کد خبر: ۲۱۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش «شروع» از اختتامیه عرصه نمایش:
سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر دوشنبه شب به کار خود پايان داد.
البته در اين روزهاي پاياني سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر، بارش برف سنگين در تهران باعث شد تا خيلي از نمايش‌ها در تاريخ 8 بهمن ماه لغو شوند و به اجراهاي خود نرسند. با اين حالاي دوره از جشنواره تئاتر فجر هم طبق روال تمام جشنواره‌هاي ديگر موافقان و مخالفاني داشت اما خوشبختانه اين دوره از جشنواره به دبيري فرهاد مهندس‌پور با نظم قابل توجهي توانست نظر حداکثري هنرمندان، خبرنگاران و مخاطبان اين هنر را جلب کند، ضمن اينکه استقبال بسيار خوبي از آثار نمايشي اين رويداد از سوي مخاطبان صورت گرفت.
مراسم اختتاميه جشنواره تئاتر با حضور سيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌انجام شد که احسان کرمی اين مراسم را اجرا کرد. 
مديريت مراسم اختتاميه به عهده حسين مسافر آستانه بود و سيامک احصايي طراحى و کارگردانى مراسم را به عهده داشت که دکور مراسم اختتاميه نسبت به سال‌هاي گذشته متفاوت بود. تنديس‌هاي جشنواره در حالي اهدا شد که باز هم حضور دوستداران عرصه تئاتر بيش از مکاني بود که براي مراسم اختتاميه در نظر گرفته شده بود و خيلي‌ها ايستاده مراسم را تماشا مي‌کردند. 
امسال جوايز نه‌گانه جشنواره در چهار بخش مسابقه تئاتر ايران (الف)، مسابقه تئاتر ايران (ب)، مسابقه تئاتر بين‌الملل و مسابقه تئاتر خارجي اهدا شد. 
در مراسم امسال آيين بزرگداشت سه پيشکسوت فرهنگ، تئاتر و ادبيات آقايان احمد دامود، هوشنگ آزادي‌ور و جمشيد خانيان نيز برگزار شد که به روي سن آمدند و جوايز خود را با تشويق حضار دريافت کردند. 
 در سال‌هاي گذشته اين جشنواره با حضور حداکثري کارمندان اداره کل هنرهاي نمايشي برگزار مي‌شد که هر چند سابقه و تجربه آن‌ها طي اين ساليان روند برگزاري اين جشنواره را تسهيل مي‌کرد اما به‌امري روتين تبديل شده بود و تا حدودي فارغ از ايده‌ها و فرآيندهاي تازه بود. مهندس‌پور که رياست اين جشنواره را در بيست و سومين دوره آن نيز برعهده داشت با انتخاب مديران ستاد برگزاري از ميان هنرمندان تئاتر در اين دوره، گام مهمي‌در مشارکت اهالي نمايش در بزرگترين رخداد تئاتري کشور برداشت.
آثار بخش مرور اين دوره از جشنواره با تاکيد دبير آن بر تکثرگرايي و گفت‌وگو، توسط هيأت انتخاب 70 نفره‌اي شامل متخصصان اين رشته و مخاطبان آن از نسل‌هاي مختلف انتخاب شد که هر چند با اعتراضاتي از سوي هنرمندان و خبرنگاران روبرو شد اما اين پتانسيل را داشت که اين فرآينده تازه با بررسي‌ها و مطالعات اصولي‌تر و اقدام زودهنگام‌تر ايده مناسبي به منظور گزينش آثار جشنواره در سال‌هاي آتي باشد.
از جمله مواردي که بسيار مورد نقد و انتقاد هنرمندان و مخاطبان تئاتر قرار گرفت پوستر اين دوره از جشنواره بود که توسط سيامک فيلي‌زاده طراحي شده بود. اين هنرمند با استفاده از ايموجي‌هاي شبکه‌هاي مجازي 6 پوستر را براي اين جشنواره طراحي کرد.
در اين دوره از جشنواره بخش خارج از صحنه يا آف استيج که شامل هرگونه اجرا در محيط آزاد و بيرون از فضاهاي متعارف تئاتري بود با رويکرد تغيير در قراردادهاي اجرايي، مکان اجرا و شکل ارتباط با مخاطب، به مديريت حميد پورآذري برگزار شد. در اين بخش 41 نمايش حضور داشتند که از ميان آن‌ها 17 نمايش در حوزه خياباني، شش نمايش در حوزه کاربردي، شش نمايش در حوزه بين‌الملل، چهار نمايش در حوزه جنبي، چهار نمايش در حوزه مرور و چهار نمايش در حوزه ميهمان اجرا شدند. اين بخش توانست مورد توجه هنرمندان و مخاطبان تئاتر قرار گيرد و مقبول بسياري از آن‌ها شد.
اما در بخش بين‌الملل به مديريت آروند دشت‌آراي متاسفانه با توجه به حجم درخواست‌هاي بسيار به منظور تهيه بليت نمايش‌هاي خارجي چندان نظر تماشاگران را جلب نکرد و اتفاق مهمي‌در اين بخش رقم نخورد. هر چند که در سال‌هاي گذشته در اين جشنواره شاهد آثار بسيار درخشاني در اين بخش بوديم، اما امسال همانند چند دوره پيش آثار خارجي نتوانستند مورد قبول مخاطبان قرار گيرند.
توجه مديران و مسئولان دولتي به سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از نکات قابل توجه اين دوره از رويداد تئاتر فجر بود. سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌در طول برگزاري اين جشنواره دو بار در تالارهاي نمايشي حضور پيدا کرد و اين موضوع باعث دلگرمي‌هنرمندان تئاتر شد. همچنين سيدمحمد مجتبي حسيني معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌بازديدهايي از دبيرخانه جشنواره و تالارهاي نمايشي داشت. اما مهندس فرهاد پور دبير سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر در اين جشنواره کمتر ديده شد. معاون اقتصادي رئيس جمهور، سيدحسن قاضي‌زاده وزير بهداشت و حجت‌الاسلام احمد مازني نماينده کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي‌نيز از جمله مديراني بودند که در تالارهاي نمايشي اين جشنواره حضور يافتند.اما مهمترين اتفاقي که در اين دوره از جشنواره تئاتر فجر رخ داد، حضور پررنگ جوانان در بخش اعلام نامزدهاي جشنواره تئاتر بود که همين موضوع مي‌تواند نويد حضور تازه نفس‌هاي عرصه تئاتر را در سال‌هاي آتي دهد. 
مراسمی که تاخیر نداشت
در ادامه مراسم اختتاميه جشنواره تئاتر فجر، فرهاد مهندس پور دبير جشنواره به ايراد سخناني کوتاه پرداخت.
وي با بيان اينکه به دليل پايان جشنواره تئاتر فجر غمگين هستم، اظهار کرد: من آدمي‌۲ وجهي هستم، يک وجه معلم و يک وجه کارگردان. در اين دوره از جشنواره بين المللي تئاتر فجر اين ۲ وجه خيلي خوب در کنار هم نشستند و به دادم رسيدند.
مهندس پور يادآور شد: در دوره بيست و سوم که دبير جشنواره تئاتر فجر بودند، مي‌گفتند که فرهاد مهندس پور ديکتاتور است. من در اين دوره سي و ششم جشنواره تئاتر فجر آموختم که نبايد به نتيجه فکر کرد زيرا بزرگترين خطاي ما اين است که به نتيجه فکر مي‌کنيم. نتيجه از آن ما نيست و براي آينده است.
دبير جشنواره سي و ششم تئاتر فجر ادامه داد: کساني که‌امشب جايزه مي‌گيرند، اين جايزه را از دست کساني مي‌گيرند که جايزه نگرفته‌اند. چون تعداد جايزه‌ها کم است به معني بي نصيب ماندن ما از جايزه نيست.
مهندس پور تأکيد کرد: در تمامي‌انتقاداتي حتي انتقادات تند، يک خيرخواهي ديدم که به من آرامش مي‌داد. ما بايد درون خانواده تئاتر با هم گفتگو کنيم.
وي در پايان سخنان خود از زحمات تمامي‌کساني که باعث شدند ۲۰۰ نمايش در جشنواره سي و ششم تئاتر فجر اجرا شود قدرداني کرد.
بعد از سخنان دبير جشنواره، ويدئويي با صداي محسن چاوشي به ياد جان باختگان کشتي سانچي پخش شد.
در ادامه با حضور سيدمرتضي حسيني، سردار کارگر و حجت الاسلام بهداروند جوايز بخش بنياد حفظ ارزش‌هاي انقلاب اسلامي‌و بنياد شهيد اهدا شد.
در بخش جوايز بنياد حفظ ارزش‌هاي انقلاب اسلامي‌ايوب آقاخاني براي نمايش «هفت عصر هفتم پاييز»، محمد قاسمي‌نويسنده و کارگردان نمايش «آبي‌ترين آسمان زمين» و نمايش «دي و بهمن شصت هزار و پنج» به کارگرداني سياوش عالي پور جايزه گرفتند.
همچنين در بخش جوايز بنياد شهيد نيز وحيد درويشي براي «روايت يک مرگ در خانواده» کامران شهلايي، «هفت روز از تير شصت» محمد لارتي جايزه گرفتند.برچسب ها: کارناوال ، تئاتر ، فجر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: