کد خبر: ۲۱۴۲۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فردین آقابزرگی، کارشناس ارشد بازار سرمایه
ارزش جایگیزینی شرکتها و کارخانه ها با افزایش برابری ارزها و پول ملی متقابلا افزایش خواهد یافت .با افزایش نرخ ارز در شرایطی که رقم سرمایه ثابت است ، پیش بینی سود شرکت و صنعتی که تحت تاثیر افزایش نرخ ارز حاصل از فروش محصول بوده یا مبنای قیمت گذاری محصولاتش نرخ ارز است ، افزایش و در نتیجه قیمت سهام افزایش خواهد یافت .
کاهش ارزش پول ملی دغدغه ای است که سرمایه گذاران را ترغیب به روشهایی برای حفظ ارزش سرمایه خود خواهد کرد، باوجود تفاوت بین شرکتها و صنایع ارز بر و ارزآور میتوان گفت اکثر صنایع از افزایش نرخ ارز تاثیر مثبت میگیرند و با رشد سودآوری مواجه می شوند اما میزان تاثیر پذیری ، شدت و تناسب آن یکسان نخواهد داشت .
یکی از دلایل موضوع فوق ارتقای سطح آگاهی و تحلیلگری فعالان بازار سرمایه نسبت به اطلاعات و وضعیت صنایع و شرکتها است.این روند می تواند ثابت کند که چرا قبل از ارائه پیش بینی سود قیمت سهام تحت تاثیر نوسان بوده و در روز بازگشایی نماد ، میزان نوسان قیمت به مراتب از درصد تعدیل مثبت یا منفی کمتر بوده است .
برای مثال می توان به اعلام تعدیل مثبت 51 درصدی سهام شرکتی اشاره کرد که در روز بازگشایی نماد نه تنها افزایشی در قیمت مشاهده نشد بلکه بدلیل آگاهی فعالان بازار از وضعیت صنعت، شرکت و عرضه سهام قیمت سهام شرکت مورد اشاره، حتی با کاهش نیز مواجه می شود.
شرکتها و صنایع برتر آن دسته از صنایعی هستند که ارزآور بوده و تحت تاثیر افزایش نرخ ارز با افزایش سود آوری و در نتیجه رشد قیمت سهم مواجه خواهند شد .
صنایعی که با نرخهای کامودیتی و نفت نیز سرو کار دارند میتوانند پتانسیل رشد داشته باشند چون اکثر پیش بینی های جهانی ، رشد قیمتها را گزارش کرده اند .
نباید با کنترل های دستوری بازار ارز را دستکاری کرد، نرخ ارز به طور دستوری کاهی نمی یابد .
سهامداران حقیقی و خرد باید با اطلاعات و آگاهی کامل در سهام کم ریسک و بنیادی و با نگاه بلند مدت وارد شوند و درگیر هیجان های زودگذر و شایعات و حاشیه های بازار نشوند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: