کد خبر: ۲۱۲۴۷
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع» از تفاوت 100 میلیون تا 15 میلیارد، بودجه ای جشنواره های هنری گزارش می دهد
صبا شادور_هر جا که صحبت از بودجه دولتی به نهادهای مختلف می آید، رقم های بالایی که به بخش های مختلف اختصاص می یابد هم دیده می شود و هم برایمان تعجب آور است.
شاید این تعجب به این دلیل باشد که در طول کار، وقتی این بودجه ها اختصاص می یابد، نشانه مثبتی از دغدغه های عموم نمی بینیم، اما وقتی دقیق تر می شویم، دنبال شکاف هایی می رویم که شاید این بودجه ها صرف  موقعیت هایی می شود که از اهمیت زیادی برخوردار نیست. کمی پیچیده شد!  باید به سراغ اصل مطلب رفت که بودجه فرهنگیی و هنری از دید خیلی از مسئولان و نهادهای مرتبط با این امر، رقم ناچیزی است که وقتی میان بخش های مختلف فرهنگی و هنری تقسیم می شود، چیزی از آن برای کمبودهای مالی در عرصه فرهنگی و هنری باقی نمی ماند. الان بهترین زمان برای بخشی ناچیز از این بودجه ای است که این روزها صرف جشنواره های مختلف می شود. 
این موضوع هم به نوع خود طبیعی است که جشنواره های بزرگ در ایران و در این فصل برگزار می شوند.؛ از جشنواره فیلم فجر تا جشنواره موسیقی، و تئاتر و هنرهای تجسمی. جشنواره هایی که شاید حق آن ها باشد که بیشتر ازاین برای آن هزینه شود. اما موضوع این است که چرا این هزینه ها در بخش های مختلف فرهنگی و هنری با تدبیر و برنامه ریزی صورت نمی گیرد. به فرض مثال امسال جشنواره فیلم فجر از بخشی از بودجه های مالی خود کاسته تا بتواند جشنواره را با حداقل ها برگزار کند. از طرفی دیگر جشنواره صنایع دستی که بیش از چند روز است در تهران گشایش یافته، داغ دل دبیر خود را از کمبود بودجه تازه می کند و همچنان امیدوار به سال های آتی است تا آنچه از کمبود بودجه جشنواره خود رنج می برد را به نحوی جبران کند.
خلاصه مطلب اینکه هنوز اين بحث بودجه تمامي‌ندارد و حوزه‌هاي مختلف با آغاز فصل جشنواره‌ها، اعتراض‌هاي خود را به گونه‌هاي مختلف مي‌خواهند به گوش مسئولان برسانند. 
البته که بودجه جشنواره فيلم فجر،با جشنواره هنرهاي تجسمي‌و يا جشنواره صنايع دستي متفاوت است اما همين موضوع و رقم‌ها باعث شده تا نگاه دبيران اين جشنواره‌ها و تبيعض ميان رقم بودجه برايشان قابل اهميت شود. بر همين اساس هفته گذشته معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور دلخوري خود از کمبود بودجه براي افتتاحيه دومين جشنواره صنايع دستي به گوش رسانه‌ها رساند که شايد در سال‌هاي آتي فکري به حال جشنواره‌هاي کوچک با هزينه‌هاي ثابت شود. البته لازم به ذکر است که همچنان دومين جشنواره صنايع دستي در گالري‌هاي زمستان و استاد مميز خانه هنرمندان از ساعت ١٤ تا ٢٠ داير است.

اما «شروع» دلايل دبيران جشنواره را از رقم‌ها و کمبود بودجه بررسي کرده است که در زير مي‌خوانيم. 
*بودجه کمتر از 100 ميليوني جشنواره صنايع دستي
معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور در مراسم افتتاحيه دومين جشنواره صنايع دستي گفت:به جشنواره فيلم فجر حدود ١٥ ميليارد تومان و براي جشنواره تجسمي‌حدود يک و نيم ميليارد اعتبار اختصاص داده شده است اما ما با کمتر از ١٠٠ ميليون تومان جشنواره صنايع دستي را برگزار مي‌کنيم.
به گزارش ايسنا، بهمن نامور مطلق هفته گذشته در مراسم افتتاحيه دومين جشنواره صنايع دستي فجر بيان کرد: اميدواريم اين جشنواره نهادينه شود و اعتبار مخصوصي براي آن در نظر بگيرند تا بتوانيم تبليغات در خوري براي معرفي آن انجام دهيم.
او همچنين درباره آثار ارسال شده به دومين جشنواره صنايع دستي فجر اظهار کرد: امسال ٤٠٠ اثر در جشنواره حضور دارد و خوشبختانه خانه هنرمندان فضاي بيشتري را در اختيار صنايع دستي گذاشته است.
وي ادامه داد: آثار به نمايش درآمده بر اساس دو أصل خلاقيت و اصالت تاکيد دارند تا با حفظ اصالت پاسخگوي نيازهاي امروز نيز باشند. اين آثار توسط هفت داور ارزيابي مي‌شوند و در نهايت در روز اختتاميه آثار فاخر هنرمندان معرفي مي‌شوند.
معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي با بيان اينکه فجر صنايع دستي در حال نهادينه شدن است، افزود: امسال براي دومين بار اين جشنواره برگزار مي‌شود.
نامور مطلق درباره تفاوت جشنواره صنايع دستي فجر با نمايشگاه‌هاي ديگر اين حوزه توضيح داد: نمايشگاه‌هايي که در طول سال برگزار مي‌شوند تخصصي هستند اما جشنواره فجر بيلان فعاليت‌هاي يکسال را مثل جشنواره سينما ارائه مي‌دهد. در واقع به نوعي جشنواره جشنواره‌هاي صنايع دستي محسوب مي‌شود. معدل کل فعاليت‌هاي صنايع دستي در جشنواره فجر نمايش داده مي‌شود.
او همچنين درباره ارتباط مخاطب با هنرمندان صنايع دستي در جشنواره فجر بيان کرد: جشنواره صنايع دستي فجر يک مسابقه است و با توجه به اينکه مشخص است چه کساني اين آثار را ارائه داده‌اند. فعلا درخواست مبني بر ارتباط هنرمندان نداشتيم اما اگر چنين درخواست وجود داشته باشد ما مي‌توانيم اين ارتباط را برقرار کنيم و مشکلي در اين زمينه نداريم.
.معاون صنايع دستي با بيان اينکه ما به صنايع دستي به چشم يک موجود زنده نگاه مي‌کنيم، گفت: موجود زنده تولد و مرگ دارد و تمام تلاش ما اين است که دچار مرگ زود رس نشود. مرگ طبيعي از آن همه هنرها بوده است. همه هنرها مکاتب گوناگون داشته‌اند و در حال حاضر ما رمانتيسم، کلاسيسم نداريم. کسي که فکر مي‌کند اين هنرها هميشه بايد باشند، روح آن را درک نکرده است. ما معتقديم اين هنرها پويا هستند، رويش و ريزش دارند. توجه ما اين است که رويش‌هايمان بيشتر شود. 
بودجه 4 ميلياردي جشنواره تئاتر فجر
مهدي شفيعي (مديرکل مرکز هنرهاي نمايشي) ميزان بودجه سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر را ۴ ميليارد تومان پيش از آغاز جشنواره تئاتر فجر اعلام کرد.
او در ادامه بيان کرده بود:اين رقم بودجه با سال گذشته تغييري نکرده است. اين در حالي است که سال گذشته سيدرضا صالحي‌اميري گفته بود؛ بودجه جشنواره تئاتر فجر در دوره سي و ششم دو برابر مي‌شود.
مديرکل مرکز هنرهاي نمايشي خاطرنشان کرد: فجر هيچ وقت محدوديتي به لحاظ بودجه نداشته است. هرچند جشنواره تئاتر فجر و کلا جشنواره‌هاي تئاتر از آن رويدادهايي هستند که به لحاظ فرايند برگزاري هزينه‌بر هستند؛ باتوجه به اينکه وقتي در جشنواره تئاتر مي‌خواهد اثري اجرا شود بايد کليه فرايند توليد در جشنواره رخ دهد و همه بازيگران و عوامل در جشنواره حضور داشته باشند و دکور و لباس همه چيز سر جاي خودش باشد و با اجراي زنده مواجهيد و به نوعي همه عوامل توليدکننده بايد در جشنواره حضور داشته باشند بنابراين هزينه‌هايش نسبت به جشنواره‌هاي ديگر قاعدتا بيشتر است و فرايندش اين را تعريف کرده است.
او ادامه داد: اما يک سنت ديرينه به ما هم رسيده است که متاسفانه بودجه جشنواره‌هاي تئاتر همچون جشنواره تئاتر فجر به نسبت ديگر جشنواره‌ها همواره محدودتر بوده است اما با همه اين حرف‌ها هيچ‌گاه ما محدوديتي براي تامين اعتبارات جشنواره فجر نداشتيم و خوشبختانه هميشه در سرفصل بوده است و دير يا زود توانستيم اين کار را انجام دهيم. در يکي دو سال اخير هم که هميشه با اختتاميه جشنواره فجر همه تعهدات آن انجام شده است و امسال هم محدوديتي در اين زمينه نداريم.
مديرکل مرکز هنرهاي نمايشي يادآور شد: سال گذشته ما رقمي‌حدود 4 ميليارد تومان اعتبارمان براي جشنواره تئاتر فجر بوده که‌امسال هم بودجه همان حدود است که متناسب با برنامه‌ريزي‌ها اختصاص پيدا مي‌کند.
شفيعي با تشريح هزينه‌کرد اين بودجه در جشنواره گفت: در جشنواره تئاتر فجر بيش از 40 درصد از اعتبارهاي جشنواره يعني بخش عمده آن به گروه‌ها و هزينه‌هاي توليد آنها اختصاص مي‌يابد و حدود 15 درصد هزينه اسکان و تغزيه مي‌شود. در حوزه بين‌الملل هم با توجه به فرايندي که قبلا گفتم، وقتي گروه‌هاي خارجي را دعوت مي‌کنيم با دکور و عوامل و هرچه براي اجرايشان اهميت دارد بايد بيايند که آن هم هزينه‌هاي خاص خود را دارد که درصدي را به خود اختصاص مي‌دهد. اما معمولا مشکل جدي در مورد بودجه نداشتيم و نخواهيم داشت.
بيش از ۱۹ ميليارد تومان صرف دو جشنواره ملي و جهاني فيلم فجر 
سال گذشته سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر در دو بخش ملي و جهاني؛ بيش از ۱۹ ميليارد تومان خرج روي دست دولت گذاشته است.
گرچه رضا ميرکريمي‌(دبير جشنواره جهاني فيلم فجر) گفته بود: من مجاز نيستم اين بودجه را اعلام کنم، چون با وزارت ارشاد قرارداد بستم و آنها وظيفه دارند اگر خواستند براساس سياست‌هايشان اين بودجه را اعلام کنند، اما سرانجام رقم دقيق و کامل اين بودجه به صورت کلي اعلام شد.
سامانه دسترسي آزاد به اطلاعات در روز دوم خرداد سال ۹۶ براي دسترسي به ميزان بودجه و هزينه سي و پنجمين دوره جشنواره ملي فيلم فجر که در سال ۹۵ و سي و پنجمين جشنواره جهاني فيلم فجر که در بهار سال ۹۶ برگزار شده است، سرانجام اين رقم به تفکيک اعلام شد.
اين سامانه در پاسخ به سوال ايلنا اعلام کرده است: بودجه و هزينه سي و پنجمين دوره جشنواره فيلم فجر در بخش ملي بيش از ۱۱ ميليارد تومان و در بخش جهاني بيش از ۸ ميليارد تومان بوده است.

براساس اطلاعات ارايه شده در اين سامانه، رقم دقيق بودجه و هزينه سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر در بخش ملي ۱۱۶/۷۱۴/۹۹۹/۷۳۲ ريال، معادل يازده ميليارد و ۶۷۱ ميليون و ۴۹۹ هزار و ۹۷۳تومان بوده است.
به گزارش ايلنا،هزينه و بودجه سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر در بخش جهاني نيز ۸۴/۲۵۷/۱۳۹/۴۳۷ ريال، معادل ۸ ميليارد و ۴۵۲ ميليون و ۷۱۳ هزار و ۹۴۳ تومان بوده است.

1ميليارد و 800 ميليون تومان رقم بودجه جشنواره موسيقي فجر 
حميدرضا نوربخش مدير جشنواره موسيقي که‌امسال سي و سومين دوره خود را سپري کرد هم در نشست خبري اين جشنواره از رقم بودجه جشنواره موسيقي پرده برداشت. وي در خصوص بودجه جشنواره موسيقي فجر بيان کرد: بودجه جشنواره مشابه سال گذشته است؛ وزارت ارشاد يک ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان براي جشنواره موسيقي فجر اختصاص داد.
وي در خصوص شفاف سازي عملکرد مالي جشنواره در دوره گذشته تصريح کرد: روند هميشگي من تأکيد بر حضور در اتاق شيشه‌اي است؛ اما در دوره‌هاي گذشته يکسري ابهاماتي مطرح شد. البته بخشي از آن قابل پيش بيني بود که با تغييرات ساختاري جشنواره و تغيير ريل آن چنين ابهاماتي وجود داشته باشد. در حال حاضر هم اگر دوستان مايل به ارائه گزارش باشند قطعا اين کار را انجام خواهم داد.
برچسب ها: بودجه ، جشنواره ، دولتی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: