کد خبر: ۲۱۱۹۲
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع» از بازگشت چهره های مطرح گزارش می دهد
بدون شک سالِ 96، سالِ حضور ستاره‌هاي سينما و بازگشت چهره‌هاي مطرح تئاتر به عرصه نمايش است؛
ستاره‌ها و چهره‌هايي که برخي صرفا براي تجربه از سينما به تئاتر آمدند و توانستند به سالن‌هاي خاموش تئاتر کمک کنند و برخي نيز پس از مدت‌ها به اين عرصه بازگشتند و دوباره درخشيدند و مهارت و توانمندهاي خود را در بازيگري به اثبات رساندند. جايگاه ستاره‌ها در تئاتر ايران، جايگاه‌ها مهم و موثري در جهت تقويت ارتباط با مخاطب است و نمي‌توان منکر اين قضيه بود. چه‌بسا اين جايگاه در سال‌هاي اخير جشنواره تئاتر فجر نيز بيش از دوره‌هاي گذشته موردتوجه قرارگرفته است و امسال هم از اين قاعده مستثني نخواهد بود. با توجه به اعلام آثار راه‌يافته در سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر، نمايش‌هايي در اين دوره روي صحنه خواهند رفت، که حضور ستاره‌هاي سينما و تئاتر، نقش مؤثري در استقبال مردم از آن‌ها داشته است. به گزارش ايران تئاتر، در ادامه نگاهي خواهيم داشت به حاشيه‌ها و جزئيات حضور بازيگران مطرح سينما و تئاتر در سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر.
مهناز افشار؛ يکي از آن چند نفر 
مهناز افشار يکي از همان ستاره‌هاي معروفي است که حضورش در تئاتر، موجب واکنش بسياري از اهالي اين حوزه شد و حواشي حضورش در تئاتر، سبب کوچ بسياري از بازيگران سينما به تئاتر شد. او با بازي در نمايش «آمديم، نبوديد، رفتيم» به کارگرداني رضا حداد، موج گسترده‌اي از انتقادهاي تئاتري‌ها را عليه سينمايي‌ها فراهم کرد. در نمايش‌هايي همچون «بيست و يک‌بار مردن در سي روز»، «دورهمي‌زنان شکسپير» و «دکلره» (اجرا در خارج از کشور) از تجربه و محک زدن خود در تئاتر دست نکشيد. او امسال درحالي‌که مشغول بازي در فيلم «شاه کش» در سردترين مناطق کشور بود و قرارداد بازي در سريال «گلشيفته» را بسته بود، پيشنهاد بازي در نمايش «اليور توئيست» را قبول کرد. افشار در اين نمايش بازيگر نقش نانسي يکي از شخصيت‌هاي اصلي و مؤثر داستان «اليور توئيست» نوشته چارلز ديکنز است.
نويد محمد زاده؛ جايگزينِ ستاره عصيانگر سينما
نويد محمد زاده که تعلق‌خاطر خاصي نسبت به تئاتر دارد، ازجمله بازيگراني است که بعد از موفقيت و شناخته شدن در سينما، تئاتر را رها نکرده است. او اواسط امسال در نمايش «پچ‌پچ‌هاي پشت خط نبرد» روي صحنه رفت و پس‌ازآن، تهيه‌کنندگي يک نمايش را بانام «زندگي در تئاتر» به عهده گرفت. محمد زاده اواخر پاييز امسال نيز با نمايش «اليور توئيست» روي صحنه رفت که حضورش در اين نمايش خالي از حاشيه نبود. او 15 روز پس از اجرا و با روي صحنه رفتن سعيد چنگيزيان بازيگر جايگزين، فعاليت خود را در اين نمايش آغاز کرد و پس از چند روز که روي صحنه رفته بود، گريم خود را در نقش بيل سايکس (شخصيت تبهکار و بي‌رحم نمايش) عوض کرد و گريمش در «اليور توئيست» به طرز عجيبي تغيير کرد.محمد زاده که سال گذشته با نمايش «ديابوليک؛ رومئو و ژوليت» در جشنواره تئاتر فجر حضور داشت، امسال با نمايش «اليور توئيست» در بخش مسابقه تئاتر بين‌الملل حضور دارد.

هوتن شکيبا؛ شمايلي متفاوت از منفورترين شخصيت 
هوتن شکيبا بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون که پس از بازي در سريال «ليسانسه‌ها» جايگاهش در بازيگري تغيير کرد و در ميان مردم شناخته‌تر شد، اين روزها از او به‌عنوان يکي از چهره‌هاي مهم تئاتري نيز ياد مي‌شود. او با ايفاي نقش در نمايش «اليور توئيست» و بازي در نقش سخت و متفاوت فاگين که کمتر کسي مي‌تواند حدس بزند پشت آن گريم سنگينش، چهره چه بازيگري قرار دارد، انتظارات را نسبت به خود بيشتر کرد. او اين روزها علاوه بر اجراي اين نمايش در تالار وحدت، هم‌زمان در نمايش «صد در صد» به کارگرداني مرتضي اسماعيل کاشي به ايفاي نقش مي‌پردازد و در هر دو کار مي‌درخشد. شکيبا امسال با اين دو نمايش به ترتيب در بخش مسابقه تئاتر بين‌الملل و مهمان مسابقه تئاتر ايران در سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر حضور دارد و بعيد نيست بازي شکيبا موردتوجه داوران جشنواره تئاتر فجر قرار نگيرد.

آتيلا پسياني؛ جسور و تجربه گرا 
آتيلا پسياني بازيگر سينما و تئاتر، که مردم بيشتر او را به‌واسطه هنرنمايي در فيلم‌هاي «روز شيطان»، «دوزن» و «هيوا» مي‌شناسند، امسال با دو نمايش«اليور توئيست» به عنوان بازيگر و نمايش «صدسال تنهايي» (مسابقه تئاتر بين‌الملل) به عنوان کارگردان در سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر حضور دارد. نمايش «صد سال تنهايي» از جمله نمايش‌هاي امسال است که هنوز اجراي عمومي‌اش شروع نشده است. 
ستاره اسکندري در نمايش مهين صدري
ستاره اسکندري بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون که شهرت او بيشتر به خاطر بازي در مجموعه‌هاي تلويزيوني، مخصوصاً مجموعه «نرگس» است، به‌عنوان يکي از بازيگران حرفه‌اي و شناخته‌شده تئاتر نيز لقب گرفته است. اسکندري امسال با «نفر دوم» در بخش مهمان مسابقه تئاتر ايران نيز حضور خواهد داشت. 
بهناز جعفري در نمايشنامه معروف عليرضا نادري
بهناز جعفري بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون، نخستين بار با نقش کوتاهي در فيلم «روسري آبي» ديده شد و براي بازي کوتاهش در فيلم «خانه‌اي روي آب»‌ ساخته بهمن فرمان آرا سيمرغ بلورين بهترين بازيگر مکمل زن را از بيستمين جشنواره فيلم فجر گرفت. 
جعفري که سال‌ها پيش در نمايش «کوکوي کبوتران حرم» به ايفاي نقش پرداخته بود، امسال نيز بار ديگر در اجراي مجدد اين نمايشنامه به کارگرداني افسانه ماهيان حضور يافت. اين نمايش امسال در بخش مسابقه تئاتر ايران پذيرفته‌شده است.
الهام کردا؛ تجديد خاطره درخشش نمايش «هم هوايي»
الهام کردا از بازيگران مستعد و حرفه‌اي تئاتر است که بدون شک، پيشينه حضور او در عرصه نمايش و ايفاي نقش در آثاري چون «خنکاي ختم خاطره»، «دو ليتر در دو ليتر صلح»، «17‌دي کجا بودي؟» و «هم‌هوايي»به‌يادماندني است. او که مسيري جدي را در بازيگري طي کرده است، با ورود به حوزه سينما و حضور در نقش‌هاي تأثيرگذار استعداد خود را در پرده سينما هم نمايان کرده است. کردا امسال در نمايش‌هاي متعددي ازجمله «زبان تمشک‌هاي وحشي»، «اگه بميري» و «نفر دوم» به ايفاي نقش پرداخت که در هر سه بازي‌هاي متفاوت و قابل‌تحسين را از خود به نمايش گذاشت. او امسال با دو نمايش «اگه بميري» و «نفر دوم» به ترتيب در دو بخش مسابقه تئاتر ايران و مسابقه تئاتر بين‌الملل حضور دارد. 
عاطفه رضوي؛ حضور در دو نمايش مهم تئاتر ايران
عاطفه رضوي اخيراً در دو نمايش «کوکوي کبوتران حرم» و «آبي مايل به صورتي» حضور پيدا کرد که هر دو در بخش مهمان مسابقه تئاتر ايران سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر پذيرفته‌شده‌اند.
رضوي در نمايش «کوکوي کبوتران حرم» نمايشنامه معروف عليرضا نادري به ايفاي نقش مي‌پردازد.
غزل شاکري؛ بازگشت مجدد به تئاتر
غزل شاکري با درخشش در سريال «شهرزاد» به کارگرداني حسن فتحي و ايفاي نقش آذر موفقيت سال‌هاي نخست بازيگري خود را مجدداً تکرار کرد. شاکري در واپسين روزهاي سال 1392، به همراه اشکان خطيبي و رضا يزداني در نمايش «در روزهاي آخر اسفند» به کارگرداني محمد رحمانيان حضور پيدا کرد. او آبان ماه‌امسال با بازي در نمايش «آکواريوم» به کارگرداني سيامک احصايي دومين تجربه تئاتري خود را پشت سر گذاشت. 
ليندا کياني؛ آنچه بعد از رفتن مادر گذشت
ليندا کياني بازيگر فيلم‌هاي «انزوا» و «ماجراي نيمروز»، امسال براي سومين بار پس از بازي در نمايش‌هاي «يافت‌آباد» و «گستره سکوت»، تجربه بازي در تئاتر را، با نمايش «خانه‌اي در انتهاي خيابان بهار» به کارگرداني ندا هنگامي‌پشت سر گذاشت. 
نازنين بياتي؛ شبيه شخصيت لورا وينگ‌فيلد 
نازنين بياتي بازيگر فيلم‌هاي «دربند»، «رخ ديوانه» و «فرشته‌ها باهم مي‌آيند» که به‌واسطه پرويز شهبازي به سينما معرفي شد، با تجربياتش در سينما، يک نامزدي سيمرغ و جايزه‌ي انجمن منتقدين و نويسندگان سينمايي‌اي که در کارنامه موفق خود دارد. او امسال براي اولين بار توانست به عرصه نمايش نيز ورود پيدا کند. بازي در دو نمايش با نام‌هاي «دي روز» به کارگرداني علي سرابي و «خانه‌اي در انتهاي خيابان بهار» به کارگرداني ندا هنگامي، فرصت مغتنمي‌بود تا در کنار اين دو کارگردان جوان و مستعد تئاتري، شيوه اجراي زنده را در بازيگري بياموزد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: