کد خبر: ۲۰۳۲۰
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
هیئت رئیسه اتحادیه جهانی در مورد ایران تصمیم می‌گیرد
با ورود اتحادیه جهانی کشتی به موضوع شکست علیرضا کریمی مقابل حریف روس در مسابقه‌های جهانی زیر ۲۳ سال، این پرونده وارد جریانات تازه‌ای شد.
به نقل از ایسنا، شکست علیرضا کریمی مقابل کشتی‌گیر روسیه در مسابقه‌های جهانی زیر ۲۳ سال که به خاطر مواجه نشدن با حریف اسرائیلی بود، بازتاب جهانی پیدا کرد و رسانه‌های متعدد خارجی و داخلی به این موضوع اشاره کردند.
این موضوع تا جایی پیش رفت که اتحادیه جهانی کشتی با جدیت از کمیته های حقوقی و انضباطی خود خواستار رسیدگی به این پرونده شد. البته نباید فراموش کرد اتحادیه جهانی هم حق هیچ نرمش و چشم پوشی نسبت به این پرونده را ندارد، چراکه کمیته بین المللی المپیک IOC نیز با اطلاع از این پرونده، فشار زیادی به اتحادیه جهانی وارد آورده تا ثابت کند، شعار جدایی سیاست از ورزش، واقعی، جدی و لازم الاجراست. در این شرایط فدراسیون کشتی وارد مسیر ویژه‌ای شده که باید برای حل آن از هر اهرمی استفاده کند.
مبارزه نکردن با حریف اسرائیلی موضوعی است که ورزشکاران ایرانی نمی‌توانند از آن سر باز بزنند و مسابقه ندادن با نمایندگان این رژیم تابع سیاست‌هایی است که فراتر از تصمیم‌گیری فدراسیون‌های ورزشی و حتی وزارت ورزش است. اما علنی شدن این موضوع و مسابقه ندادن ورزشکاران با نمایندگان اسرائیلی، ورزش ایران را در مجامع بین‌المللی گاها با مشکل مواجه ساخته است که در آخرین مورد، اتحادیه جهانی کشتی به پرونده اتفاقات مسابقه‌های جهانی زیر ۲۳ سال ورود پیدا کرده است و فدراسیون کشتی ایران باید به دنبال راه حلی باشد تا از این مشکل به سلامت عبور کند چرا که از یک سو امکان مسابقه دادن با نمایندگان صهیونیستی وجود ندارد و از طرف دیگر مسابقه ندادن نیز برای ورزش ایران در مجامع خارجی تبعات دارد.
محرومیت کشتی‌گیر یا مربی و در مراتب سخت‌گیرانه‌تر محرومیت یا تعلیق فدراسیون ایران از جمله مواردی است که ممکن است اتحادیه جهانی رای به آن دهد بنابراین از فدراسیون کشتی ایران انتظار می‌رود که با ادله‌ای محکمه‌پسند به مواجهه با این موضوع بپردازد تا اتفاقات اخیر خدشه‌ای به ورزش اول ایران وارد نکند. در این میان باید دید فدراسیون کشتی و در راس آن رسول خادم که نفوذ زیادی در اتحادیه جهانی دارد چگونه این موضوع را حل و فصل می‌کند و یا حداقل رای صادره هزینه های زیادی برای کشتی ایران نداشته باشد.
اما بی تردید مسئولان اتحادیه جهانی از حالا خیلی دقیق تر تمامی مسائل داخلی کشتی ایران را پیگیری می کنند و متولیان سیاست و ورزش کشور در این راه باید همراه با فدراسیون کشتی ایران تدبیری بیاندیشند تا کشتی ایران بتواند از این گذرگاه حساس عبور کند.
علیرضا رضایی: کریمی به روسیه نمی‌باخت پدرمان را درمی‌آوردند
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد زیر 23 سال ایران با دفاع از اقدام خود در دستور به علیرضا کریمی برای باخت مقابل حریف روس گفت: اگر کریمی در دور دوم مقابل اسراییل کشتی نمی‌گرفت،حریف روس حذف می‌شد و آنوقت روس‌ها با توجه به نفوذی که در اتحادیه جهانی دارند پدر ما را درمی‌آوردند.
همچنین علیرضا رضایی درباره عملکرد تیم ملی کشتی آزاد ایران در رقابت های جهانی زیر 23 سال اظهار کرد: رقابت‌های امیدهای جهان از سطح کیفی بسیار خوبی برخوردار بود و حضور نفرات عنوان‌داری همچون گنو پتریاشویلی گرجی در این رقابت‌ها حاکی از سطح قابل قبول این مسابقات بود. تیم ما نیز از نفرات خوبی در این رقابت‌ها برخوردار بود و اگر در برخی کشتی‌ها بدشانسی نمی‌آوردیم و یا داوری ها بهتر بود مطمئنا به عناوین بهتری می‌رسیدیم.
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد زیر 23 سال ایران افزود: وضعیت داوری مسابقات بسیار بد بود و سطح خیلی پایینی داشت به گونه‌ای که اکثریت کشورها از این موضوع ابراز نارضایتی کردند. درباره برخی کشتی‌گیران ما نیز نمایش ضعیف داوری باعث شد به حقمان نرسیم.
وی درباره باخت علیرضا کریمی مقابل حریف روس بخاطر روبرونشدن با کشتی‌گیر اسراییل در دور دوم و برخی انتقادها به کادر فنی مبنی بر اینکه چرا چنین دستوری به کریمی داده است گفت: اگر شما جای ما بودید چکار می‌کردید؟ ما چاره‌ای جز انجام اینکار نداشتیم. اصلا فکرش را هم نمی‌کردیم که کشتی‌گیر اسراییل مقابل حریف آمریکایی پیروز شود. وقتی دیدیم کشتی‌گیر اسراییلی در یک لحظه و در همان ثانیه‌های نخست کشتی‌گیر آمریکا را هنگام اجرای فن گیر انداخت و ضربه کرد، باید سریعتر به کریمی اطلاع می‌دادیم که کشتی را بازنده شود تا به حریف اسراییلی نخورد.
رضایی افزود: اگر کریمی کشتی‌گیر روس را شکست می‌داد و آنوقت در دور دوم مقابل حریف اسراییلی کشتی نمی‌گرفت آنوقت کشتی‌گیر روس حذف می‌شد و روس‌ها با توجه به قدرت و نفوذی که در اتحادیه جهانی کشتی دارند پدر ما را در می‌آوردند. پس ما سعی کردیم با دیدن همه جوانب بهترین تصمیم ممکن که به نفع کشتی ایران باشد را بلافاصله اتخاذ کنیم.
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد امید با بیان اینکه کریمی شانس مسلم طلای ایران در این رقابت‌ها بود گفت: متاسفانه این اتفاق نه تنها باعث شد کریمی به حق خود نرسد بلکه تیم از سکوی سوم به هشتم تنزل پیدا کرد و از این بابت نیز به تیم ملی ضربه وارد شد. کشتی‌گیران باتجربه ما نظیر اطری و صادقی نیز می‌توانستند به مدال طلا برسند اما مسائل داوری و یا اشتباه کشتی‌گیران باعث شد به حق‌شان نرسند. گلیج که مقتدرانه و یک طرفه همه حریفانش را برد و به مدال طلا رسید. او واقعا نشان داد از چه توانایی بالایی برخوردار است و می تواند به مهره‌ای ارزشمند برای کشتی ایران بدل شود. یونس امامی و امین طاهری نیز بسیار خوب بودند. امامی با وجود تجربه کم خیلی خوب ظاهر شد. طاهری هم با وجود مصدومیت اما نمایش خوبی داشت و از او راضی هستم.
رضایی در پایان با اشاره به انتقادهای مراد محمدی از وی بدلیل کسب نتایج ضعیف تیم ملی در مسابقات جهانی لهستان و اینکه معتقد بوده سرمربی تیم ملی تقصیر این شکست را به گردن کشتی‌گیران می‌اندازد گفت: من زمانی که مدیر تیم‌های ملی بودم در مقابل نتایج و عملکرد ضعیف مراد محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی نوجوانان از وی حمایت کردم و نخواستم پشت او را خالی کنم. من هیچوقت باخت را به گردن کشتی‌گیران نمی‌اندازم و همیشه شهامت قبول شکست را داشته‌ام. کارنامه همه افراد در کشتی ایران مشخص است و نیازی به توضیح بیشتر من نیست.
برچسب ها: کشتی ، رضایی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: