کد خبر: ۲۱۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دستیار ویژه روحانی تاکید کرد:
دستیار ویژه رییس‌‌‌جمهور در امور حقوق شهروندی تاکید کرد: راهکارهای اجرایی کردن منشور حقوق شهروندی بدون شک، در گام اول بر شناسایی موانع و چالش‌‌‌های پیشرو استوار است. از زمان طرح پیش‌‌نویس منشور و همچنین در یک سال گذشته (پس از رونمایی) اصلی‌ترین چالش «نبود ضمانت اجرا» یا «خواست واقعی در عملیاتی کردن آن» عنوان شده است.

 دستیار ویژه رییس‌‌‌جمهور در امور حقوق شهروندی تاکید کرد: راهکارهای اجرایی کردن منشور حقوق شهروندی بدون شک، در گام اول بر شناسایی موانع و چالش‌‌‌های پیشرو استوار است. از زمان طرح پیش‌‌نویس منشور و همچنین در یک سال گذشته (پس از رونمایی) اصلی‌ترین چالش «نبود ضمانت اجرا» یا «خواست واقعی در عملیاتی کردن آن» عنوان شده است.

به گزارش ایلنا، شهیندخت مولاوردی در نشست دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه حقوق بشر با حضور نماینده کشورهای خارجی مقیم ایران گفت: بیش از یکسال از رونمایی و ابلاغ منشور حقوق شهروندی که به اصولی همچون کرامت انسانی، صیانت از حقوق و آزادی‌های غیر قابل سلب، حاکمیت مردم، برخورداری همه مردم از حقوق انسانی مساوی، منع تبعیض و حمایت یکسان قانون از همه افراد ملت مبتنی است، می‌‌گذرد؛ حقوق و مطالباتی که مردم ایران در دوران پر فراز و نشیب تاریخ معاصر خود بارها و به کرّات خواستار تحقق آن بوده‌اند و تا به امروز بهای سنگینی را در این راه پرداخته‌اند.

دولت درصدد خواهد بود گام‌های عملی برای تحقق حقوق شهروندی برداشته شود

وی ادامه داد: بدین ترتیب دولت تدبیر و امید عزم جزم، تعهد، مسئولیت‌پذیری و اراده سیاسی خود را در پیگیری آرمان‌های آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی ملت و عملیاتی شدن یکی از مهمترین وعده‌های رئیس‌جمهور به نمایش گذاشت و رئیس‌جمهور که مسئولیت اجرا و پاسداری از قانون اساسی را بر‌عهده دارد، با ابلاغ و اعلام این منشور گام اول را در تحقق حقوق و آزادی‌های اساسی آحاد ملت ایران برداشت.

دستیار ویژه رییس‌‌‌جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه هدف اصلی منشور حقوق شهروندی آگاهی‌بخشی به شهروندان در زمینه حقوق و آزادی‌های اساسی‌شان به منظور استیفا و ارتقای آن بوده است، اظهار داشت: آنچنان که در بیانیه منضم به منشور که جزءلاینفک آن است آمده است، در کنار گفتمان‌سازی و جریان‌‌‌سازی با محوریت حقوق شهروندی، دولت درصدد خواهد بود گام‌های عملی برای تحقق حقوق شهروندی برداشته شود. این مهم بدون شک تنها با همکاری سایر قوا، نهادها و سایر ارکان حاکمیتی امکانپذیر است.

یکی از ابتکارات رییس‌‌‌جمهور در ابتدای دولت دوازدهم ابلاغ پیوست احکام وزرا بود

مولاوردی افزود: یکی از برنامه‌‌‌های سیاسی دولت دوازدهم که در ایام انتخابات در دسترس عموم قرار گرفت «اجرای منشور حقوق شهروندی» است که در آن تاکید شده است نیازمند آیین‌‌‌‌نامه‌های اجرایی، اجرای تکالیف دستگاه‌های دولتی در قبال هر بند منشور و رایزنی و جلب مشارکت سایر قوا و دستگاه‌های حاکمیتی است.

وی یکی از ابتکارات رییس‌‌‌جمهور در ابتدای دولت دوازدهم ابلاغ پیوست احکام وزرا بود که بند سوم اولویت‌های عمومی که بین تمام وزراتخانه‌ها مشترک است، تصریح کرد: به اجرای منشور حقوق شهروندی و بند ۷ آن به ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های زنان و جوانان و اقلیت‌‌‌ها در پست‌های مدیریتی اختصاص یافته است و بدین ترتیب گام‌های بعدی برای «اقدام و عمل» برداشته می‌‌‌شود.

رییس‌‌‌جمهور هر ساله گزارش حقوق شهروندی را به ملت ارائه می‌دهد

دستیار ویژه رییس‌‌‌جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به وظایف خود خاطرنشان کرد: در بخش سازوکار اجرا و نظارت بر حسن اجرای حقوق شهروندی ضمن اشاره به تعیین دستیار ویژه رییس‌‌جمهور برای نظارت، هماهنگی و پیگیری اجرای مناسب تعهدات دولت در این منشور، پیشنهاد برنامه و خط مشی مربوط به اجرای کامل منشور، از جمله مسئولیت‌های دستیار ویژه قلمداد شده است.

مولاوردی اضافه کرد: بر همین اساس دستگاه‌های تابع قوه مجریه موظفند هر سال گزارش ادواری پیشرفت‌ها، چالش‌ها، موانع و راه‌حل‌های پیشنهادی برای ارتقاء و اجرای حقوق شهروندی را در حوزه مسئولیت خود ارائه و از طریق اصلاح نهادی و ساختاری برای تحقق حقوق مندرج در منشور اقدام کنند. همچنین رییس‌‌‌جمهور هر ساله گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی را به ملت ارائه و در صورت نیاز منشور را روزآمد می‌‌‌کند.

ایران در زمینه توسعه اجتماعی پیشرفت‌های زیادی کرده است

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: ایران در زمینه رشد و توسعه اجتماعی پیشرفت‌های زیادی کرده و روند توسعه اجتماعی در مقایسه با سایر کشورها متفاوت بوده است.

به گزارش مهر، غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین الملی وزارت امور خارجه در نشست تشریح دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حقوق بشر، ضمن ابراز تاسف از درگذشت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران گفت: قرار بود طی هفته‌های آتی ملاقاتی با وی در خصوص شرایط حقوق بشر در ایران داشته باشیم.

دهقانی با اشاره به رشد توسعه اجتماعی در ایران تصریح کرد: ایران در این زمینه پیشرفت‌های زیادی کرده و روند توسعه اجتماعی نیز در ایران در مقایسه با سایر کشورها به خصوص کشورهای منطقه بسیار متفاوت بوده است.

وی افزود: روز گذشته خبر فوت خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران را دریافت کردیم، این خبر واقعا ناراحت کننده است. ما برای وی دعا می کنیم و از خداوند متعال می‌خواهیم که او را بیامرزد.

30درصد پست های مدیریتی به زنان اختصاص می یابد

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از برنامه ریزی دولت برای اختصاص ۳۰ درصد پست های مدیریتی به زنان خبر داد و گفت: در صورت تحقق این هدف دولت دوازدهم، دستاورد قابل توجهی برای بانوان به همراه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، معصومه ابتکار در نشست سفرای خارجی مقیم تهران با موضوع دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر افزود: رییس جمهوری دستور داده است که ۳۰ درصد از پست های مدیریتی در اختیار زنان قرار گیرد و برای دست یابی به این هدف چهار سال فرصت داریم.

وی خاطرنشان کرد:ما برای تحقق این هدف برنامه ریزی های لازم را انجام داده ایم و در صورتی که این هدف محقق شود دستاورد قابل توجهی برای زنان به شمار می آید.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد در حال حاضر ۶ پست معاونت ایجاد کرده ایم که یکی از آنان مربوط به زنان است و این از تحولات مهمی است که نشان می دهد که بانوان در حال ورود به عرصه های تصمیم سازی هستند.

ابتکار خاطرنشان کرد: علاوه بر این شاهد حضور زنان در قوه قضاییه هستیم و زنان بعنوان دادیار و رایزنان حقوقی می توانند در قوه قضاییه فعالیت کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: