کد خبر: ۲۱۲۲۰
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بزرگان تئاتر در گفت و گو با «شروع» تاکید کردند
صبا شادور_ سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر در حال برگزاري است.
با توجه به اينکه گزارش‌ها و نقدهاي بسياري درباره اين دوره از جشنواره تئاتر فجر نوشته‌ايم، اين باربه سراغ پيشکسوتان عرصه تئاتر رفته‌ايم تا در مورد کم و کيف و حضور کمرنگ قديمي‌ترها در اين عرصه به صحبت بپردازيم. 
بعد از تماس‌هاي مکرر به پيشکسوتان عرصه تئاتر، طي تماسي مطلع شديم که حسن عظيمي‌کارگردان خوب تئاتر به دليل کسالت در بستر بيماري است و حضوري کمرنگ در اين دوره از جشنواره تئاتر داشته است.
اما در ادامه به بهانه جشنواره تئاتر، به سراغ دکتر محمود عزيزي و اکبر زنجانپور دو پيشکسوت عرصه تئاتر رفتيم و از وضعيت کنوني اين دوهنرمند درباره تئاتر جويا شديم.
اکبر زنجانپور که اين روزها در سفر کاري به سر مي‌برد درباره اين دوره از جشنواره تئاتر فجر به خبرنگار شروع گفت: قطعا تئاتر براي من اهميت بيشتري دارد. اما در شرايط حاضر مشغول بازي مقابل دوربين فيلمبرداري هستم و بعد از آن هم دوباره براي يک نمايش تازه به تئاتر باز خواهم گشت. 
اين کارگردان و بازيگر تئاتر در ادامه بيان کرد: سال گذشته نمايش «باغ آلبالو» را روي صحنه داشتم که اين نمايش خوشبختانه با استقبال خوبي از سوي مردم روبرو شد و همين موضوع انگيزه اي براي من بود تا نمايش ديگري را آغاز کنم. 
او درباره اين دوره از جشنواره تئاتر فجر بيان کرد: اينکه هنرمندي در دوره اي تصميم مي‌گيرد مدتي بازيگري را در عرصه سينما و تلويزيون ادامه دهد، دليل بر تغيير رويکرد او از عرصه تئاتر نيست. با اين حال حضور نداشتن من درجشنواره تئاتر هم بنا به مشغله‌هاي هنري ديگري است. 
اما در ادامه اين گزارش با دکتر محمود عزيزي به صحبت پرداخته‌ايم. دکتر عزيزي درباره اين دوره از جشنواره تئاتر فجر به «شروع» گفت: حقيقت اين است که من اين روزها در تهران نيستم. جشنواره سينما و تئاتر فجر در واقع براي خانواده هنرمندان است. نمي‌توانيم از اين جشنواره‌هاي بزرگ در ايران به عنوان هنرمند فاصله بگيريم.
اين کارگردان و مدرس تئاتر درباره حواشي‌هاي اين دوره از جشنواره تئاتر فجر بيان کرد: منهاي پوستر جشنواره تئاتر فجر که با نقدهاي فراواني روبرو بود، شنيدم که اجازه اجرا يک نمايش هم در اين دوره از جشنواره تئاتر داده نشد. هر سال جشنواره‌ها با سياست گذاري‌هاي خاصي برگزار مي‌شود. به هرحال بايد جشنواره‌ها توسط متخصصين اين امر آسيب شناسي شوند. چه جشنواره فيلم فجر و چه تئاتر به هرحال هويت و شناسنامه اين جشنواره‌ها چيست؟ کساني که مدافع اين جشنواره‌ها هستند اين‌ها بايد پاسخگو باشند. ببينيد هر سال هزينه‌هاي زيادي صرف برگزاري اين گونه جشنواره‌ها مي‌شود اما بدون هدف و آن نتيجه مطلوبي که هنرمندان از برگزاري اين جشنواره توقع دارند. 
دکتر عزيزي در ادامه بيان کرد:متاسفانه جشنواره را به دليل نام جشنواره و هر دوره اي که برگزار مي‌شود، مي‌شناسيم. اين جشنواره‌ها همانند شازده 14 ساله اي مي‌ماند که مجبور به تشکيل زندگي است و فقط بايد عروسي کند، بدون آن که چيزي از ازدواج و نيز معني زندگي را بداند. 
پيشکسوت عرصه هنردرباره وضعيت بازيگران هم گفت: هر سال از حضور بازيگران جوان به عرصه هنر خوشحال مي‌شويم اما از اين نيروهاي جوان درعرصه هنر به خوبي استفاده نمي‌شود. چطور انتظار داريم از پيشکسوتان بازيگري در عرصه‌هاي مختلف استفاده شود. 
عزيزي درباره فيلمسازي و روند جريان موجود در ساخت آثار خاطرنشان کرد: مشکل بودجه سينما را دچار لطمه کرده است چرا که تهيه کنندگان فکر مي‌کنند که اگر بخش‌هايي از يک فيلمنامه را حذف کنند و آدم‌ها را تغيير دهند هزينه توليد پايين مي‌آيد ،دليل آن هم اين است که استقلال مالي در سينما وجود ندارد.
برچسب ها: رنج ، جشنواره ، تئاتر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: