کد خبر: ۲۰۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بررسی« شروع » از دلایل تداوم افت و خیز بازار سکه
بازار سکه حداقل طی پنج سال گذشته شرایط بی‌سابقه‌ای داشته است. نوسانات زیاد در مقاطع زمانی مختلف و ایجاد حباب بیش از ۲۰۰ هزار تومانی روی سکه و در نهایت حراج سکه توسط بانک کارگشایی طی چند روز که باعث افت نسبی قیمت آن شد از جمله مهمترین تحولات اخیر بازار سکه است.
امسال برای سکه، سال ویژه‌ای است. بازار سکه حداقل طی پنج سال گذشته شرایط بی‌سابقه‌ای داشته است. نوسانات زیاد در مقاطع زمانی مختلف و ایجاد حباب بیش از ۲۰۰ هزار تومانی روی سکه و در نهایت حراج سکه توسط بانک کارگشایی طی چند روز که باعث افت نسبی قیمت آن شد از جمله مهمترین تحولات اخیر بازار سکه است. 
افزایش قیمت سکه در حالی رقم خورده است که وضعیت بازار طلا با ثبات نسبی همراه بوده و قیمت انواع طلا در بازار داخلی تغییر آنچنانی نداشته است. بازار جهانی هم در مدت اخیر یکی از مقاطع زمانی کم نوسان خود را طی کرده است. البته در این مدت نرخ دلار شیب صعودی داشته و به ۴۲۰۰ تومان نزدیک شده و تا حدودی بازار سکه را متاثر کرده است. 
بازار سکه در حالی روزهای پر افت و خیزی رو پشت سر می‌گذارد که برخی از کارشناسان و ناظران بر این باورند که اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار سکه باید ادامه‌ دار باشد تا تعادل به بازار برگردد، چراکه در شرایط فعلی به دلیل کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی بخشی از سرمایه‌ها به سمت بازار سکه رفته و باعث برهم خوردن عرضه و تقاضا شده است. 
اما حراج سکه از طریق بانک کارگشایی و ورود بانک مرکزی به بازار، تا حدودی به تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار سکه منجر و باعث شد قیمت سکه حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان کاهش یابد؛ هر چند که هنوز حباب روی قیمت سکه پابرجاست؛ به طوری‌که سکه تمام با کاهش بیش از 60 هزار تومانی، یک میلیون و 383 هزار تومان فروخته می‌شود. 
 این حراجی که بیش از 9500 قطعه سکه تمام بهار و نیم‌بهار را به فروش گذاشت، عاملی شد تا در مدت کوتاهی شاهد واقعی‌تر شدن نرخ سکه نسبت به هفته‌های قبل در بازار داخلی باشیم و برگزاری آن برای از بین بردن حباب در نرخ آن مؤثر و کمک‌کننده بود اما آنچه به اثرگذاری بلندمدت برای تعادل بازار سکه می‌انجامد، استمرار اقدامات این‌چنینی از سوی بانک مرکزی است تا مرور حباب سکه به طور کامل از بین برود تا در نتیجه، بازار تعیین کننده قیمت سکه باشد و نیازی به دخالت بانک مرکزی نباشد. 
بانک مرکزی باید همگام با تقاضایی که به بازار ورود می‌کند، قدرت پاسخگویی را تقویت کند. حدود ۱۰ روز گذشته حراج سکه آغاز شده است و بدون در نظر گرفتن سقف فروش، در آینده امکان ادامه آن وجود دارد؛ امکانی که امید می‌رود از آن استفاده شود تا امنیت سرمایه برای کسانی که سکه می‌خرند، فراهم شود. 
برخی از ناظران دلیل افزایش قیمت سکه در یک ماه اخیر را ورود خریداران غیرحرفه‌ای به بازار سکه می‌دانند. از سوی دیگر بعضی فعالان صنعت طلا و جواهر معتقدند در سال‌های اخیر هزینه‌های سرباری ازجمله مالیات بر ارزش‌افزوده به طلا تحمیل‌ شده است.   
طبیعتا مالیات یک حق است که هر فعال اقتصادی باید آن را به دولت پرداخت کند اما در مورد طلا اعمال روش‌ها و چگونگی دریافت این مالیات مسئله شده است و مورد انتقاد فعالان این صنعت قرار گرفته که قرار است مجلس این مسئله را با اصلاح قانون حل کند. 
همچنین با کاهش سود سپرده‌های بانکی بخشی از سرمایه‌ها به بازار سکه راه یافته و عده ای از مردم سکه را مناسب‌ترین بخش برای سرمایه‌گذاری دیده‌اند که این افزایش تقاضا باعث شده کفه عرضه و تقاضا نامتعادل شود و قیمت‌ها به‌طور کاذب و غیر واقعی بالا برود. این رشد غیر واقعی قیمت‌ها تا حدودی با اقدام بانک مرکزی و عرضه سکه به شکل حراج توسط بانک کارگشایی مهار شده است اما بعید به نظر نمی‌رسد که مجددا شرایط بازار سکه گسترش حباب داشته باشد و قیمت‌ انواع سکه به شکل غیر منطقی در جهت صعود حرکت کند. 

به گفته مسئولان بانک مرکزی، ذخیره طلا در بانک مرکزی مناسب است و در زمینه عرضه طلا محدودیت خاصی وجود ندارد اما نکته قابل تامل شناخت بازار و مدیریت آن است که اگر درست اداره شود می‌توان در میان‌مدت شاهد حذف حباب سکه باشیم.
سایه افزایش نرخ ارز بر حراج سکه
با این وجود مدیر عامل بانک کارگشایی معتقد است : سایه افزایش نرخ ارز بر حراج سکه کارگشایی است .
 مدیرعامل بانک کارگشایی از حراج 3500 سکه طرح جدید و 2500 نیم سکه خبر داد و گفت: با احتساب روز گذشته، در مجموع 15 هزار و 500 سکه در 4 روز حراج فروخته شد.
مسعود سلیمانی با بیان اینکه تلاش بانک مرکزی برای کاهش حباب سکه موثر بوده است، اظهارداشت: عرضه سکه توسط بانک کارگشایی بر کاهش قیمت‌ها موثر بود اما بهای ارز افزایش یافت و این رشد بر قیمت سکه هم تاثیر گذاشت.
وی با تاکید بر ادامه عرضه سکه توسط بانک کارگشایی، گفت: از روز گذشته سالن حراج سکه را به سالنی با ظرفیت 250 صندلی تغییر دادیم زیرا تعداد متقاضیان خرید سکه متناسب با سالن حراج نبود.

سلیمانی درخصوص احتمال کاهش دوباره قیمت پایه سکه در معاملات بانک کارگشایی، گفت: یک بار قیمت پایه سکه با تصمیم بانک مرکزی کاهش یافت و کاهش دوباره هم منوط به نظر بانک مرکزی است.
 بر اساس این گزارش حراج سکه در بانک کارگشایی قیمت سکه در بازار را تا یک میلیون و 350 هزار تومان کاهش داده بود اما با افزایش نرخ دلار قیمت بار دیگر به بالای یک میلیون و 390 هزار تومان رسیده است. در عین حال حراج کارگشایی در کاهش حباب سکه موثر بوده است.
حراج سکه تقاضای بازار را برطرف نکرد
امیرمحمد رحیمی، کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص تاثیر حراج های بانک کارگشایی بر قیمت سکه گفت : مدل فروش بانک کارگشایی که به صورت حراج طراحی شده؛ نمی‌تواند حباب بازار را به طور کامل تخلیه کند و این عرضه ناقص و قطره چکانی فقط مسکّنی بیش نیست و نتوانسته تقاضای بازار را برطرف کند.
وی افزود:بازار آتی هم اکنون با توجه به افزایش بازیگران و به تبع آن حجم معاملات و افزایش موقعیت های باز به بلوغ خود رسیده و این روند ادامه دارد و بنابراین دیگر گذشته است که گروهی با مثلا اخذ موقعیت ۱۰۰۰ قرارداد بتوانند آن را تحت تاثیر قرار دهند.


رحیمی تصریح کرد:به نظر می رسد برخی از این مساله غافل است که بازار آتی همانطور که از اسمش پیداست بازار آینده است و پیش بینی ها به آن جهت میدهد و دلیل افزایش قیمت در دو هفته پیش و هم اکنون را باید در افزایش قیمت دلار و نوسان فصلی آن با توجه به فرارسیدن ژانویه جست.
وی افزود:روند قیمت سررسید شهریوراز روند قیمت سکه نقدی در بازار تبعیت می کند نه قیمت کارگشایی به عنوان مثال در روز شنبه بعد از اتمام حراج شاهد کاهش قیمت در تمام سررسید ها تا آخر وقت بازار بودیم و قیمت ها تا زیر یک میلیون و ۶۰۰ تومان هم کاهش داشت دقیقا همین یک شنبه نیز تکرار شدکه علت آن نیز کاهش قیمت سکه در بازار در همین فاصله دو ساعته بود.
 روند قیمتی دلار پس از دومین روز عرضه کارگشایی صعودی شد به نحوی که در همین چند روز گذشته شاهد افزایش ۷۰ تومانی در نرخ ارز بودیم و همین مسئله نیز بی تاثیر در افزایش قیمت ها چه در بازار نقد و چه در بانک کارگشایی نبوده است.
بررسی علل افزایش قیمت سکه و طلا در کمیسیون اقتصادی
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی علل افزایش قیمت سکه و طلا در کمیسیون متبوعش خبر داد.
سیدحسن حسینی‌شاهرودی در گفت‌وگو با خانه ملت  با انتقاد از سیاست‌های دولت به جهت مهار نکردن بازار سکه و طلا، گفت: وضعیت بازار طلا و سکه طی هفته‌های اخیر به‌گونه‌ای شده که هشدار جدی برای تورم در روزهای پایانی سال را می‌دهد و زنگ خطری جدی برای افزایش بی‌رویه قیمت‌ها به صدا درآمده است. 
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بحران ایجاد شده در بازار سکه و طلا را موقتی دانست و اظهار داشت: بهتر است متقاضیان برای خرید سکه و طلا فعلا دست نگه دارند و کمی تأمل کنند، البته در وضعیت موجود شاهد رواج و رونق بازار واسطه‌گری هستیم که این موضوع به هیچ‌وجه به نفع اقتصاد کشور نیست.
نماینده مردم شاهرود در مجلس از ورود کمیسیون اقتصادی مجلس به حباب ایجاد شده در بازار سکه و طلا خبر داد و خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای بررسی علل افزایش قیمت سکه و طلا در کمیسیون اقتصادی مجلس انجام شده است.

برچسب ها: سکه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: