کد خبر: ۲۱۱۰۸
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اولين همايش بين‌المللي چشم انداز توسعه روابط ايران و چين با محوريت گردشگري و تجارت در هتل لاله تهران برگزار شد.
ابراهيم پورفرج رئيس جامعه تورگردانان ايران در اين برنامه گفت: ما در ايران شايد ۵ يا ۶ راهنماي گردشگري چيني زبان بيشتر نداشته باشيم. اين يکي از مشکلات اساسي است که هر دو کشور مي‌توانند در جهت حل آن کمک کنند.
وي گفت: من در سفرهاي خود متوجه شدم که گروه‌هاي چيني توسط يکي از ايرلاين‌هاي ايراني به اروپا ترانزيت مي‌شوند. تقاضاي ما از شرکت‌هاي چيني و از هر دو کشور اين است که شرايطي فراهم شود تا چيني‌ها هگام سفر به اروپا در ايران چند روزي اقامت داشته باشند.وي گفت: همچنين ما پيشنهاد کرده‌ايم که در سطح شهر تابلوهايي به زبان چيني در کنار زبان انگليسي داشته باشيم.
پورفرج بر آشنايي ايراني‌ها و رستوران داران با فرهنگ غذاي چيني تاکيد کرد و گفت: متاسفانه هنوزاين آشنايي انجام نشده است.
رئيس جامعه تورگردانان ايران ادامه داد: متاسفانه سفر به ايران بسيار گران است، چرا که هتل در ايران کم است. ما در فصل توريستي يعني بهار و پاييز در شهرهاي مانند اصفهان، شيراز، تبريز، يزد و تهران هتل نداريم، پس آنچه باعث مي‌شود تورهاي ايران گران شود، نبود زيرساخت است. اگر مقايسه کنيد براي يک چيني تور سفر به ايتاليا ۵۰ درصد ارزان تر از تور سفر به ايران است.
پورفرج همچنين پيشنهاد کرد بورسيه دانشجويي بين دو کشور ايران و چين افزايش يابد و افزود: ما راهنماي چيني کم داريم. بايد در اين زمينه دانشجوياني به خارج از کشور اعزام کنيم. اکنون ۳۰۰ هزار دانشجوي چيني در ايران هستند، ما چقدر دانشجوي ايراني در چين داريم؟ اين کار بخش دولتي است که بايد انجام شود. افزايش تعداد بورسيه‌هاي دو کشور موجب آشنايي با فرهنگ هر دو کشور خواهد شد.
در ادامه اين برنامه، آخوندي به عنوان يکي از فعالان گردشگري چين حرف‌هاي پورفرج درباره گراني سفر به ايران را تاييد کرد و گفت: وقتي قيمت هتل‌هاي ايران را با قيمت هتل‌هاي کشورهاي ديگر مقايسه مي‌کنيم مي‌بينيم که سفر به ايران براي چيني‌ها بسيار گران است. يک تور هشت روزه به يکي از کشورهاي اروپايي براي چيني‌ها ۵ ميليون تومان مي‌شود اما تورايران براي گردشگر چيني ۷ ميليون تومان تمام خواهد شد.
وي گفت: چيني‌ها مايلند که در هر سفر به چند کشور مراجعه کنند. آنها با ۵۰۰ دلار، سه کشور را در جنوب شرق مي‌بينند.
محمد محب خدايي معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي در اين برنامه گفت: ما آمادگي کامل داريم که در کنار بخش خصوصي به عنوان راهبر عمل کنيم نه دخالت گر. ما آماده‌ايم اگر تورهاي گردشگري از چين فعال مي‌شود حتي در حوزه مشکلات غذا با برخي از سرمايه گذاران همراهي کنيم و کمک شود که جريان توريست در مسير عادي خود قرار گيرد.
وي گفت: در حوزه بازارايابي و تبليغات نيز امتيازات ويژه اي قرار خواهيم داد. اين اقدامات باعث مي‌شود که ايران به عنوان بازار هدف جذاب براي مردم چين تعريف شود. الان در سازمان ميراث فرهنگي براي همه کشورهاي هدف ميز تشکيل داده‌ايم. اولين ميز بازار هدف نيز براي کشور عراق تشکيل شده است. ما بر اساس محصولات گردشگري برنامه ريزي مي‌کنيم. از سوم بهمن ماه نيز سيستم راهبردهاي توسعه گردشگري راه‌اندازي مي‌شود تا صاحبنظران بتوانند شرايطي که لازم است را پيشنهاد کنند. ما در حوزه روش‌هاي بازاريابي و تبليغات تغييرات اساسي داريم. همچنين درباره نحوه نفوذ در بازارهاي هدف برنامه‌هاي ويژه اي پيش بيني شده است. ما پيشنهادات را رصد و اشتراکات را در برنامه‌ها اعمال مي‌کنيم و هر شخصي که پيشنهاد داده را وارد عرصه خواهيم کرد.

محب خدايي تصريح کرد: اگرچه ما اعلام کرده‌ايم که نزديک به ۵ ميليون گردشگر خارجي داريم اما همين الان بدون توسعه مي‌توانيم ميزبان ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار نفر گردشگر ديگر نيز باشيم. همين امروز ما ظرفيت افزايش ۲ ميليون گردشگر با ضريب اشغال ۸۰ درصد را داريم.

معاون گردشگري کشور افزود: اميدوارم کساني که‌امادگي تعريف تور را دارند سعي کنند در يک سفر برخي جاذبه‌هاي گردشگري را نشان دهند. اکنون تورهاي گردشگري به سمت ايران شهرهاي کرمان، يزد، اصفهان و تهران را با هم تعريف مي‌کنند. ما بايد طوري برنامه ريزي کنيم که يک گردشگر چند سال بعد هم دوباره به ايران سفر کرده و شهرهاي گردشگري ديگر را در سفرهاي بعدي خود ببيند.
برچسب ها: ایران ، گران ترین ، جهان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: