده پرچالشی خواهیم داشت و فشارهای آمریکا ادامه خواهد داشت.این نشان دهنده حقانیت جمهوری اسلامی است و اینکه ما به اصول، آرمانها و ارزش های خودمان پایبند هستیم و هیچ چیزی نمی تواند ما را از آن منحرف کند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام تصریح کرد: جمهوری اسلامی در اوج اقتدار منطقه ای بین المللی قرار دارد در عرصه های مختلف منطقه ای بین المللی با قوت و قدرت ظاهر می شود . کنفرانس یورومانی هم شاهد دیگری بود برای اینکه این آمریکا است که بیشتر منزوی شده تا ایران.

وی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه میزان خطوط اعتباری و تسهیلات برای گسترش تعاملات تجاری با ایران اختصاص یافته است، گفت:بعد از اجرایی شدن برجام تا کنون بیش از 80 میلیارد دلار پیشنهاد خطوط اعتباری توسط کشورهای مختلف داشتیم که از این میزان رقمی حدود 30 میلیارد دلار به مرحله امضای قرارداد رسیده است که نحوه استفاده از خطوط را مشخص می کند.

عراقچی قرارداد هشت میلیارد دلاری با کره جنوبی، قرارداد یک میلیارد دلاری با اتریش را از جمله قراردادهای اعتباری برای افزایش تعاملات تجاری ایران ذکر کرد و گفت: علاوه بر این قراردادهای دیگر با ایتالیا و فرانسه داشتیم و حتی با چین و روسیه قرارداد خطوط اعتباری نامحدود داریم.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد:حدود 12 میلیارد دلار از این خطوط اعتباری عملیاتی شده است و در پروژه های مختلفی که معرفی کردیم استفاده می شود. یک نمونه از این قراردادها بیمارستان هسته ای است که با تکنولوژی اتریشی ساخته می شود و تامین مالی آن هم بر عهده اوبربانک اتریش است.

وی اظهار داشت: چنین وام هایی و نفس احداث و راه اندازی بیمارستان هسته ای از خطوط قرمز قبل از برجام بود . اینها گشایش هایی است که در اثر برجام ایجاد شده و ما در این مسیر پیش خواهیم رفت.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت:همه اینها زمانی اتفاق می افتد که فشارهای آمریکا به حداکثر خود رسیده است و این نشان دهنده مقبولیت جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی و انگیزه بسیار بالای جامعه بین المللی برای حفظ دستاوردی است که تحت عنوان برجام برای جامعه بین الملل ، ایران و برای بقیه کشورها به دست آمده است.

برجام بدون یک کلمه کم و یک کلمه زیاد باید اجرا شود

همچنین سید عباس عراقچی موضوع مذاکرات با سرگئی ریابکوف همتای روس را 'برجام و تحولات ناشی از سیاست های آمریکا' عنوان کرد و گفت: تعاملات دیگران با آمریکایی برای ما اهمیتی ندارد، موضع ما روشن است. برجام بدون یک کلمه کم و یک کلمه زیاد باید اجرا شود و هیچ امکانی برای مذاکره مجدد وجود ندارد.

 معاون سیاسی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه در حاشیه دیدار با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گفت: ما میزبان آقای ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره کننده روسیه در مذاکرات هسته ای هستیم. این دیدار در راستای مشورت های مستمری است که بین ما و وزارت خارجه روسیه از پیش از مذاکرات برجام جریان داشت و در طول مذاکرات هسته ای بسیار فشرده و نزدیک بود.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در طول دو سال گذشته نیز که برجام اجرایی شده است، رایزنی های مستمری داشته ایم، هم من به روسیه سفر کردم و هم آقای ریابکوف چندین بار به تهران آمدند.

عراقچی ادامه داد: در شرایط کنونی و با توجه به فضای بسیار منفی که آقای ترامپ رییس جمهوری آمریکا در خصوص برجام ایجاد کرده و تهدیداتی که به عمل آورده و ضرب الاجل گذاشته، ضرورت رایزنی ها بیش از گذشته احساس می شد.

وی گفت: ما با طرف های اروپایی هم در حال رایزنی های مستمر هستیم اما طبیعی است که رایزنی های ما با دو کشور روسیه و چین از جایگاه مهمی برخوردار است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: امروز درباره شرایط حاضر، نقض برجام توسط آمریکا و بدعهدی های آمریکایی ها و درخواست های این کشور که همه غیرقانونی و بر خلاف تعهداتشان در برجام است، بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.

عراقچی گفت: روسیه همواره از حامیان جدی برجام بوده، هم در طول مذاکرات کمک زیادی کرده و هم بعد از اجرایی شدن آن

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: