کد خبر: ۲۰۸۷۵
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
راغفر در گفت و گو با « شروع » از سیاسی کاری دولت انتقاد کرد :
در شرایط کنونی بنگاههای اقتصادی سودی برای پرداخت بابت سهام عدالت ندارند و دولت ناچار است این هزینه را از درآمدهای نفتی جبران کند .
در سال 1385 طرحی تحت عنوان توزیع سهام عدالت به تصویب رسید و اجرایی شد  که بر اساس آن قرار شد در مدت 10 سال، سود سهام اعطایی به مشمولان به‌جای پرداخت به آنها بابت اقساط سهامشان کسر شود و پس از آن سهامداران بتوانند سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند.در این راستا از سال 85 تاکنون 49 میلیون و 226 هزار نفر از افراد جامعه به‌عنوان مشمولان سهام عدالت شناسایی شده و به آنها سهام تعلق گرفته است.
به همین دلیل در 17 اسفند سال گذشته نیز سامانه‌ای برای آگاهی و اطلاع مشمولان سهام عدالت از جزئیات صورت‌حسابشان راه‌اندازی شد که مشمولان با مراجعه به آن از میزان اقساط پرداخت‌شده سهام خود و همچنین میزان بدهی‌شان به دولت اطلاع پیدا کنند.
از این رو در صورت‌حساب مشمولان ارزش تقریبی سهام آنها حدود 530 هزار تومان اعلام شده است و به‌جز دو دهک اول درآمدی که از تخفیف 50درصدی برای تسویه سهام خود برخوردارند، بقیه مشمولان باید هر یک مبلغ 470 هزار تومان را (در مجموع حدود 17 هزار میلیارد تومان) بابت تسویه نهایی اقساط سهام عدالت خود تا پایان شهریورماه سال 96 به حساب دولت واریز می‌کردند که این مهلت با نظر شورای عالی اصل 44 قانون اساسی، تا مهرماه گذشته تمدید شد.
بر این اساس باید به آن اشاره کرد که با توجه به اعلام خبر توزیع سود سهام عدالت توسط رئیس جمهور از روز گذشته ، بنابراین بسته به میزان دارایی و ارزش سهام عدالت هر یک از مشمولان، به آنها سود سهام عدالت تعلق خواهد گرفت، از این رو آن دسته از مشمولانی که تا مهرماه امسال اقدام به تسویه مانده بدهی سود سهام عدالت خود کرده‌اند از سود بیشتری برخوردار خواهند شد. سقف سود سهام عدالت برای کسانی که مالک تمام سهام هستند، 150 هزار تومان است و متناسب با کاهش مالکیت، سود هم کمتر می‌شود.
پیشتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم گفته بود؛ ما سه سال وقت گذاشتیم که راهکاری پیدا کنیم که 70 میلیون ایرانی در کارخانجات شریک باشند و هم‌اکنون به جمعیت زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی یک‌ میلیون تومان پرداخت کرده‌ و سهامشان 2 میلیون و 400 هزار تومان ارزش دارد و امسال نیز سود سهام آنها مانند همه افراد دیگر سهامدار در شرکت‌ها به‌مبلغ 150 هزار تومان پرداخت می‌شود.
ضمن این‌که مشمولان دو دهک اول که افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند طبق قانون از تخفیف 50درصدی بابت بازپرداخت بدهی سهام عدالت خود برخوردار هستند و بر این اساس سود بیشتری را بابت سهام عدالت دریافت خواهند کرد.
با دستور رییس جمهور سود سهام عدالت از امروزبه مشمولان پرداخت می شود و بر این اساس آن دسته از مشمولین که از محل تخفیف یا آورده خود یک میلیون تومان سهام دارند، ۵۰ هزار تومان سود سهام عدالت دریافت می کنند.
این تصمیم در جلسه رییس جمهور با وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی به صورت رسمی اعلام شد. افزون بر این در این جلسه اعلام شد با موافقت رییس جمهور سقف وام ازدواج به ۱۵ میلیون تومان افزایش یافت.
مخالفت صریح رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با پرداخت سود سهام عدالت
با وجود ابلاغ رییس جمهور مبنی بر پرداخت سود سهام عدالت ،رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، اولویت مشمولان، واگذاری واقعی سهام عدالت است و مخالف اقدام غیراقتصادی دولت در خصوص توزیع سود سهام عدالت هستیم.
محمدرضا پورابراهیمی در خصوص توزیع سود سهام عدالت می گوید: اولویت مردم در حوزه سهام عدالت انتقال مالکیت واقعی سهام به مردم است، به نحوی که مردم ارزش دارایی ها از بابت سهام را در اختیار بگیرند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: به طور مثال اگر وسیله ای به شخصی هدیه داده شود، آن شخص مالک آن می شود، در حوزه سهام عدالت نیز باید اینگونه باشد، بنابراین اولویت مردم در حال حاضر تعیین تکلیف دارایی آنها است، چرا که سهام عدالت به نام مردم ولی به کام دولت است که این موضوع غیرقابل قبول است.
پرداخت سود سهام عدالت در شرایط فعلی به صلاح اقتصاد نیست
پورابراهیمی افزود: پرداخت سود سهام عدالت در شرایط فعلی به صلاح اقتصاد نیست و به نوعی یک مسیر انحرافی در واگذاری واقعی سهام عدالت محسوب می شود که در روند واگذاری واقعی سهام تاخیر ایجاد می کند.
وی با اشاره به بررسی مسائل سهام عدالت در نشست روسای کمیسیون های مجلس با رئیس جمهور گفت: در جلسه مذکور با رئیس جمهور روی موضوع لایحه آزادسازی سهام عدالت توافق صورت گرفت تا این لایحه به مجلس ارسال شود، بنابراین تصمیم دولت مبنی بر توزیع سود سهام در مقطع فعلی در تضاد ارائه لایحه در این رابطه است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: اگر اصل سهام عدالت به صورت واقعی به مردم منتقل شود، به طور بدیهی سودهای تعلق گرفته به این سهام نیز به مردم خواهد رسید. به طور مثال اگر یک واحد مسکونی به شخصی واگذار شود، خود آن شخص می تواند برای منتفع شدن واحد مسکونی را اجاره دهد، چرا که دیگر مالک آن شده است.
پورابراهیمی ادامه داد: پرداخت سود سهام عدالت نسبت به موضوع انتقال مالکیت واقعی در اولویت نیست چرا که باید با واگذاری واقعی مالکیت سهام، امکان خرید و فروش برگه های سهام برای دارندگان آنها ممکن شود و طبیعتاً سود نیز به آن سهام تعلق خواهد گرفت.
دولت به جای سود درباره مالکیت سهام عدالت تصمیم گیری کند
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: دولت به جای سود درباره مالکیت سهام عدالت تصمیم گیری کند، چرا که با انجام این مهم دیگر نیازی به زحمت توزیع سود سهام نیز نخواهد بود.
وی با اشاره به ارسال نامه ای درخصوص مسائل سهام عدالت به رئیس جمهور در چند ماه گذشته، گفت: در شرایطی که اقتصاد در حال رکود است، توزیع سود سهام عدالت باعث می شود طرح های سرمایه گذاری شرکت هایی که سهام به آنها تعلق دارد، دچار وقفه شود، چرا که دیگر شرکت های مذکور نمی توانند افزایش سرمایه بدهند.
میزان سود سهام عدالت در مجموع حدوداً 4 هزار میلیارد تومان است
این نماینده مردم در مجلس دهم به خانه ملت گفت: براساس محاسبات میزان سود سهام عدالت در مجموع حدوداً 4 هزار میلیارد تومان است که اگر این سود در شرکت ها باقی بماند، به قیمت سهام عدالت اضافه خواهد شد و این افزایش قیمت سهام بیش از اثر ارائه سود به دارندگان سهام، که مردم هستند، انتفاع می رساند.
پورابراهیمی همچنین افزود: اگر حدود 4 هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت در حال حاضر توزیع نشود و با ضریب سرمایه گذاری 4 الی 5 روبرو شود، حدود 16 الی 20 هزار میلیارد تومان نیز می توان تسهیلات به این میزان منابع اضافه کرد تا صرف اجرای طرح های اقتصادی شود که به طور طبیعی انجام این مهم در خروج از رکود اقتصادی و ایجاد اشتغالزایی در کشور تاثیر جدی خواهد داشت.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: براساس محاسبات برای افراد عادی که دارنده برگه های سهام عدالت هستند، تنها ماهانه 3 الی 5 هزار تومان در حال حاضر سود تعلق می گیرد که منطق اقتصادی این موضوع را قبول نمی کند که 4 هزار میلیارد تومان پول به صورت ماهانه 3 الی 5 هزار تومان بین دارندگان سهام عدالت توزیع شود، چرا که این کار مانع اجرای طرح های اقتصادی شده و جفا به اقتصاد کشور محسوب می شود.
واریز سود سهام عدالت از امروز؛ حداکثر سود ۵۰ هزار تومان
با این وجود رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به این که سود سهام عدالت از امروزسه شنبه به حساب مشمولان واریز می شود گفت: از امروز ۵۰ هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آنها یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است.
پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: همچنین در این گزارش اعلام شد بسترسازی‌های لازم برای توزیع سود سهام عدالت و همچنین هماهنگی های لازم با بانکها انجام شده و شماره شبای افرادی هم که اقدام به درج آن در سامانه سهام عدالت کرده اند در دسترس است.
وی اضافه کرد: بنابراین سازمان خصوصی سازی آمادگی‌های لازم به لحاظ حقوقی، اداری و اجرایی را برای توزیع سود سهام عدالت میان مشمولان را دارد و از فردا واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولانی که ثبت نام آنها قطعی شده و شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده اند انجام خواهد شد.
پوری حسینی در ادامه با اشاره به این که شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت تا پایان سال فرصت دارند سود تقسیمی مجامع خود را به حساب این سازمان واریز کنند اذعان داشت: تا کنون از 3800 میلیارد تومان سود تقسیمی مجامع شرکتهای سبد سهام عدالت، حدود 1200 میلیارد تومان دریافت شده است.
وی همچنین با اشاره به این که بنا داریم سود سهام عدالت را در دو یا سه نوبت تا پایان سال به حساب مشمولان واریز کنیم، در خصوص میزان سود واریزی به حساب مشمولان نیز گفت: کسانی که سهام عدالت آنها در حال حاضر یک میلیون تومان است سودی بالغ بر 150 هزار تومان دریافت خواهند کرد و بقیه مشمولان نیز به تناسب ارزش سهام عدالتی که دارند سود دریافت خواهند کرد.
رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس از 50 هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آنها در حال حاضر یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است.
پرداخت سود سهام عدالت از درآمدهای نفتی 
در همین زمینه حسین راغفر کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار « شروع » گفت : ازابتدای اجرای این طرح نوع مالکیت آن مخدوش بود و این سوال همواره مطرح بود که سهام عدالت متعلق به چه کسی است  و در حال حاضر هم مشخص نیست که چرا عده ای 50 هزارتومان و عده ای 150 هزار تومان سود خواهند گرفت .در اولین گام باید سود قابل توزیع این سهام مشخص باشد اما متاسفانه باشرایطی که اکثر بنگاههای اقتصادی در رکورد به سر می برند چرا باید بخشی از سود خود را در جامعه تقسیم کنند.
وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح منطق اقتصادی ندارد گفت : از ابتدای اجرایی شدن اینطرح در دولت دهم قرار بود تا این سهام در قالب سبد سهام شرکتهای مختلف تولیدی و بنگاههای اقتصادی باشد اما در حال حاضر که در فاز اجرایی قرار گرفته است به نظر می رسد که قرار است از درآمدهای نفتی برای تامین هزینه های آن استفاده شود، زیرا اکثر بنگاههای اقتصادی با رکود  و کمبود منابع اعتباری مواجهند و دولت با کسری بودجه دست و پنجه نرم می کند .
وی با تاکید بر هدف سیاسی در پشت اجرای پرداخت سود سهام عدالت گفت : در شرایط کنونی بنگاههای اقتصادی سودی برای پرداخت بابت سهام عدالت ندارند و دولت ناچار است این هزینه را از درآمدهای نفتی جبران کند .
راغفر خاطر نشان کرد : پرداخت سود سهام عدالت در شرایط کنونی اقتصاد با هدف سیاسی انجام می شود هرچند ممکن است در بلند مدت دستاوردهایی داشته باشد اما آنچه مسلم است اجرای این طرح دنباله رویی سیاست های دولت دهم بوده و فاقد منطق اقتصادی است .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: