کد خبر: ۲۱۲۳۹
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کارشناسان بر فرسایش 2 و نیم برابری خاک در ایران نسبت به متوسط جهانی هشدار دادند:
فرسایش خاک در ایران تقریبا ۲.۵ برابر متوسط جهانی است.یک حساب کتاب سرانگشتی نشان می‌دهد که با قیمت تخمینی ۲۸ دلار برای هر تن، هزینه‌های فرسایش خاک بین ۵۶‌ میلیارد تا ۱۱۲‌میلیارد دلار است.
تصویر مرگ خاموش خاک در ایران به شدت ناامیدکننده است. فرسایش خاک در ایران تقریبا ۲.۵ برابر متوسط جهانی است.یک حساب کتاب سرانگشتی نشان می‌دهد که با قیمت تخمینی ۲۸ دلار برای هر تن، هزینه‌های فرسایش خاک بین ۵۶‌ میلیارد تا ۱۱۲‌میلیارد دلار است. شاید به همین دلیل است که در صدر فهرست کشورهایی قرار گرفته‌ایم که با معضل فرسایش خاک سخت دست به گریبانند.بحران منابع خاکی ایران در شرایطی است که دولتمردان از عدم اختصاص منابع برای مقابله با این بحران گله می‌کنند. به گفته علی‌مراد اکبری با این‌که در ‌سال اول برنامه ششم هستیم مبلغی برای تحقق اهداف تعیین‌شده در اختیار ما قرار نگرفته است؛ اما کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بی‌توجهی به بحران آب و خاک تنها به مشکلات مالی محدود نمی‌شود.کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: برنامه ششم توسعه در شرایطی بر افزایش تولید تمامی محصولات کشاورزی و دامی در ایران تأکید می‌کند که امروزه تولید بسیاری از محصولات کشاورزی در داخل معنا و مفهومی ندارد و خودکفایی یک سیاست منسوخ‌شده در دنیا است.
بحران خاک مهمتر است یا بحران آب
بحران آب روی بحران خاک تأثیر می‌گذارد و بحران خاک روی بحران آب اثر می‌گذارد. با وجود این معمولا دولتمردان از کمبود منابع آبی می‌گویند. کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی و صنایع معادن تهران در این‌باره می‌گوید: درست است که برداشت بیش از حد مجاز از منابع زیرزمینی، کاهش نزولات آسمانی، سرعت بالای تبخیر آب در ایران و سیاست‌های نادرست کشاورزی آینده منابع آبی ایران را بشدت در معرض خطر قرار داده است. اما به هر حال می‌توانیم کمبود آب را از طریق تکنیک‌هایی مثل آب‌شیرین‌کن، بازچرخانی آب و حتی واردات آب تأمین کنیم؛ اما درباره خاک چنین اتفاقی نمی‌افتد. 
رشد تولید محصولات دامی و کشاورزی در شرایط بحرانی آب و خاک
بر اساس هدفگذاری صورت‌گرفته در برنامه ششم توسعه تولید تمامی محصولات کشاورزی باید افزایش یابد. این هدفگذاری در شرایطی است که ایران با بحران منابع آبی و خاکی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران در این‌باره می‌گوید: این هدفگذاری در شرایطی است که تولید محصولات غذایی به هر قیمتی امروزه توجیه خود را از دست داده است.در حال حاضر محصولاتی در کشور ما تولید می‌شود که قیمت صادراتی آن حتی معادل بهای آب مصرفی برای تولید آن هم نیست؛ خودکفایی تولید محصولات کشاورزی دیگر یک سیاست منسوخ‌شده در همه جای دنیا است.او با بیان این‌که سیاست‌های استراتژیک و مسائل سیاسی در ایران ارجح بر اولویت‌های زیست‌محیطی است، ادامه داد: یکی از دلایل بالا‌بودن فرسایش خاک در ایران چرای بیش از حد دام‌هاست با وجود این باز هم بر تولید محصولات دامی تأکید می‌شود.این فعال اقتصادی در رابطه با راهکارهای جلوگیری از کاهش فرسایش خاک در ایران افزود: امروزه در دنیا بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی به صورت گلخانه‌ای انجام می‌شود. درواقع این‌گونه ضمن بالا‌بودن راندمان تولید، مانع‌هدر رفت منابع آبی خود شده و فرسایش خاک را به حداقل ممکن کاهش داده‌اند.
وضعیت مراتع و جنگل های کشور بحرانی است
در همین رابطه نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: به زودی نشست فراکسیون با مسئولان محیط زیست برای بررسی وضعیت محیط زیست کشور برگزار خواهد شد.جبار کوچکی نژاد با بیان اینکه برگزاری نشست فراکسیون محیط زیست مجلس با مسئولان محیط زیست به سبب بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق به تاخیر افتاد، گفت: دنبال آن هستیم که با برگزاری نشست هایی با دستگاه های دولتی و بخش های خصوصی به مسائل زیست محیطی بیشتر بپردازیم.نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه حال محیط زیست کشور خوب نیست، افزود: تخریب محیط زیست، انقراض حیات وحش، خشکی تالاب ها و رودخانه ها، شیوع معضل ریزگردها، فرسایش خاک و افزایش آلودگی هوای کلانشهرها از جمله نشانه های وضعیت بحرانی محیط زیست است.وی تصریح کرد: محیط زیست از ابرچالش و معضلات اساسی کشور است که بهبود وضعیت آن باید در دستور کار تمامی دستگاه ها قرار گیرد.این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه محیط زیست باید سرلوحه تمامی امور و فعالیت ها قرار گیرد، گفت: متاسفانه امروزه اغلب استان های کشور درگیر معضل ریزگردها است و سلامت مردم در معرض تهدید قرار گرفته در حالی که خط قرمز محیط زیست باید سلامت مردم باشد.کوچکی نژاد با انتقاد از اینکه فرسایش خاک در کشور دو نیم برابر متوسط جهانی است، افزود: برای حفاظت از خاک و جلوگیری از فرسایش آن پوشش گیاهی باید افزایش و همچنین آبخیزداری و احداث سازه های آبی در مسیر سیلاب ها مورد توجه قرار گیرد.نماینده مردم رشت در مجلس دهم، نسبت به وضعیت بحرانی مراتع و جنگل های کشور هشدار داد و گفت: وضعیت جنگل های کشور به علت ویلاسازی و آفات در مرز بحران قرار داشته و نیاز است سازمان جنگل ها و دولت برای بهبود وضعیت آنها چاره اندیشی کنند.نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید تلاش بیشتری برای حفظ و احیای تالاب‌ها و تامین حقابه آنها داشته باشد، تصریح کرد: این دستگاه باید وظایف دستگاه‌های ذی ربط نسبت به حفظ تالاب ها را مشخص و آنها را به سمت انجام وظایف در قبال تالاب ها هدایت کند؛ البته محیط زیست به تنهایی از عهده حفاظت از محیط زیست بر نمی آید و تمامی دستگاه ها و مردم و نهادهای مردمی باید همکاری لازم را داشته باشند و از سویی بودجه مناسب نیز در نظر گرفته شده و تخصیص یابد تا حال محیط زیست کشور مساعد شود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: