کد خبر: ۲۰۶۲۷
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نامه نگاری نمایندگان مجلس به وزیر فرهنگ هم افاقه نکرد
صبا شادور_وضعیت سینمای ایران، نسبت به دوره های پیشین با موافقت اکران چند فیلم تغییر چشمگیری کرده است. حالا از صندوقچه قدیمی، فیلم های مجوز دار خارج می شوند و یکی یکی خود را برای اکران عمومی آماده می کنند.
 در یک ماه اخیر این فرصت برای فیلم «خانه دختر»، «عصبانی نیستم»،‌«خانه پدری» و ... چند فیلم دیگر که درانتظار اکران بودند، رخ داده است تا با داشتن مجوز رسمی اکران، در صف بایستند و روانه پرده سینماها شوند. 
البته در این فرصت تا کنون فیلم «خانه دختر» با همه حواشی هایی که داشته،  چه در سانسورمحتوا فیلم و چه در مدت اکران،  با استقبال تماشاگران سینماروبرو شد. حالا و از هفته پایانی آذرماه قرار بود فیلم «عصبانی نیستم» به کارگردانی رضا درمیشیان هم روی پرده سینماها برود که جلوی اکران این فیلم باز هم گرفته و همین موضوع باعث ابهام کارگردان و اهالی سینما شد که چرا فیلم با داشتن مجوز اکران از سوی شورای صنفی نمایش، باز هم روانه سینماها نشد.  حتی قرارداد اکران این فیلم در تاریخ 29 آذرماه 1396 هم ثبت شد تا همه مسائل طبق قانون شورای صنفی نمایش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش برود تا به‌این‌ترتیب اکران زمستان سینماها با فیلم درمیشیان آغاز شود. 
وقتی اکران این فیلم ناگهان متوقف شد،‌ خبرنگاران برای اطلاع از عدم اکران با شورای صنفی نمایش ارتباط گرفتند. غلامرضا فرجی رئیس شورای صنفی نمایش در پاسخ به خبرنگار شروع درباره عدم اکران فیلمی که مجوز دارد، گفت: متاسفانه به دلیل سفر تهیه کننده فیلم، موفق نشدیم تا با مذاکره ای تاریخ اکران این فیلم را روشن کنیم. بدیهی است هفته آینده با هدف حفظ منافع و مصالح سینمای ایران تصمیم گیری نهایی صورت می پذیرد. 
در واقع پاسخ رئیس شوراس صنفی یعنی اینکه هیچ تاریخی برای اکران این فیلم اعلام نشده بود. در حالی که این چنین نبود. 
تردیدی نیست که باید اکران فیلم های سینمایی با مشورت و موافقت کمیسیون فرهنگی هم همراه باشد چرا که در این سال های اخیر شاهد این موضوع بوده ایم که کمیسیون فرهنگی مجلس هم برای اکران یا عدم اکران یک فیلم پیشنهادهایی می دهد. حالا شرایط سخت تر و پیچیده تر شده است . ما نمی دانیم که چه کسی دستور توقیف و یا نمایش یک فیلم را صادر می کند. البته اکران و یا عدم اکران فیلم «عصبانی نیستم» بهانه خوبی است تا به این موضوع در گزارش بپردازیم که چه کسی متولی توقیف و یا اکران یک فیلم است؟ شورای صنفی اکران نمایش فیلم ها، مجوز را با صدور و موافقیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می کند، اما فیلم اکران نمی شود. از سوی دیگر نمایندگان مجلس طی روزهای اخیر با نوشتن نامه و تذکرهای مکرر خواهان اکران این فیلم شده اند تا صدای خود را به گوش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برسانند. احمد مازنی و علی مطهری نمایندگان تهران به علاوه یازده نماینده دیگر در تذکری به وزیر فرهنگ نسبت به عقب نشینی این وزارتخانه از نمایش فیلم «عصبانی نیستم» انتقاد کردند.اما باز هم تا به امروز اتفاقی رخ نداده است. پس همچنان برای اکران یک فیلم تصمیم گیری یا خیلی مشکل است و یا عده ای که نمی دانیم واقعا چه نقشی در اکران فیلم ها دارند، همانند سدی مقابل  نه تنها این فیلم بلکه دیگر فیلم های آتی هم خواهند ایستاد!
سال ها و هفته‌ها با بهانه‌های مختلف، اکران فیلم های سینمایی به تعویق می افتد. اتفاقا همین تاخیرها باعث می شود که قاچاق فیلم به بیرون از مراکز فرهنگی هم راه پیدا کند. همان اتفاقی که در کمین اهالی هنر نشسته است.  باید دید سرانجام اکران این فیلم ها چه خواهد شد.  دراین باره  بازتاب اظهار نظر نمایندگان مجلس، شورای صنفی نمایش و نیز کارگردان این فیلم را مرور می کنیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: وزیر ارشاد باید پاسخگو باشد
علیرضا رحیمی (نماینده و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس) نسبت به لغو نمایش "عصبانی نیستم" واکنش نشان داد.
به گزارش ایلنا،علیرضا رحیمی نوشته است:امنیت هنرمندان بخشی از امنیت عمومی است. اکران فیلم «عصبانی نیستم» با یک تهدید متوقف شد. فشار‌ها برای توقف اکران «عصبانی نیستم» قدرت‌نمایی نرمی از گروه‌های فشار بود تا بنوعی اعلام کنند، "من زنده‌ام..." امنیت موعود در فصل سوم قانون اساسی همگانی است و همه کشور و اقشار مردم باید احساس امنیت داشته باشند. تلاش برای برش امنیت و مخدوش کردن آن برای قشرهای هنری و فرهنگی و فرهیختگان دهن کجی به سیاست‌ها و میثاق دولت در تامین آزادی‌های مدنی است.
تصمیم‌گیران حوزه سینمایی باید شهامت ایستادگی در مقابل امواج به نفع جامعه را داشته باشند و با لغزش در تصمیماتشان امید مردم و جامعه سینمایی را کمرنگ نکنند. اگر وزیر فرهنگ و ارشاد توان تامین فضای امن و ارام در بخش فرهنگی و سینمایی را ندارد قبل از اقدام مجلس بهتر است خود اعلام کند تا رییس جمهور از وعده‌هایش در حوزه فرهنگ عقب نماند. نقد و بیان آزاد نسبت به آثار فرهنگی و هنری نشانی از ظرفیت تها‌تر اندیشه و تعاطی افکار در یک جامعه است و مباد که جامعه ایران با فشارهای موهوم، جامعه‌ای تنگ نظر و کم ظرفیت در حوزه نقد و تحلیل افکار معرفی شود.
اولین بار نیست که در توقف اکران یک فیلم پس از صدور پروانه ساخت و نمایش، مجلس در کنار مردم از حقوق جامعه هنری دفاع می‌کند اما هنر مدیریت آن است که اجرای صحیح فرایندهای مصوب و جاری در یک سیستم تضمین شود تا با اطمینان‌بخشی به فیلمسازان و جامعه سینمایی مردم نیز شاهد هم‌افزایی بین حاکمیت و سینما شوند.. تضعیف امید و امنیت روانی مردم و فرهیختگان خلاف منافع ملی و همبستگی لازم در کشور است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به چنین توقف‌ها و تصمیمات غیرقابل قبولی به مجلس و جامعه سینمایی کشور پاسخگو باشد. امنیت هنرمندان و فضای هنری جدای از امنیت عمومی کشور نیست و همگان باید نسبت به تامین حقوق و آزادی‌های قانونی هشیار و مطالبه‌گر باشیم.
واکنش توئیتری معاون نظارت سازمان سینمایی 
ابراهیم داروغه‌زاده به اکران نشدن فیلم عصبانی نیستم و رفتار مخالفان با این فیلم واکنش نشان داد.
به گزارش ایلنا، ابراهیم داروغه‌زاده (معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی) در توئیتر خود نوشت: فیلم سینمائی عصبانی نیستم دارای پروانه نمایش قانونی است و باتوجه به اصلاحات انجام شده هیچ مشکلی برای اکران عمومی نداشته و ندارد و حتما در زمان مناسب اکران خواهد شد. مخالفان فیلم نیز حتما پس إز نمایش عمومی متوجه اشتباه در قضاوت زودهنگامشان خواهند شد.
واکنش کارگردان این فیلم:"عصبانی نیستم" ناامیدم
 کارگردان فیلم "عصبانی نیستم" به حذف ناگهانی این فیلم از اکران واکنش نشان داد و از افسردگی خود به دلیل شرایط به‌وجود آمده سخن گفت.
به گزارش مهر، فیلم سینمایی "عصبانی نیستم" که قرار بود بعد از 4 سال از (29 آذر ماه) در سینماهای کشور اکران شود، ناگهان و باوجود داشتن مجوز نمایش و ثبت در شورای صنفی نمایش، از اکران کنار گذاشته شد. او می گوید:عصبانى نیستم!!!اما بى‌نهایت ناامید، ناامید، ناامید، غمگین، دلسرد، تنها، تنها، تنهاتر، افسرده، تلخ و تلخ‌تر هستم.اما با اشک نوشتم، با اشک ساختم و با اشک شاهد اتفاقاتش هستم.
صدها بار بازبینى در شوراهاى مختلف، دریافت پنج پروانه نمایش و سه بار ثبت تاریخ اکران در شوراى صنفى، بالا و پائین رفتن‌هاى مختلف و... و...من به عنوان تهیه‌کننده و کارگردان فیلم "عصبانى نیستم!"به هیچ عنوان از اکران انصراف نداده‌ام و تمامى نقل قول‌هایى که مى‌شود را تکذیب مى‌کنم و همچنان پىگیر نمایش این فیلم هستم.
فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» به کارگردانی و تهیه کنندگی رضا درمیشیان در سال ۱۳۹۲ ساخته و برای اولین بار در سی و دومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد ولی به دلیل موضوع سیاسی آن مجوز اکران نگرفت. در این اثر سینمایی بازیگرانی چون باران کوثری، نوید محمدزاده، میثاق زارع، رضا بهبودی و محمد کارت حضور دارند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: