کد خبر: ۲۰۲۷۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نمایندگان ایران در چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی مطرح کردند
بعد از برگزاري نمايشگاه‌هاي مختلف کتاب در سطح دنيا و تشويق مردم به‌امر کتابخواني، موسسه فرهنگي اکو پيشنهاد نامگذاري سال 2018 به نام سال فرهنگ کتاب و کتاب خواني را مطرح کرد.
رئيس موسسه فرهنگي اکو در چهارمين نشست روساي کتابخانه‌هاي ملي کشورهاي عضو اين سازمان در تاجيکستان، پيشنهاد کرد که سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو به عنوان «سال فرهنگ کتاب و کتابخواني» نامگذاري شود.
محمد مهدي مظاهري، رئيس موسسه فرهنگي اکو در سخناني در چهارمين نشست روساي کتابخانه‌هاي عضو اکو که در دوشنبه پايتخت تاجيکستان در حال برگزار است، ضمن بيان اهميت جايگاه کتاب و کتابخواني، پيشنهاد کرد، سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو سال فرهنگ کتاب و کتابخواني نامگذاري شود.
رئيس موسسه فرهنگي اکو گفت: موسسه فرهنگي اکو با اعتقاد به اينکه هر گاه شرايط و رشد کتابخانه‌ها در جامعه اي فراهم باشد، آن جامعه مراتب ترقي و پيشرفت را يکي پس از ديگري طي کرده است و هر زمان که به هر دليلي کتابخانه‌ها در کنج انزوا و بي مهري قرار گرفته است، سير قهقرايي جامعه آغاز شده است، اعلام مي‌دارد که اين نهاد بين المللي رسالت خود مي‌داند تا از کتابخانه‌ها به عنوان محمل‌هاي دانش بشري و حافظ ميراث فرهنگي حمايت نموده و زمينه اعتلاي چنين نهادهايي را که اهداف و خدمات آن پاسخگوي نيازهاي معنوي بشر است، فراهم نمايد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني موسسه فرهنگي اکو، به گفته مظاهري، به عنوان رييس يک نهاد فرهنگي بين المللي، با نظر به نقش کتاب و کتابخواني و توسعه و اشاعه فضاي مجازي، اعتقاد دارم که فرزندان ما از کتاب و مطالعه دور مانده‌اند که جاي تحسر است. از همين منبر مساعد، جهت افزايش سرانه مطالعه در کشورهاي اکو، پيشنهاد مي‌کنم سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو سال «فرهنگ کتاب و کتابخواني» اعلام شود و با اين رويکرد که هر انسان روزي ۲۰ دقيقه از زمان خود را صرف مطالعه کتاب نمايد، به استقبال اين سال برويم.
همچنين اشرف بروجردي رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران که به نمايدگي از ايران در اين نشست شرکت کرده است طي سخناني در اين نشست، گفت: تعامل بين فرهنگي و ارتباطات علمي‌در قالب «اکو» کمکي است به دانش افزايي و توسعه علم و معرفت، زيرا کشورهاي حوزه اکو از اشتراکات فرهنگي و معنوي فراواني برخوردارند که ريشه در تاريخي چند هزارساله دارد.
وي تاکيد کرد: اجماع ديدگاه‌هاي کشورهاي عضو «اکو» فرصتي را فراهم مي‌آورد که به ديگران يادآوري کنيم که تقدس دين در حفظ کرامت انسان است و کرامت انسان در حفظ حرمت و حريم انساني است. اين همان امر مقدسي است که در باور آحاد مردم مي‌تواند جوانه بزند و به بالندگي برسد و به همراه خود رشد و شکوفايي انديشه و دانش بشري را ايجاد کند. قطعا نشر کتاب و کتابخانه در شکل دهي به اين امر مي‌تواند موثر باشد. اکوي فرهنگي اين رسالت را بر عهده دارد که هم موجب تقريب انديشه‌ها و هم موجب حفظ، حراست و صيانت از فرهنگ جوامع شود.
اشرف بروجردي رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران که به نمايندگي از ايران در اين نشست شرکت کرده است، طي سخناني در اين نشست، گفت: تعامل بين فرهنگي و ارتباطات علمي‌در قالب «اکو» کمکي است به دانش افزايي و توسعه علم و معرفت، زيرا کشورهاي حوزه اکو از اشتراکات فرهنگي و معنوي فراواني برخوردارند که ريشه در تاريخي چند هزارساله دارد.
وي همچنين تاکيد کرد : اجماع ديدگاه‌هاي کشورهاي عضو «اکو» فرصتي را فراهم مي‌آورد که به ديگران يادآوري کنيم که تقدس دين در حفظ کرامت انسان است و کرامت انسان در حفظ حرمت و حريم انساني است. اين همان امر مقدسي است که در باور آحاد مردم مي‌تواند جوانه بزند و به بالندگي برسد و به همراه خود رشد و شکوفايي انديشه و دانش بشري را ايجاد کند.
بروجردي ادامه داد: قطعاً نشر کتاب و کتابخانه در شکل دهي به اين امر مي‌تواند موثر باشد. اکوي فرهنگي اين رسالت را بر عهده دارد که هم موجب تقريب انديشه‌ها و هم موجب حفظ، حراست و صيانت از فرهنگ جوامع شود.
رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي همچنين گفت: در اين ميان نهاد کتابخانه و در راس آن، کتابخانه‌هاي ملي، از اين قابليت برخوردار است که همچون پلي ارتباطي بين جوامع و فرهنگ‌هاي مختلف، ايفاي نقش کند. کتابخانه‌هاي ملي مي‌توانند با تبادل و اشتراک منابع با يکديگر، به شناخت مردم کشورهاي منطقه از يکديگر ياري رسانند.
به گفته وي، برگزاري انواع کارگاه‌هاي آموزشي، نمايشگاه‌هاي کتاب، عکس، نسخ خطي و نظاير آن، از ديگر روش‌هاي افزايش شناخت و تفاهم ميان ملت‌هاست و انتقال تجربيات ارزشمند در هر يک از کشورها در حوزه‌هاي دانشگاهي، کتابخانه‌هاي عمومي، مدارس و خدمات کتابخانه اي براي گروه‌هاي خاص (نظير معلولان و نابينايان) از ديگر زمينه‌هاي همکاري است. همچنين در بخش ديگري از اين نشست
بر اساس اين گزارش، چهارمين نشست روساي کتابخانه‌هاي ملي کشورهاي عضو اکو از ۲۹ نوامبر به کار خود در در دوشنبه، پايتخت تاجيکستان پايان مي‌دهد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: