کد خبر: ۲۰۳۶۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نشست خبري سي و سومين جشنواره موسيقي فجر برگزار شد
سي و سومين جشنواره موسيقي فجر در حالي کليد مي‌خورد که اولين نشست اين جشن با حضور دبير و اهالي رسانه در تالار وحدت برگزار شد.
امسال هم همانند سال‌هاي گذشته يکي از سئوال‌هاي خبرنگاران به اعلام رقم بودجه اين جشنواره مربوط مي‌شد که اين رقم را يک ميليارد و هشتصد تومان برآورد کرده‌اند. 
به گزارش ايسنا، حميدرضا نوربخش –مدير سي‌وسومين جشنواره موسيقي فجر در ابتداي اين نشست گفت: امسال اولين سالي است که تکليف مديريت جشنواره از سال گذشته روشن بود و به همين دليل توانستيم امور را روان‌تر و بهتر پيش ببريم.
او ادامه داد: جشنواره‌امسال روزهاي ۲۰ تا ۳۰ دي‌ماه در ۶ سالن برگزار مي‌شود. ما در اين دوره از جشنواره بيش از ۹۰ اجرا در بخش‌هاي مختلف رديف‌ دستگاهي، ارکسترال، بانوان، نواحي، پاپ، تلفيقي و بين‌الملل برگزار خواهيم کرد. سالن‌هاي اجرا نيز تالار وحدت، تالار رودکي، برج آزادي، فرهنگسراي نياوران، برج ميلاد و مرکز همايش‌هاي ايرانيان خواهد بود.
او با بيان اينکه‌امسال ۱۲ اجراي موسيقي نواحي در برنامه‌هاي اين رويداد گنجانده شده است، اظهار کرد: ما سال گذشته اين بخش را به شکل پررنگ برگزار کرديم زيرا موسيقي نواحي ريشه ما و بخش مهمي‌است. در ميان اين ۱۲ گروه دو گروه موسيقي متعلق به بانوان هستند.
نوربخش اضافه کرد: ما به شکل کلي ۸۵ گروه شرکت‌کننده داريم که برخي از آن‌ها اجراهاي خود را تکرار مي‌کنند.
اعلام بودجه اين دوره جشنواره
مدير سي‌وسومين جشنواره موسيقي فجر با بيان اينکه بودجه اين رويداد مشابه سال گذشته است،گفت: وزارت ارشاد حدود يک ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان به عنوان بودجه براي برگزاري اين جشنواره به ما وعده داده است که‌اميدوارم اين مبلغ را در اختيار ما بگذارد.
او درباره جدول اجراهاي اين دوره جشنواره نيز اظهار کرد: همان طور که سال گذشته وعده داده بودم شهريورماه‌امسال جدول اجراها آماده بود که بخشي از آن‌ها به استعلام و پيگيري‌هاي سازماني احتياج داشتند. از آنجايي که نظر بخش مارکتينگ جشنواره بر اين بود که بليت‌فروشي ديرتر و يک ماه مانده به شروع جشنواره آغاز به کار کند جدول را ديرتر منتشر مي‌کنيم.
نوربخش با اشاره به بخش موسيقي انقلاب بيان کرد: در اين بخش ۶ اجرا روي صحنه خواهد رفت که سه اجرا به سه گروه موسيقي رديف دستگاهي اختصاص خواهد داشت. در اين ميان براي اولين بار بخش کرال را به موسيقي انقلاب اضافه کرديم که آثار و سرودهاي جاودانه انقلاب توسط سه گروه کُر اجرا مي‌شود.
وي با بيان اينکه رويکرد بخش پاپ در اين رويداد به دليل مخاطب زياد است، اظهار کرد: در اين بخش گروه‌هاي فعال و پرمخاطب گزينش شده و اجرا خواهند کرد. در بخش بين‌الملل نيز نگاه من در اين چند سال بر اين بوده که اگر مي‌خواهيم در رديف جشنواره‌هاي معتبر جهاني حضور داشته باشيم، اين بخش را جدي‌تر بگيريم، بنابراين با مدير فستيوال‌ها و آژانس‌هاي فعال بين‌المللي ارتباط نزديک گرفتيم.نکته جالب اينجا بود که اين افراد از آن سوي مرزها هنرمنداني را به ما معرفي مي‌کردند که علاقه‌مند بودند در جشنواره موسيقي فجر به اجراي برنامه بپردازند.

چه کساني در بخش بين‌الملل اجرا خواهند کرد؟
نوربخش درباره گروه‌هاي شرکت کننده در بخش بين‌الملل توضيح داد:ما با تکيه بر حوزه «ايران فرهنگي» سعي کرديم در اين بخش تنوع را لحاظ کنيم که با اين حساب هنرمنداني مانند فرانچسکو کفيسو (نوازنده ايتاليايي ساکسيفون)، مانو کچه (نوازنده فرانسوي درامز)، يک گروه مغولستاني، همايون سخي (نوازنده افغانستاني ساز رباب) و ارکان اوگور(نوازنده ترک باغلاما و گيتار) در اين جشنواره حضور خواهند داشت.
او اضافه کرد: همچنين شهيد پرويزخان (نوازنده هندي) که سال گذشته به دليل رحلت آيت‌الله‌هاشمي‌رفسنجاني اجراي او دستخوش تغيير شد و آن طور که بايد، ديده نشد، بار ديگر به اين رويداد دعوت شده است. در بخش موسيقي کلاسيک نيز گروه آيسو از اتريش، ريکاردو ريبرو (خواننده موسيقي فادو) از پرتغال، کوارتت کلنگ از آلمان و تريو شوسان از فرانسه به اجراي برنامه مي‌پردازند؛ همچنين هنرمنداني از کشورهاي اسلواني، ژاپن، صربستان،‌سنگال و چين در اين دوره از جشنواره حضور خواهند داشت.
«اتاق شيشه‌اي»، يک بار ديگر
مدير جشنواره موسيقي فجر درباره اجرايي کردن وعده دو سال پيش خود درباره «اتاق شيشه‌اي» و شفاف‌سازي عملکرد مالي اين رويداد بيان کرد: منش و روش هميشگي من اتاق شيشه‌اي است و همواره اين روند را دارم. در دوره سي‌ويکم ابهامات و سوالاتي مطرح شد که برخي از آن‌ها قابل درک بود اما برخي را روا نمي‌دانستم. بنابراين براي زدودن آن در اين باره توضيحاتي دادم. در حال حاضر نيز اگر سوالي ايجاد شود و دوستان مايل به ارائه گزارش باشند اين کار را انجام خواهم داد.


نوربخش درباره جوايز اين رويداد نيز گفت: يک جايزه ۶۰ ميليوني ويژه بود که سال گذشته حذف شد و امسال نيز نخواهد بود. باقي جايزه‌ها نيز مانند سال گذشته است و حدود ۱۰، ۲۰ ميليون تومان خواهد بود.
او در پاسخ به اين پرسش که جشنواره موسيقي فجر با ۳۲ دوره برگزاري تا به حال چقدر در سطوح بين‌الملل شناخته شده است؟ گفت: خيلي کم. دليل آن نيز تغيير سياست‌ها بوده است. همين فراز و نشيب‌ها به جشنواره آسيب مي‌رساند اما در حال حاضر قصد داريم به طور جدي به آن بپردازيم.
شجريان با تقدير و نشان موافق نيست
نوربخش درباره تقدير از محمدرضا شجريان نيز اظهار کرد: تقدير از او وظيفه همه است. اما همان طور که سال گذشته نيز مطرح کردم هميشه پيشنهاد و درخواست براي تقدير و اهداي نشان از او وجود داشته‌اما خود استاد شجريان معتقد است که نشان چيزي است که مردم به او مي‌دهند. او حتي مدرک دکتراي دانشگاه تهران را نپذيرفت و هيچ وقت زير بار تقدير از خودش نرفت. البته در هر دوره جشنواره از افرادي تقدير شده‌اند که‌امسال نيز اين اتفاق خواهد افتاد.
او در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با تأکيد بر اينکه هيچ‌گاه مخالف بخش «نسل ديگر» جشنواره موسيقي فجر نبوده است، گفت: جشنواره موسيقي کلاسيک ايراني که در حال حاضر برگزار مي‌شود همان بخش نسل ديگر است که من وعده داده بودم. قرار است بخش رقابتي نيز به اين جشنواره اضافه شود.
ارکستر سمفونيک و ارکستر ملي در جشنواره حضور دارند؟
مدير جشنواره موسيقي فجر درباره حضور ارکسترهاي بنياد رودکي (ارکستر سمفونيک تهران و ارکستر ملي ايران) در سي‌وسومين دوره اين رويداد اظهار کرد: اين ارکسترها با رهبران ثابت خود در جشنواره حضور خواهند داشت.
نوربخش درپاسخ به اين پرسش که اگر امسال نيز در بخش بين‌الملل جشنواره اجراهايي کنسل شوند چه کساني را براي جايگزيني در نظر گرفته‌ايد، گفت: امسال در اين بخش اجرايي نخواهيم داشت که کنسل شود. ما اجرايي را جايگزين اجراي ديگر نمي‌کنيم. البته الان هم امکان دارد که تا زمان انتشار جدول گروهي را به آن اضافه کنيم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: