کد خبر: ۲۰۴۷۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش تحليلي «شروع» از افزايش عوارض خروجي از کشور
گروه گردشگری_از ميان سوژه‌هاي انتقادي اين روزها، افزايش عوارض خروج از کشور کماکان داغترين سوژه است!
 اين موضوع، در اولين مرحله، هر شخصي را به اين فکر مي‌اندازد که دريافت مبلغ خروج از کشور چه کمکي به صنعت گردشگري مي‌کند؟ در دومين مرحله هم رقم انتخاب شده براي پرداخت عوارض به يک باره سه برابر افزايش پيدا کرده که بايد ديد چه منطقي پشت اين ماجرا نهفته است. 
در جريان ارائه لايحه بودجه سال ۹۷ از سوي دولت يازدهم به مجلس شوراي اسلامي، اعلام شد عوارض خروج براي هر نفر که تا پيش از اين ۷۵ هزار تومان بوده براي سال آينده ۲۲۰ هزار تومان پيش‌بيني شده است. در اين طرح البته عوارض خروج زائرين حج تمتع، عمره و عتبات عاليات ۱۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. 
ارقام تعيين شده در اين بند براي سفر دوم به ميزان ۵۰ درصد و سفرهاي سوم و بيشتر به ميزان ۱۰۰درصد افزايش خواهد يافت. همچنين مبلغ چهارصد هزار ريال از عوارض خروجي براي توسعه زيرساختها و تأسيسات گردشگري و حمايت از بخش ميراث فرهنگي و صنايع دستي اختصاص مي‌يابد.
در اين راستا علي اصغر مونسان رئيس سازمان ميراث فرهنگي در نشست خبري عملکرد ۱۰۰ روزه خود درباره اين موضوع اعلام کرد: در زمان تدوين لايحه بودجه، دولت براي عوارض خروج از کشور تصميمي‌گرفت که بر اين اساس بخشي از اعتبار به اين سازمان تعلق مي‌گيرد و سازمان برنامه و بودجه اين اعتبار را در بودجه سازمان براي سال ۹۷ در نظر گرفته است. همه بخش‌ها موظف به همکاري هستند و براي ما مهم، افزايش منطقي است و اگر قرار است درآمدي به دست آيد، بايد صرف حمايت‌ از تورهاي ورودي شود. در گذشته ۱۰ هزار تومان از عوارض خروج از کشور هر مسافر به سازمان مي‌رسيد که اکنون اين رقم به ۴۰ هزار تومان افزايش يافته و در کل ۱۶۰ ميليارد تومان اعتبارات عوارض به اين سازمان تعلق خواهد گرفت.

اما آنچه که رئيس سازمان ميراث فرهنگي درباره بازگشت درآمد حاصل از اين عوارض به چرخه گردشگري کشور گفت را فعالان گردشگري رد مي‌کنند آنها هميشه مي‌گفتند که در قانون آمده است بخشي از درآمد حاصل از عوارض کشور بايد به بخش خصوصي و گردشگري اختصاص داده شود اما هيچ‌گاه اين اتفاق نمي‌افتد اما حالا ابراهيم پورفرج رئيس جامعه تورگردانان کشور مي‌گويد که اصلا اگر هم قرار باشد اين بودجه به بخش خصوصي گردشگري تعلق بگيرد ما آن را نمي‌خواهيم چرا بايد مردم به زحمت بيفتند و بعد بگويند که مي‌خواهيم گردشگري را توسعه بدهيم و براي آنها ممانعت ايجاد کنند؟
اين موضوع واکنش هنرمندان را هم برانگيخته و باعث شده تا آنها به نحوي در اين خصوص اظهار نظر کنند. مهراب قاسمخاني، باران کوثري، ساعد سهيلي، امير نوري، نويد محمدزاده بهرنگ علوي از جمله هنرمنداني بودند که در باره اين موضع در صفحه اجتماعي خود اظهار نظر کردند.
غير از فعالان گردشگري هنرمندان نيز در اعتراض به اين موضوع کم نگذاشتند آنها در صفحات مجازي خود به اين موضوع پرداختند برخي با لحن طعنه و طنز و برخي با اظهار تعجب به اين موضوع.
رشيدپور:براي خروج از کشور وثيقه بگذاريد!
رضا رشيدپور مجري برنامه‌هاي تلويزيوني در واکنش به اين افزايش با طعنه در برنامه «حالا خورشيد» گفت که چرا مردم دراين باره غر مي‌زنند؟ مگر مسئولان کشور نگفتند که درآمد کشور از محل گردشگري بالا ببرند حالا با يک تصميم کاملا درست اين اقدام انجام شده است. مگر هميشه نمي‌گفتيد که رفتن به کيش از رفتن به استانبول گران‌تر در مي‌آيد؟ حالا مديران کاري کردند که هزينه هر دو يکسان شده است اگر همين روند را ادامه دهند بايد براي خروج از کشور وثيقه بگذاريد وقتي هم که برگشتيد ديگر پولتان را نمي‌دهند چون رفته است در بودجه.
نويد محمدزاده بازيگر سينما نيز در صفحه مجازي خود به ديالوگ مشهورش در فيلم ابد و يک روز اشاره کرده و نوشت: «سميه نرو، اگه رفتي بار اول ۲۲۰ بار دوم ۳۳۰ و بار سوم ۴۴۰ بايد عوارض خروج از کشوري بدي. نرو!»
برخي از افراد نيز کاريکاتورهايي کشيده و اين اقدام را «پول شيريني سفر» خواندند برخي ديگر نيز تکه‌هايي از يک سريال را برداشت کرده و عوارض خروج از کشور را «پول زور» دانستند.
واکنش‌ها در توئيت مردم و هنرمندان نيز کم نبود برخي نوشتند که اگر عوارض خروج از کشور هم مانع سفر نشود، قيمت دلار حتما مانع سفر خواهد بود. فعالان سفر نيز در صفحات مجازي خود و يا با هشتگ‌هاي متفاوت اعتراض خود را به اين افزايش ناگهاني اعلام کردند.

باستاني:مخالفت مجلس با افزايش عوارض خروج
اما خبر اميدوارکننده را درباره اين افزايش ناگهاني، سعيد باستاني سخنگوي کميسيون صنايع و معادن مجلس داد و گفت: اين پيشنهاد دولت براي افزايش عوارض خروج از کشور مورد مخالفت نمايندگان مجلس قرار مي‌گيرد. 
وي گفته است: اگر استدلال دولت‌مردان اين باشد که هموطناني که به خارج از کشور سفر مي‌کنند، درآمد بالايي دارند پس بايد هزينه «خوشگذراني‌شان» را هم بپردازند، بايد گفت وقتي مشخص نيست چه ميزان از سفرها سفرهاي تفريحي است چرا بايد آحاد مردم را درگير تصميمي‌کرد که موجب مضاعف شدن فشار اقتصادي بر مردم مي‌شود؟

پورفرج: قشر آسيب پذير جامعه زير فشار اين تصميم
ابراهيم پورفرج، رييس جامعه تورگردانان ايران به نمايندگي از تشکلي که در زمينه تورهاي ورودي فعال است، با اين بخش از لايحه پيشنهادي مخالفت کرد و به ايسنا گفت: نمي‌دانم هدف از افزايش سه برابري و تصاعدي عوارض خروج از کشور چه بوده، اما بايد توجه کرد که بحث گردشگري، تعامل فرهنگ‌هاست، يعني آمد و شد؛ ولي با تصميمي‌که براي عوارض خروج گرفته‌اند، يعني قرار است اين تعامل به هم زده شود.

او اضافه کرد: اگر مي‌خواهند در اين رفت‌وآمد توازن ايجاد کنند، انگيزه گردشگري را بالا ببرند، قوانين سفر را تسهيل کنند، زيرساخت‌ها را توسعه دهند، چرا مي‌خواهند با مردم آن را جبران کنند؟
رييس هيات مديره جامعه تورگردانان افزود: ما نمي‌توانيم مردم را از سفر رفتن منع کنيم، يا آنهايي که مسافرِ خارج هستند را جريمه و تنبيه کنيم، معناي افزايشي که در عوارض خروج از کشور اتفاق افتاده، همين مي‌شود.
وي ادامه داد: با اين مبلغي که براي عوارض تعيين کرده‌اند، يک خانواده چهار نفره فقط براي يک سفر بايد حدود يک ميليون تومان عوارض خروج بدهد. در سفر دوم اين رقم به حدود ۱.۵ ميليون تومان مي‌رسد. آيا وقتي اين پيشنهاد را مطرح مي‌کردند، از خود سوال پرسيدند با اين تصميم چه گروهي را از سفر منع يا جريمه مي‌کنند؟
پورفرج اظهار کرد: قطعا قشري که آسيب‌پذير است، آنهايي که يک سال پول جمع مي‌کنند تا يک سفر خارجي ارزان بروند ضرر خواهند کرد. 
وي افزود: قطعا ما به عنوان بخشي که گفته شده قرار است از طريق ۱۶۰ ميليارد توماني اعتبار عوارض خروج حمايت شويم، بايد خوشحال باشيم؛ ولي ما چنين منافعي را نمي‌خواهيم. اصلا سازمان ميراث فرهنگي با اين پول چه کار مي‌تواند انجام دهد؟ آيا قرار است مثل گذشته بخشي از اين پول را به صنايع دستي و بخشي هم به مرمت ميراث فرهنگي اختصاص دهد و باز تبليغات گردشگري روي زمين بماند؟مونسان:توسعه گردشگري افزايش مي‌يابد
علي اصغر مونسان در واکنش به افزايش عوارض خروج از کشور گفت: افزايش عوارض خروج از کشور تصميم دولت است و بايد به اين موضوع توجه شود که خروج دو برابري گردشگر نسبت به ورود آن اتفاق خوبي نيست.
وي در پاسخ به اين پرسش که نظر سازمان ميراث فرهنگي در اينباره چه بوده است؟ تصريح کرد: بگذاريد مذاکرات دولتي در داخل دولت بماند.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تصريح کرد: پيش از اين از هر عوارض خروجي مبلغي معادل 10 هزار تومان به سازمان ميراث اختصاص مي‌يافت و با اين افزايش مبلغ اختصاصي به سازمان ۴۰ هزار تومان خواهد شد.
مونسان با تاکيد بر اختصاص مبالغ ناشي از دريافت عوارض خروج از کشور به توسعه گردشگري خاطرنشان کرد: اين مبلغ به توسعه گردشگري اختصاص خواهد يافت و پيش بيني مي‌شود مبلغ دريافتي ما ۱۶۰ ميليارد تومان در اين حوزه افزايش يابد. 


واعظي: نظر مردم براي دولت مهم است
محمود واعظي رييس‌دفتر رييس‌جمهور در گفت‌و گو با ايسنا در پاسخ به انتقادي درباره‌ افزايش عوارض خروج از کشور در لايحه بودجه 97 اظهار کرد: ‌من هم در فضاي مجازي با اين انتقادات مواجه شده‌ام. به هر حال کساني که بودجه را طراحي کردند به دنبال اين بودند که در اين بودجه موضوع عدالت و رسيدگي به طبقات محروم جامعه بيشتر مورد توجه قرار گيرد. رئيس جمهور هم قول داده‌اند که تا سال 1400 فقر مطلق را از بين ببرند. 
 وي در ادامه افزود: ما امروز يک دولت بزرگ داريم و بايد هر ماه يک عدد قابل توجه به کارمندان دولت حقوق بدهيم. از سويي تعداد بازنشستگان در 7-8 سال گذشته بيشتر شده و صندوق‌هاي بازنشستگي نمي‌تواند حقوق بازنشستگان را پرداخت کند و دولت اين حقوق را مي‌دهد. بنابراين عملا اگر بخواهيم عدالت را اجرا کنيم نيازمند اين هستيم که منابع جديد پيدا کنيم يا منابع موجود را افزايش دهيم و از اين منابع به مستمري بگيران کميته‌امداد و سازمان بهزيستي بيشتر کمک کنيم و با اين کار فقر مطلق را از بين ببريم. 
 رييس‌ دفتر رييس جمهور با اشاره به اينکه يکي ازمنابعي که براي کمک به اقشار ضعيف جامعه در نظر گرفته شده همين عوارض خروج از کشور است تاکيد کرد: اما قطعا دولت همواره به نظرات مردم توجه کرده است و هر جا ديده تصميم گرفته شده دولت با عکس‌العمل اجتماعي مناسبي مواجه نشده، نظر نهايي خود را با خواست مردم تطبيق داده است. ما اين انعطاف را خواهيم داشت که اگر در تصميمات دولت، فشاري به قشري از مردم بيايد آن را بازنگري کنيم. 
 
 
ذوالقدر:مجلس با افزايش سه برابري عوارض موافقت نمي‌کند
يک عضو هيات رئيسه کميسيون فرهنگي مجلس تاکيد کرد: بنده بعيد مي‌دانم رديف بودجه مربوط به عوارض خروج از کشور در کميسيون‌هاي تخصصي و کميسيون تلفيق بودجه به شکلي که دولت پيشنهاد داده است، تصويب شود.
سيده فاطمه ذوالقدر به ايسنا گفت: افزايش سه برابري عوارض خروج از کشور که در لايحه بودجه دولت آمده است، منطقي نيست اصلا اين استدلال که مسافراني که به خارج سفر مي‌کنند، پول دارند و بايد هزينه‌ي بيشتري براي اين کار بپردازند استدلال درستي نيست.
نماينده مردم تهران، ادامه داد: با افزايش هزينه‌هاي زندگي از جمله عوارض خروج از کشور تنها قشري که هيچ فرقي برايش نمي‌کند، قشر پردرآمد است که به راحتي از پس همه هزينه‌ها بر مي‌آيد به نحوي که اگر حتي عوارض خروج از کشور ۵۰۰ هزار تومان هم شود اين مبلغ را بدون آنکه فشار مالي به او بيايد، پرداخت مي‌کند.
وي بار اقتصادي افزايش سه برابري عوارض خروج از کشور را بر دوش خانواده‌هاي با درآمد متوسط دانست و افزود: نوعا طبقات متوسط اقتصادي به سفرهاي زيارتي، تحصيلي و کاري و بخش کوچکي نيز سالي يکي دو بار به سفرهاي تفريحي مي‌روند، که در صورت سه برابر شدن عوارض خروج از کشور فشار اقتصادي زيادي به اين افراد وارد مي‌شود هر چند که درآمد دولت‌ از اين ناحيه بيش از سه برابر افزايش يابد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: