کد خبر: ۲۱۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش «شروع» از نشست سي و ششمين جشنواره فيلم فجر
صبا شادور- سي و ششمين نشست جشنواره فيلم فجر با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران در پرديس سينمايي ملت برگزار شد.
 نشستي که پيش از اين هم اعلام شده بود که‌امسال و در دوره سي و ششم جشنواره، پرديس سينمايي ملت ميزبان اصحاب رسانه و خبرنگاران خواهد بود. 
اين نشست خيلي ساده بود و به دور از تشريفات سال‌هاي قبل که اصولا در لابي هتل لاله و يا هتل اسپيناس، برگزار شد؛ امسال نشست در يک سالني شبيه سوله و در طبقات زيرين اين پرديس با چيدماني معمولي براي حضور رسانه‌ها انجام شد که البته طبق شواهد، اين همه صرفه جويي در بودجه اين دوره از جشنواره با حرف‌هاي ابراهيم داروغه زاده دبير سي و ششم جشنواره فيلم فجر همخواني نداشت. چرا که دبير جشنواره فيلم فجر ميان صحبت‌هاي خود از عدم کسري بودجه جشنواره نسبت به سال‌هاي گذشته گفت و بر اين اعتقاد بود که بودجه‌امسال جشنواره فيلم فجر با سال‌هاي گذشته هيچ تغييري نکرده است. 
نشست سي و ششمين جشنواره فيلم فجر ساعت 10:30 و با نيم ساعت تاخير آغاز شد. 
ابراهيم داروغه‌زاده دبير سي و ششمين جشنواره فيلم فجر و مسعود نجفي مدير روابط عمومي‌جشنواره فيلم فجر که پيش از اين وعده يک نشست مطلوب براي پاسخ به خبرنگاران را داده بودند، به سئوالات دست و پا شکسته و نامفهوم جواب دادند. 
داروغه‌زاده در ابتداي نشست با اشاره به ابعاد جشنواره فيلم فجر گفت: جشنواره دو بعد دارد، يک بخش رقابتي و سيمرغ‌ها و بخش ديگر هم جشني است و برگزار مي‌شود.
زماني که تعداد فيلم‌هاي بخش مسابقه جشنواره بالا باشد در اصل آن حالت رقابتي از بين مي‌رود. امسال ۶۷ فيلم متقاضي حضور در جشنواره بودند که ۲۲ فيلم انتخاب شدند و اين انتخاب باعث رقابت جدي‌تر و داوري‌هاي دقيق‌تر مي‌شود.
او افزود: ما امسال تلاش کرديم ساختار آيين‌نامه و مقررات سال‌ قبل را حفظ کنيم که يکي کم شدن آثار بخش رقابتي بود چون تعداد بالاي آثار در دقت داوري‌ها مي‌توانست اثر منفي بگذارد و جشنواره را از حالت رقابتي خارج کند؛ يک تغيير ديگر امسال هم فيلم کوتاه داستاني بود که به سيمرغ‌هاي جشنواره اضافه شد و هيات داوران يک فيلم کوتاه را انتخاب مي‌کنند. 
داروغه‌زاده گفت: سيمرغ هنر و تجربه و فيلم‌هاي اول در اين دوره از جشنواره اهدا خواهد شد.
او گفت: هيات انتخاب کاملا مستقل عمل کردند و بلافاصله آرا خودشان را در محضر رسانه‌ها اعلام کردند. قرعه کشي براي زمان نمايش فيلم‌ها هم انجام شد تا حقي از کسي ضايع نشود و اميدواريم اين اتفاق تا آخر جشنواره هم بيفتد.
او در مورد بخش‌هاي مراسم افتتاحيه جشنواره گفت: امسال در افتتاحيه سه بزرگداشت داريم يک مراسم نکوداشت مرحوم علي معلم که در جشنواره فعاليت‌هاي زيادي داشتند و مدير نشريه سينمايي کشور بودند.
داروغه‌زاده در بخش دوم نشست در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران درباره نامشخص‌ بودن حضور برخي فيلم‌ها در سال‌هاي اخير جشنواره و ثبت‌نام و پذيرفته نشدن‌شان (مانند آشغال‌هاي دوست‌داشتني) گفت: ما امسال کمترين تغيير را در مبحث آيين نامه داشتيم. ما دوست نداريم تغييرات زيادي در جشنواره داشته باشيم. 
او در پاسخ به اينکه اگر قرار است سيمرغ به فيلم‌هاي اول داده شود، چرا براي اين موضوع يک بخش جداگانه قرار نداديد؟ و اينکه چرا بخش عکس جشنواره دبير ندارد؟ گفت: نظر به اهميتي که سازمان سينمايي براي فيلمسازان جواني که در عرصه فيلمسازي حرفه‌اي قدم مي‌گذارند، قائل است، ما يک سيمرغ براي فيلمسازان اول قرار داديم که جدا از سيمرغ‌هاي ديگر است. ما قبلا هم اين موضوع را در آيين نامه اعلام کرده بوديم. از بين فيلم‌هاي اولي که به بخش مسابقه راه يافتند؛ ما يک فرصتي قرار داديم تا اگر در بخش‌هاي کارگرداني و بازيگري و غيره سيمرغ دريافت نکردند؛ اين سيمرغ را بگيرند.
*بخشي از جشنواره براي کمبود هزينه‌ها حذف نشده است
داروغه زاده در پاسخ به اين پرسش که آقاي آزادي‌خواه در نشستي اعلام کردند که قرار است هزينه‌هاي جشنواره به نصف سال گذشته برسد. چگونه اين هزينه‌ها به نصف سال گذشته رسيده است؟ گفت: ما در دوسال گذشته پرديس ملت فرش قرمز مردمي‌داشتيم که ديگر امسال نداريم. اما قرار نبود ما بخشي از جشنواره را حذف کنيم که هزينه‌ها کم شود. جشنواره‌امسال بخش‌هاي اضافي هم دارد که يکي از آنها بخش تجلي اراده ملي است. ما نسبت به سال گذشته گستردگي جشن‌مان بيشتر شده و تنها کاهش‌مان تعداد فيلم‌هاي بخش مسابقه بوده است. ما آخر جشنواره مي‌توانيم دقيقا بررسي کنيم و بگوييم که هزينه‌هاي جشنواره چگونه کاهش پيدا کرده است.
داروغه‌زاده در ادامه در پاسخ به اين پرسش که با وجود همه نقد‌هايي که اهالي رسانه به برج ميلاد داشتند اما الان هم اهالي رسانه همچنان به پرديس ملت اعتراض دارند، گفت: فکر مي‌کنم دو ماه بيشتر است که ما اعلام کرديم پرديس ملت سالن اهالي رسانه خواهد بود. ما نمي‌توانستيم در برج ميلاد به درستي از اهالي رسانه پذيرايي کنيم در نهايت هم دو پرديس مطرح شد يکي پرديس ملت و يکي هم پرديس چارسو که در نهايت پرديس ملت موافقان بيشتري داشت.
*آقاي رضاداد يکي از اعضاي شوراي سياست‌گذاري جشنواره است
در ادامه اين نشست يکي از حضار از نقش آقاي رضاداد در جشنواره پرسيد و گفت: ظاهرا آقاي رضاداد رابط جشنواره با مجلس است و ترکيب هيات داوران هم با نظر ايشان بوده است. نکته بعدي هم درمورد فيلم‌هايي‌ است که فکر کردند اگر در جشنواره باشند برايشان حاشيه ساز مي‌شود و... نظرتان در مورد اين فيلم‌ها چيست؟ داروغه‌زاده پاسخ داد: راجع به فيلم‌هايي که در جشنواره حضور پيدا نکردند، بيش از اندازه صحبت شد و اين توهين به فيلم‌هاي حاضر در جشنواره است. ما سه فيلم داشتيم که تلاش کردند به جشنواره برسند اما در آخرين روزها نتوانستند. 
*قطعا کيفيت را فداي صرفه جويي نمي‌کنيم
دبير جشنواره فجر اضافه کرد: ما مراسم‌ بزرگداشت هم داشتيم که نمي‌توانستيم آنها را در اختتاميه برگزار کنيم. اميدواريم بعد از پايان جشنواره گزارشي درمورد مسائل مالي اعلام کنيم.
او همچنين در پاسخ به پرسشي درباره صرفه‌جويي در جشنواره‌امسال نيز ابراز کرد که قطعا کيفيت براي ما مهم است و نبايد فداي صرفه‌جويي شود. 
*جداسازي سينماي رسانه وظيفه جشنواره بود
خبرنگاري در ادامه اين پرسش را مطرح کرد که ممکن است درباره انتقال سينماي رسانه توضيح دهيد که چه کساني خواستار اين جدايي بودند؟ آيا کوچک کردن جشنواره و کم شدن تعداد آثار، به برگزاري جشنواره فيلم فجر در سال‌هاي آينده ضربه نمي‌زند؟ داروغه‌زاده در پاسخ به او گفت: ما درصدد بوديم جشنواره را به وضعيت حرفه اي قبل برگردانيم. تعداد رسانه‌هاي ما نسبت به ده سال قبل افزايش پيدا کرده و فضاي سينماي رسانه موجب نارضايتي اصحاب رسانه شده بود. اين جداسازي وظيفه جشنواره بود که‌اميدواريم در سال اول مشکلاتش برطرف شود و در سال‌هاي آينده بدون مشکل اصحاب رسانه به تماشاي فيلم‌ها بنشينند.
نشست رسانه‌اي دبير جشنواره سي و ششم فيلم فجر با رونمايي از پوستر بزرگداشت‌ها، نکوداشت علي معلم و بخش تجلي اراده ملي پايان يافت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: