کد خبر: ۲۰۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تصحيح جديد «مثنوي معنوي» مولانا به قلم دکتر محمدعلي موحد که در دي‌ماه منتشر مي‌شود در پنج شهر ايران و ترکيه رونمايي خواهد شد.
به گزارش ايسنا بر اساس خبر رسيده، اين تصحيح که به همت انتشارات هرمس و فرهنگستان زبان و ادب فارسي منتشر مي‌شود بر اساس ۱۱ نسخه صورت گرفته است و هشت تا نه نسخه، نسخه‌هايي هستند که طي ۳۰ سال پس از وفات مولانا يعني تا آخر قرن هفتم هجري کتابت شده‌اند. مصحح خود را مقيد به نسخ قرني که «مثنوي» در آن سروده شده دانسته است و پاي از آن فراتر ننهاده است چراکه کليه تحريف‌ها و دستبردها به متن «مثنوي» نيز زان پس روي داده است.
اين اثر با مقدمه‌اي مبسوط همراه است که استاد دکتر محمدعلي موحد در مقدمه به ملاحظات کلي درباره تصحيح «مثنوي» و شيوه‌ کار خود در تصحيح جديد آن اشاره مي‌کند؛ ملاحظاتي چون عوامل موثر در تحريف‌هاي «مثنوي»، «مثنوي» به عنوان نمونه‌ ادبيات مهاجرت، زبان ويژه‌ مولانا و تاثيرپذيري آن از محيط پيرامون. موحد با اين نظر نيکلسون، فروزانفر، مينوي و گلپينارلي اتفاق دارد و معتقد است که «مثنوي» در سال‌هاي آخر زندگي مولانا دائما در معرض تجديدنظر و اصلاح و بازسازي بوده است و دگرساني‌هاي ضبط‌شده در نسخه‌هايي را که در ۱۵ سال اول بعد از درگذشت مولانا کتابت شده‌اند، حاصل و نتيجه‌ اين بازخواني‌هاي مکرر مي‌داند. موحد خواسته است متني پيراسته و قابل‌فهم و درخور اعتماد در دسترس عاشقان «مثنوي»، اين اثر شکوهمند بي‌نظير، بگذارد که هم خوانندگان عادي را به کار آيد و هم اهل تحقيق و نقد علمي‌به آن استناد کنند.
مرکز فرهنگي شهر کتاب اعلام کرده با همکاري دانشگاه‌هاي تبريز، سلجوق قونيه، آنکارا، استانبول و رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي‌ايران در ترکيه، نشست‌هاي رونمايي از تصحيح جديد «مثنوي معنوي» به کوشش دکتر محمدعلي موحد را در ماه‌هاي دي و بهمن سال جاري در شهرهاي تهران، تبريز، قونيه، آنکارا و استانبول برگزار مي‌کند تا علاقه‌مندان به آثار مولانا با تعمق بيشتر به اين اثر جاودان بنگرند و بهره ببرند.
همچنين ترجمه‌ دو اثر دکتر محمدعلي موحد به زبان ترکي ـ تک‌نگاري «شمس تبريزي» به قلم دکتر علي‌گوزل يوز، مدير گروه زبان فارسي دانشگاه استانبول و «مبالغه‌ مستعار» با ترجمه‌ دکتر نعمت يلديريم، مدير گروه زبان فارسي دانشگاه آتاتورک ارزروم ـ در ترکيه رونمايي مي‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: