کد خبر: ۲۱۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پايان کم فروغ سي و سومين جشنواره موسيقي فجر
گروه هنر_جشنواره‌ها يکي پس از ديگري برگزار مي‌شوند،‌بدون آن که اتفاق خرسندي در طول برگزاري آن براي اهالي هنر رخ دهد.
سي و سومين جشنواره موسيقي فجر در اين دوره، از همان دوره‌هايي بود که دست اندرکاران آن جشنواره اي را برگزار کردند که صرفا يک دوره ديگر از آن را گذرانده باشند. اين تنها مشکل جشنواره موسيقي فجر نيست بلکه اغلب جشنواره‌هايي که در اين چند سال برگزار شده‌اند، به نوعي هيچ هدف مشخص و معيني را دنبال نمي‌کنند. البته که از نگاه مسئولان اين جشنواره، همين که اين جشن بدون حاشيه و مشکل خاصي برگزار شده، يعني کارشان را به خوبي انجام داده‌اند اما مگر مي‌شود يک جشنواره با نام موسيقي که پر از شور و نشاط است و سر لوح آن موسيقي است،‌ به حدي آرام تمام شود که انگار نه انگار در کشور هنري مان جشني با حضور علاقه مندان به عرصه موسيقي برگزار شده است. با اين حال مراسم اختتاميه هم آنقدر با سرعت انجام شد که نفس حاضران را بريده بود.
اين مراسم طبق معمول در تنها تالار استاندارد مراسم‌هاي افتتاحيه و اختتاميه يعني تالار وحدت انجام شد. بيشتر حاضرين را خبرنگاران و اهالي رسانه تشکيل داده بودند و طبق روال هميشه همه اهالي موسيقي براي اين جشن حضور نداشتند. چرا که دلخوري گروهي ازهنرمندان همچنان از نحوه برگزاري جشنواره ادامه داشت. 
برنامه با پخش سرود ملي جمهوري اسلامي‌ايران و قرائت قرآن توسط شاکرنژاد شروع شد و در ادامه گروه ارکستر ملي به رهبري فريدون شهبازيان و خوانندگي سالار عقيلي قطعات جام مدهوشي و ايران را براي مخاطبان اجرا کرد.
در ادامه سجادي مجري برنامه بر روي صحنه حاضر شد و با تشکر از حضور حضار در تالار وحدت از حجت الاسلام و المسلمين مازني و وزير فرهنگ ارشاد اسلامي‌صالحي اميري و خانم ذوالقدر جهت حضور در اين مراسم تشکر کرد.
حميدرضا نوربخش دبير سي سومين موسيقي جشنواره فجر پشت ميکروفن حاضر شد و متن بيانيه را قرائت کرد.
در ادامه صالحي اميري وزير فرهنگ و ارشاد گفت: موسيقي ايراني نشان ايرانيت است همان گونه که زبان فارسي نشان ايران است با موسيقي و نوا‌هاي موسيقيايي به حيات هنري ادامه مي‌دهد موسيقي داناني داريم که از نام وطن و براي ايرانيت تمام تلاش خود را کرده‌اند و موسيقي ايراني را از بزرگان ايراني اعم از فردوسي، حافظ، سعدي، مولانا مي‌شناسيم اين‌ها مفاخر ايران هستند موسيقي ايران با آن‌ها جاودانه است و همه جا صحبت از اين بزرگان است و در موسيقي ايراني نام آن‌ها شنيده مي‌شود و آنان درجات موسيقي ايراني را بالا برده‌اند موسيقي ايراني نماد مقاومت است موسيقي ايراني با کوک جان مردم سرزمين ايران بوده است روزگاري که مردم با اتفاقات مختلف دست و پنجه نرم کرده‌اند موسيقي ايراني نيز نقش پررنگي در کنار مردم داشته است در ايام دفاع مقدس اين موسيقي ايراني بود که در اين دوره پرحادثه و پرفراز و فرود حوادث را با خود به پيش مي‌برد در فتح خرمشهر با موسيقي جاودان خسته باد اين پيروزي در خاطرمان ثبت است و هر بار به خاطر مي‌آوريم موسيقي ايراني موسيقي قوميت ما است و در هر ناحيه رنگ و بوي خود را دارد موسيقي ايراني که در شرق جهان نشانه از معنويت شرقي است و عرفان و معنويت شرقي با موسيقي ايراني پيوند ناگسستني دارد اگر موسيقي ايراني با اين نوا‌ها را پاس بداريم و جزئي از درجه فرهنگي بالاي خود آن را بيش از پيش مورد حمايت قرار دهيم بيش از گذشته در ارتباطات و تعاملات موثر خواهد بود موسيقي ايراني اخلاق آداب و فرهنگ ايراني را به همراه دارد جشنواره موسيقي فجر ميداني براي حضور متنوع گونه‌هاي مختلف موسيقي ايراني و جهاني است گفتگوي جهاني از طريق موسيقي بي کلام فرصتي است تا بين کشور‌ها تعامل برقرار شود اين جشنواره فرصتي است براي انتقال موسيقي ايراني و گسترش روابط جهاني است و اينک در پايان جشنواره سي و سوم از شيفتگان اين موسيقي مي‌خواهيم با نگاه درست و همراهي در قوت‌ها و نقد در ضعف‌هايمان و پيشنهاداتي که دارند ما را در پيشبرد جشنواره‌اي موفق در ادامه راه کمک کنند.
لوح تقدير در بخش موسيقي کلاسيک براي نوازندگي در آلبوم وکاليست به پريسا پيرزاده تعلق گرفت، جايزه باربد به بهترين آهنگسازي بخش کلاسيک مشترکاً تعلق عليرضا مشايخي و کاوه کيهاني، بهترين آهنگساز بخش موسيقي بي کلام ميلاد درخشاني
بهترين آهنگسازي بخش موسيقي ايراني باکلام کاوه صالحي براي آلبوم اين هم حکايتي است، بهترين خوانندگي موسيقي ايراني باکلام عليرضا قرباني، عليرضا قرباني پس از دريافت جايزه گفت: جاي بسياري از هنرمندان موسيقي به عنوان نامزد در اين سالن خالي است هنر روح دارد و رتبه بندي در درجه چندم است اميدوارم که همه با هم در عرصه موسيقي به خوبي پيش برويم.

بهترين آهنگسازي بخش موسيقي تلفيقي دستگاهي بي کلام به گلنوش صالحي براي آلبوم ۱۰ تير تعلق گرفت. بهترين آهنگسازي بخش موسيقي تلفيقي دستگاهي با کلام با توجه به‌هارموني و فرم جديد در کار به فرزاد ميلاني براي آلبوم نوستالژي نامه تعلق گرفت.
هيئت داوران در موسيقي تلفيقي با کلام آلبوم حرف بزن ميلاد درخشاني را به عنوان بهترين موسيقي انتخاب کرد.
ميلاد درخشاني پس از دريافت جايزه گفت: امسال دو آلبوم من منتشر شد که از طرف جشنواره مورد پذيرش قرار گرفت و اين جوايز را به پدر و مادرم و برادرم تقديم مي‌کنم.بهترين آهنگسازي بخش موسيقي دستگاه بي کلام تعلق گرفت به قاسم رحيم زاده براي آلبوم آواز رود.مجيد مولانيان پس از دريافت جايزه گفت: دومين جايزه‌اي است که به خاطر اين آلبوم دريافت مي‌کنم دليل آن اين است که هميشه کيفيت براي من و گروهم مهم بود و فکر مي‌کنم جامعه هنري لازم است به اين موضوع فکر کند که سطح کيفي آثار را بالا ببريم.
در بخش خوانندگي موسيقي دستگاهي باکلام براي بخش بهترين خوانندگي هيچ آلبومي‌حائز دريافت تنديس شناخته نشد، اما دو لوح تقدير به سالار عقيلي براي آلبوم ميهن وطن خوش‌تر و وحيد تاج براي عشق زنده بايد داده شد.
سالار عقيلي بعد از دريافت جايزه گفت: از شما مردم عزيز و همچنين هيئت داوران سپاسگذارم همان طور که عليرضا قرباني فرمودند: لوح‌ها و جوايز ملاک نيست و مهم تاثيرگذاري هنرمندان جامعه است و اميدوارم هنرمندان با هم خوب باشند و از هم روي برنگردانند و صرفاً در مجالس ختم همديگر را نبينند.
جايزه باربد بهترين موسيقي به موسسه پرده هنر موسيقي به مديريت اميرعباس ستايشگر رسيد.
ستايشگر پس از دريافت جايزه گفت: از روند مثبت دفتر موسيقي که اجازه دادند در اين دوره دو ساله با دفتر موسيقي همراهي کنم تشکر مي‌کنم کساني که به من جايزه دادند قطعاً براي تشويق به فعاليت جوانان است و الا پيشکسوتان زيادي در اين عرصه حضور دارند که لياقتشان دريافت اين جايزه است از وزير فرهنگ و ارشاد و مجلس تقاضا مي‌کنم قانون کپي رايت را در مجلس بررسي کرده و به تصويب برسد تا کار‌هاي ما بدون اجازه کپي نشود براي بهبود اين وضعيت نيازمند نگاه مسئولين هستيم.
مهدي يراحي پس از دريافت جايزه گفت: هواي اهواز بسيار خراب بود و من نگران هموطنانم در خوزستان هستم تصميم گرفتم از طريق اين تريبون يادي از مردمم کنم تا شايد فکري به حالشان شود از هيئت داوران براي اين انتخاب تشکر مي‌کنم و از همه عواملي که در فراهم آوردن اين آلبوم مرا ياري کردند تشکر مي‌کنم.پايان بخش مراسم اختتاميه سي و سومين جشنواره موسيقي فجر اجراي موسيقي پاپ توسط مهدي يراحي بود.
برچسب ها: دل آزردگان ، کم فروغ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: