کد خبر: ۲۱۴۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پیش بینی رشد 100هزار واحدی شاخص بورس نشان می دهد:
قتصاد نفت‌محور ما هميشه به تغييرات قيمت نفت حساس بوده و افت يک‌باره نفت اثر خود را هرچند موقت، بر بورس نشان داد.

قتصاد نفت‌محور ما هميشه به تغييرات قيمت نفت حساس بوده و افت يک‌باره نفت اثر خود را هرچند موقت، بر بورس نشان داد.در دو بازار بورس و فرابورس، بيشترين ارزش معاملات خرد سهام مربوط به گروه فرآورده‌هاي نفتي بود که ضمن مبادله 59 ميليون برگه، ارزشي معادل 329 ميليارد ريال را رقم زد.
معامله‌گران بورس تهران در حالي شاهد معاملاتي کم‌حجم و رخوت‌آور در اغلب نمادهاي معاملاتي بودند که اقبال براي جمع‌آوري سهام در گروه خودرويي‌ها باعث شد تا اين گروه در کانون توجه نوسان‌گيران و چارتيست‌هاي بازار سهام قرار گيرد .شاخص کل قيمت و بازده نقدي بورس اوراق بهادار تهران (تدپيکس) در پايان معاملات روزدو شنبه 23 بهمن ماه 96 با افزايش 142 واحدي روي رقم 97 هزار و 924 واحد ايستاد.شاخص کل هم ‌وزن اما با افزايش 79 واحدي عدد 17 هزار و 630 واحد را به نمايش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نيز با افزايش 366 واحدي به رقم 105 هزار و 211 واحد دست يافت.شاخص بازار اول اما در حالي با افزايش 215 واحدي به رقم 69 هزار و 482 واحد دست يافت که شاخص بازار دوم با کاهش 300واحدي عدد 208 هزار و 931 واحد را به نمايش گذاشت. همچنين شاخص کل فرابورس (آيفکس) نيز با کاهش 5 واحدي روي رقم يک هزار و 92 واحد ايستاد.
به گزارش فارس، ارزش کل معاملات بورس تهران در حالي بيش از 135 ميليارد تومان نمايش داده شد که ناشي از دست به دست شدن بيش از 819 ميليون سهم و اوراق مالي قابل معامله طي 66 هزار و 393 نوبت داد و ستد بود.
در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهي سهامدار عمده اختصاص دارد، ۱۰ ميليون سهم پمپ‌سازي ايران به ارزش کمتر از ۲.۵ ميليارد تومان با معاملات انتقالي از سوي سهامدار عمده روبه‌رو بود. بورس تهران در حالي معاملاتي کم‌حجم و توأم با رخوت را تجربه کرد که اغلب معامله‌گران ترجيح دادند تا روزي که قيمت دلار از مرز رواني خود دوباره عبور کرده، به دنبال نقد کردن بازدهي‌هاي به دست آمده به ويژه در ميان بازاردومي‌ها و شرکت‌هاي برخوردار از سهام‌شناوري پايين باشند.
با اين همه امروز گروه خودرويي‌ها در جاده لغزنده نوسان‌گيري در بازار سهام، دوباره با اقبال خريداران اغلب حقيقي مواجه بود. انتظار براي افزايش قيمت خودرو در کنار اصلاح قيمتي سهام در اين گروه باعث شده تا بورس‌بازان کوتاه‌مدت‌نگر به گروه خودرويي‌ها اقبال نشان دهند.
بازارهاي جهاني نيز در اولين روز کاري خود پس از تعطيلات آخر هفته با افزايش قيمت نفت خام و اونس طلاي جهاني روبه‌رو شدند. هم‌زمان انتظار براي افزايش تقاضا براي سرب و روي و کاهش ذخاير معدني براساس داده‌هاي بورس ال‌ام‌اي لندن، تقاضا براي جمع‌آوري سهام سرب و روي در گروه فلزات اساسي بورس تهران همچنان وجود دارد.
محمدرضا پورابراهيمي‌در خصوص نوسانات شاخص بورس گفت: چند عامل در تغييرات شاخص بورس کشور در مدت اخير تاثيرگذار بوده که مي‌توان به افزايش قيمت جهاني نفت که در پيش‌بيني رشد درآمدهاي کشور موثر است، اشاره کرد.
رييس کميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: قيمت فلزات اساسي مانند سنگ آهن، مس و فولاد در حال بازگشت به نرخ‌هاي قبل از رکود جهاني و منطقه‌اي در اقتصاد بوده که اين موضوع در رشد درآمدهاي کشور تاثيرگذار است.
نماينده مردم کرمان و راور در مجلس دهم تصريح کرد: بايد توجه داشت پيش‌بيني مي‌شود در سال آينده ۱۵ ميليارد دلار محصولات پتروشيمي‌به فروش مي‌رسد که به طور طبيعي در سودآوري شرکت‌هاي بورسي که براساس قيمت‌هاي جهاني فعاليت دارند، تاثيرگذار است.
پورابراهيمي‌داوراني اضافه کرد: قيمت سهام برخي شرکت‌هاي معدني با توجه به افزايش نرخ جهاني برخي محصولات، با افزايش روبرو بوده البته در هفته گذشته شاخص بورس با روند کاهشي نيز روبرو بوده که بخشي از آن متاثر از عوامل رواني و فضاي سياسي بود.
وي با بيان اينکه پيش‌بيني مي‌شود شاخص بورس به بالاي رقم ۱۰۰ هزار واحد برسد، ادامه داد: اين که تغييرات قيمت ارز روي نرخ کالاهاي شرکت‌ها تاثيرگذار است يک موضوع بديهي محسوب مي‌شود.
رييس کميسيون اقتصادي مجلس يادآور شد: براي تمامي‌صنايع تغيير قيمت دارايي پايه، ناشي از تغيير قيمت دلار، صورت خواهد گرفت، همچنين براي صنايعي مانند پتروشيمي‌و سنگ آهن که رشد قيمت جهاني در افزايش سودآوري اين صنايع نقش دارد، سودآوري با رشد مضاعف همراه خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: