کد خبر: ۲۱۴۶۱
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حاشيه‌هاي سي و ششمين ادامه دارد
صبا شادور_ سي و ششمين جشنواره فيلم فجر به پايان رسيد. سه روز گذشته؛ درهمين حوالي و همين ساعات بود که با کارت دعوت براي حضور در مراسم اختتاميه وارد محوطه برج ميلاد شدم.
هنوز صدمتري به سالن برج مانده بود که ازدحام جمعيت نمي‌گذاشت، حضار از جمله خبرنگاران و اهالي هنر وارد مسيري شوند که کارت‌هايشان را تحويل مسئولان دهند. اما درهمان موقعيت، زمزمه‌هايي به گوش مي‌رسيد که کارت شما را 100 تومان مي‌خريم. بي توجه به زمزمه مردم اختتاميه دوست، کارت را تحويل مسئولان دادم تا اجازه ورود بگيرم. از اولين ورودي که رد شدم، ورودي دوم باز هم ازدحام عجيبي بود. اين بار چهره چنددوست آشنا که همانند من پشت درهاي بسته باقي مانده بودند، برايم آشنا بود و کنار آن‌ها ايستاده بودم تا دليل عدم حضوردر سالن را جويا شوم. تقريبا بيش از 50 نفر بوديم که با داشتن کارت‌هاي ورودي پشت در ايستاده بوديم، بدون هيچ دليلي اجازه ورود نداشتيم . ساعت از 19 بعدازظهرگذشته بود و طبق ساعت‌هاي روي کارت مراسم بايد ساعت 18:30 آغاز مي‌شد اما خبري از آغاز مراسم نبود و عده اي در داخل سالن‌ها نشسته بودند.
حدود ساعت 19:15 دقيقه ناگهان درسالن ورودي گشوده شد و همه با هجوم وارد سالن شدند. هنوز‌هاج و واج اين اتفاق ايستاده بودم که با ازدحام جمعيت به بالن سالن هدايت شديم. حکايت بالن برج ميلاد هم که برهمگان روشن است. قطعا زاويه‌هاي سالن دايره مانند، موقعيت مناسبي براي حتي بخشي از ديدن مراسم هم نبود. همين زاويه ديد و شنيدن صداي حضار و گريه بچه‌هاي داخل ساختمان دوباره سال‌هاي گذشته مراسم افتتاحيه و اختتاميه جشنواره فيلم فجر را برايم تداعي کرد. 

***
جشنواره سي و ششم فيلم فجر با اعتراض، ازدحام و شادي و ناراحتي برخي نامزدهاي جايزه‌گرفته و نگرفته و اعتراض و فريادهاي ابراهيم حاتمي‌کيا پايان يافت. 
اختتاميه جشنواره که قرار بود ساعت ۱۸:۳۰ شروع شود يک ساعت قبل از زمان اعلام شده با حضور جمع زيادي از مردم که علاقه مند به شرکت در مراسم بودند و از هر کسي که مي‌ديدند تقاضاي کارت ميکردند، همراه بود و اين وضعيت با نزديک شدن به زمان شروع مراسم شدت بيشتري گرفت تا جايي که علاوه بر رونق خريد ‌و فروش کارت ورود، عده‌اي از خبرنگاران و نيز مهمانان ويژه مراسم و پشت گيت ورودي ماندند و دست کم تعدادي از اهالي رسانه موفق به ورود نشدند.
به گزارش ايسنا؛البته براي خبرنگاران چند رديف مشخص جدا شده بود ولي بسياري از اين صندلي‌ها توسط کساني که معلوم نبود از چه طريق کارت ورود به مراسم‌ را بدست آورده بودند اشغال شد و تلاش دست اندرکاران اجرايي و تشريفات جشنواره از جمله روابط عمومي‌به نتيجه نرسيد چون هيچ‌ کدام‌ از آن افراد با وجود اينکه متوجه بودند در جايي اشتباه نشسته‌اند حاضر به تغيير جاي خود نبودند. اين وضعيت پس از آنکه درهاي سالن اصلي باز شد با هجوم جمعيت حاضر به داخل عجيب شد چون با توجه به ورود زودتر سينماگران، آن‌ها فقط به دنبال جايي خالي مي‌گشتند در صورتي که بهتر بود مهمانان غير سينمايي و غير رسانه‌اي در بالکن دعوت مي‌شدند.
جو غير هنري مراسم‌ باعث شد صداها و واکنشهاي عجيبي بيش از سالهاي قبل در طول مراسم و هنگام اعلام اسامي‌برگزيدگان شنيده شود که بارها تکرار شد و باعث مزاحمت در صحبت برخي برگزيدگان هم ميشد.
برندگان جشنواره سي و ششم فجر بيشتر صبحتهاي خود را به تقدير و تشکر اختصاص دادند و امين حيايي که براي بازيگري‌ نقش اول ديپلم افتخار گرفت هيچ صحبتي نداشت.
جمشيد‌هاشم پور و محسن روزبهاني از جمله برندگاني بودند که خودشان در مراسم حضور نداشتند.

طبق اعلام قبلي در زمان نشستِ اعلام اسامي‌نامزدهاي جشنواره قرار بود داوران در يک‌ نشست خبري پاسخگوي سوالات خبرنگاران باشند و در نشست ۲۱ بهمن فقط اسامي‌را اعلام کردند.
به برگزيدگان جشنواره‌امسال علاوه بر سيمرغ يا لوح‌ تقدير جايزه نقدي هم داده شد ولي رقم آن در مراسم اعلام نشد.
ايستادن فرشته طائرپور روي صحنه آن هم با فاصله از ديگر داوران، با وجود اينکه گفت به دليل سرماخوردگي فاصله گرفته بلافاصله در شبکه‌هاي مجازي با شايعاتي همراه شد که دوري او دلايلي از جمله اختلاف نظر با ديگر اعضاي هيات داوران دارد، چرا که او برندگان زن جشنواره را در آغوش مي‌گرفت.
با وجود همه آنچه اشاره شد مراسم‌ روندي نسبتا بي حاشيه داشت تا اينکه در پايان ابراهيم حاتمي‌کيا براي دريافت جايزه بهترين کارگرداني روي صحنه رفت و برخلاف شروع آرام صحبت‌هايش به ناگهان برافروخته شد و با ادبيات خاص خود به خانه سينما و تلويزيون و رشيد پور و نيز هيات داوران تاخت.
پس از پايان مراسم که با پخش يکي از آهنگ‌هاي محسن چاوشي همراه بود، دست اندرکاران مرکز همايش‌ها به سرعت همه را از لابي اين مرکز به بيرون هدايت کردند چون به گفته خودشان از ۶ صبح مشغول بودند و اين نکته براي خبرنگاراني که در حال تمام کردن کار خود بودند سختي‌هايي ايجاد ميکرد.
گرچه‌ مشابه اين اتفاق در آخرين شب جشنواره و در پرديس ملت هم به شکلي ديگر رخ داد که حتي به اجراکنندگان يک برنامه راديويي اجازه پايان دادن برنامه خود را ندادند و در ميانه پخش زنده برنامه صندلي‌ها را از گويندگان برنامه گرفتند. البته اين اتفاق با دخالت يکي از مسئولان جشنواره تا پايان برنامه به تاخير افتاد.
همه جوايز برگزيدگان جشنواره با حضورهيات داوران اهدا شد.
مراسم همزمان بدون هيچ قطعي از شبکه نمايش بصورت زنده پخش شد و حتي اجراي سالار عقيلي هم پخش اما سازهاي گروهش از دور نشان داده شد.

سيمرغ‌هاي دوتايي اتفاق ويژه جشنواره
دو فيلم «تنگه ابوقريب» و «مغزهاي کوچک زنگ زده» توانستند گوي سبقت را از رقباي خود ربوده و بيشترين جوايز را از آن خود کنند.
در ادامه نگاهي مي‌اندازيم به جزييات جوايز فيلم‌هاي حاضر در سي و ششمين دوره جشنواره فيلم فجر.
«تنگه ابوقريب» شش جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني، سيمرغ بلورين بهترين جلوه‌هاي ويژه ميداني، سيمرغ بلورين بهترين چهره پردازي، سيمرغ بلورين بهترين صدابرداري، سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد و سيمرغ بلورين بهترين فيلم
«مغزهاي کوچک زنگ زده» چهار جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين صداگذاري، سيمرغ بلورين بهترين فيلم هنر و تجربه، سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه و سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه تماشاگران، «به وقت شام» سه جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين صداگذاري، سيمرغ بلورين بهترين موسيقي متن و سيمرغ بلورين بهترين کارگرداني، «سرو زير آب» سه جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين طراحي صحنه، سيمرغ بلورين بهترين فيلمبرداري و سيمرغ زرين بهترين فيلم از نگاه ملي، «عرق سرد» سه جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد، سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل زن و سيمرغ بلورين بهترين تدوين، «چهارراه استانبول» دو جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين جلوه‌هاي ويژه بصري و سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل زن ، «بمب يک عاشقانه» دو جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين طراحي لباس و سيمرغ بلورين جايزه ويژه هيات داوران، «دارکوب »دو جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين نقش اول زن و سيمرغ بلورين بهترين نقش مکمل مرد، «خجالت نکش» يک جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين فيلم اول، «کاميون» يک جايزه شامل: سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه، «شعله ور» يک جايزه شامل: ديپلم افتخار بهترين بازيگر نقش اول مرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: