کد خبر: ۲۱۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دبير جشنواره درآغاز به کار تئاتر فجر
گروه هنر_سي و ششمين دوره از جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر فعاليت خود را از امروز 28 دي ماه با شعار "جشن گفت‌وگوي تئاتر ايران" به دبيري فرهاد مهندس‌پور آغاز خواهد شد.
 اين جشنواره در سه بخش گروه الف (تماشاخانه‌هاي دولتي و نيمه دولتي)، گروه ب (تماشاخانه‌هاي خصوصي، + فجر) و گروه خارج از صحنه برگزار مي‌شود.
در اين دوره از جشنواره تماشاخانه‌هاي دولتي و نيمه دولتي شامل تالار وحدت، 5 تالار نمايشي مجموعه تئاترشهر (تالار اصلي، چارسو، سايه، قشقايي و پلاتو اجرا)، تماشاخانه سنگلج، تالار هنر، تئاتر مولوي، 2 تالار نمايشي تماشاخانه ايرانشهر، تالار استاد انتظامي‌خانه هنرمندان، تالار حافظ، فردوسي، کارگاه دکور تالار وحدت و تماشاخانه سرو مجموعا ميزبان حضور 99 گروه نمايشي هستند. در اين ميان کشورهاي مختلف با 13 نمايش، تهران با 50 اثر و شهرستان‌ها با 36 نمايش با تنوع در گونه‌هاي تئاتري از جمله، تئاتر معيار، آييني، بدن، موزيکال، ترکيبي و مستند در اين رويداد حضور خواهند داشت.
تئاترشهر با 36 اثر نمايشي (20 اثر از تهران، 8 اثر خارجي و 8 نمايش از شهرستان)، ايرانشهر با 17 نمايش (13 نمايش از تهران، 2 نمايش خارجي و 2 اثر از شهرستان)، خانه هنرمندان (4 اثر از تهران و 5 نمايش از شهرستان)، تالار حافظ (1 اثر از تهران، 1 اثر خارجي و 7 اثر شهرستان‌ها) و تئاتر مولوي (6 اثر از تهران و 3 اثر شهرستان) هر کدام با مجموع 9 اثر، تماشاخانه سنگلج با 7 نمايش (3 اثر از تهران و 4 نمايش از شهرستان)، تالار وحدت با 3 اثر (2 نمايش خارجي و 1 اثر از تهران) و تالار فردوسي، کارگاه تالار وحدت و تماشاخانه سرو هر کدام با يک نمايش از تهران ميزبان جشنواره خواهند بود.
فرانسه، آلمان، برزيل، عراق، ترکيه، آذربايجان، سوئيس، بلژيک و يونان کشورهايي هستند که در تماشاخانه‌هاي دولتي و نيمه دولتي اجرا خواهند داشت و فرانسه با 4 اثر بيشترين تعداد آثار شرکت‌کننده خارجي اين جشنواره را به خود اختصاص داده است.
گرگان، کرج، شهرکرد، بابلسر، مشهد، آبادان، اراک، بيجار، دزفول، رشت، سنندج، کرمان، آبادان، آمل، تويسرکان، رشت، جزيره هرمز، تبريز، کرمانشاه، شميرانات، بيله‌سوار، زاهدان، اهواز، رفسنجان، يزد، کازرون، گچساران و بندرعباس شهرستان‌هاي حاضر در مجموعه اين تماشاخانه‌ها هستند که مشهد با 5 اثر نمايشي بيشترين تعداد آثار شرکت‌کننده را دارد.
در مجموع اين تماشاخانه‌ها ميزبان 17 اثر نمايشي در بخش مسابقه بين‌الملل و 14 نمايش نيز در بخش مسابقه تئاتر ايران- الف خواهند بود. همچنين 21 نمايش نيز در بخش مسابقه تئاتر ايران- ب روي صحنه خواهند رفت.
نمايش "دايره گچي قفقازي" به کارگرداني محمودرضا رحيمي‌و "مفيستو" کار مسعود دلخواه در نخستين روز اين جشنواره يعني 28 دي ماه ساعت 16 آغازگر اين رويداد مهم تئاتري در اين تماشاخانه‌ها خواهند بود.
گروه ب (تالارهاي خصوصي،+ فجر)
تالارهاي خصوصي نيز در سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، از برگزاري اين رويداد جا نمانده و 56 اثر نمايشي نيز ميهمان اين تالارها خواهند بود.
تماشاخانه ارغنون با 12 گروه نمايشي ميزبان بيشترين آثار در اين دوره از جشنواره است. 11 نمايش از تهران و 1 نمايش از ياسوج در اين تماشاخانه به صحنه خواهد رفت. همچنين تئاتر آفتاب با 10 اثر نمايشي (6 اثر از تهران، 2 نمايش توليد مشترک و 2 اثر شهرستاني) در اين دوره از جشنواره حضور دارد. تماشاخانه سعادت با 8 اثر از تهران، تئاتر باران با 6 نمايش از تهران، تماشاخانه شانو با 5 اثر از تهران، تماشاخانه سه نقطه با 4 اثر از تهران، خانه نمايش دا و تماشاخانه فانوس هر کدام با 3 نمايش از تهران و تماشاخانه مشايخي با دو نمايش (1 اثر از تهران و 1 نمايش خارجي) در اين دوره از جشنواره حاضر خواهند شد.

در تالارهاي خصوصي تهران از ميان 56 گروه شرکت‌کننده، 50 اثر از تهران، 3 نمايش از شهرستان، 1 نمايش از کشور هلند و 2 نمايش به صورت توليد مشترک اجرا خواهند شد.
نمايش "اين يک پيپ نيست" تنها اثر از گروه ب است که در بخش مسابقه بين‌الملل اين جشنواره به روي صحنه خواهد رفت.
در بخش خياباني نمايش "منزل به منزل" نوشته و کار رامونا پونارو و گِل شيلات از کشور فرانسه در نخستين روز جشنواره ساعت 10 آغازگر اين رويداد تئاتري خواهد شد.
مراسم جايزه ادبيات نمايشي سي و ششمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر با معرفي برگزيدگان اين دوره، شامگاه ۱۶ دي در سالن ناظرزاده کرماني تماشاخانه ايرانشهر برگزار شد.

دبير جشنواره تئاترفجر: تئاتر براي ماندن در شرايط سخت مبارزه مي‌کند
اما در ادامه و طي روزهاي اخير دبير جشنواره تئاتر فجر در آستانه جشنواره تئاتر بيان کرد: ما هميشه براي اينکه به زندگي و رفتارهاي مان بپردازيم، بايد تاريخي شان کنيم يعني بايد با فاصله به رفتارها و پديده‌ها نگاه کنيم. وي اظهار کرد: تئاتر اين امکان را فراهم مي‌کند که با زيست اجتماعي که داشتيم فاصله بگيريم و آن را مورد بررسي قرار دهيم.
دبير سي و ششمين جشنواره تئاتر فجر يادآور شد: سهمي‌که هر کدام از ما در تئاتر داريم اين است که آن را بخواهيم. هر نمايشنامه اي با هر بار خوانده شدن، دوباره نوشته مي‌شود و همين مي‌شود تئاتر که طي ساليان سال شاهد نمايش‌هاي موفق و حيرت ابرانگيز آن بوده‌ايم. 
نمايش‌هايي که در هر جاي ايران به صحنه رفته‌اند، مجوز گروه نظارت و ارزيابي داشته‌اند و بديهي است پذيرفتن شدن اين نمايش‌ها در جشنواره، بر اساس همان اجراست و به اين ترتيب نياز به بازبيني و مجوز دوباره ندارد. زيرا نهاد برگزار کننده جشنواره، اداره کل هنرهاي نمايشي و انجمن هنرهاي نمايشي، خود نهادهاي بالادستي گروه نظارت و ارزشيابي‌اند. 
هنرمندان تئاتر ايران و گروه‌هاي نمايش در سراسر ايران با دانش و آگاهي اجتماعي به توليد نمايش مي‌پردازند و بر اين نکته واقف‌اند که جشنواره تئاتر فجر، جشن گفتگوي مردم با تئاتر و تئاتر با مردم است و اين فرصت فرهنگي از همين‌روي مغتنم است تا همه با هم در آن به گفتگو بنشينيم و سرمايه‌ها و ظرفيت‌هاي ملي و انساني مان را مرور کنيم.
اداره کل هنرهاي نمايشي و گروه نظارت و ارزشيابي به کار خود واردند، و ستاد جشنواره تئاتر فجر که از بدنه تئاتر کشورند و به حساسيت‌ها و ضرورت‌هاي اجتماعي، قانوني و اخلاقي نهاد تئاتر آگاه‌اند، پشتيبان کنش شمايند و بسيار صريح به همه کساني که نگرانند اعلام مي‌کنند که هنرمندان ايران، ستايشگران و پرورش‌دهندگان فرهنگ ايران‌اند و با آگاهي و شادي و خرد، جشنواره هر ساله خود را برپا خواهند داشت.اين‌همه را برشمردم تا گفته باشم که ما با هم، و در يک خانه زندگي مي‌کنيم که کشور ماست، جايي که در آن باليده‌ايم و همه توانمان را هزينه مي‌کنيم تا جوانان و نسل‌هاي آينده در آن ببالند و رفتار و عقلانيت امروز ما، پشتوانه فرداي ايران است. کردارهاي ما براي حراست از خودمان در اين موقعيت‌ها نيست، بلکه براي آن است که جسارت بورزيم و خودمان را براي ديگران، براي هنرمندان و فرهنگ‌پروران و دانشورزان، هزينه کنيم. اميدوارم از اين مجال بيشترين بهره را ببريم.

پيمان شريعتي: تبليغات شهري جشنواره را با شهرداري آغا ز کرديم
مدير اجرايي سي و ششمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر اعلام کرد که تبليغات محيطي اين دوره از جشنواره آغاز شده و براي برگزاري اين رويداد تئاتري آماده مي‌شود.
پيمان شريعتي مدير اجرايي سي و ششمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر درباره وضعيت تبليغات محيطي اين دوره از جشنواره، به مهر گفت: بخش اعظمي‌از تبليغات محيطي جشنواره دوشنبه ۲۵ دي آغاز شده و طبيعتا براي روز اول جشنواره در تمام سالن‌هاي ميزبان اين رويداد تئاتري آماده مي‌شود.
وي درباره تبليغات شهري جشنواره تئاتر فجر نيز توضيح داد: با همکاري شهرداري منطقه ۱۱ و سازمان زيباسازي شهرداري تهران بخش اعظم تبليغات محيطي که تبليغات شهري است در دست انجام است. فايل‌هاي تبليغات شهري به سازمان زيباسازي تحويل داده شده تا در عرشه پل‌ها و بيلبوردهايي که در اختيار اين سازمان است، نمايش داده شود.
مدير اجرايي تئاتر فجر سي و ششم اظهار کرد: خيابان شهريار حدفاصل تالار وحدت با مجموعه تئاتر شهر به عنوان گذر فرهنگ و هنر برنامه ريزي شده و نورپردازي و آرايش محيطي مي‌شود. همچنين تونل نور در پارک دانشجو در امتداد مسير گذر فرهنگ و هنر در نظر گرفته شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: