کد خبر: ۱۹۰۸۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
روایت «اطهری» از همکاری های آنکارا با تهران در گفتگو با «شروع»
در جريان سفر اردوغان به تهران، مهمترين مشکلي که بين مقامات دو کشور مورد بررسي قرار مي‌گيرد بعد از سوريه ، مسئله تلاش کردها براي استقلال يافتن است. مسئله اين است که در پاييز امسال کردستان عراق قصد دارد همه پرسي در خصوص اعلام استقلال برگزار کند.
گروه سياست خارجي- سارامرادخاني: اردوغان قرار است چهارشنبه هفته آينده به ايران بيايد. او در نشستي در حاشيه مجمع عمومي‌سازمان ملل در نيويورک گفت ايران و ترکيه ممکن است حکومت اقليم کردستان عراق را به طور مشترک تحت تحريم قرار دهند.دولت ترکيه تهديد کرده است در صورت برگزاري همه پرسي استقلال حکومت اقليم کردستان از عراق، ترکيه و ايران ممکن است به صورت مشترک حکومت اربيل را تحت تحريم قرار دهند. دولت ترکيه هنوز جزييات تحريم‌هاي احتمالي خود عليه اقليم کردستان عراق را اعلام نکرده است.ترکيه روابط اقتصادي گسترده‌اي با حکومت اقليم کردستان عراق دارد.

رويترز در گزارشي مي‌نويسد: همزمان با اعلام سفر چهارشنبه هفته آينده رجب طيب اردوغان رييس جمهور ترکيه به ايران، مقامات اقليم کردستان عراق از ديروز به طور رسمي‌راي‌گيري همه پرسي براي استقلال کردستان عراق را در خارج از اقليم کردستان آغاز کردند.همزمان مسعود بارزاني رييس اقليم کردستان عراق در سخنان روز جمعه خود در ميتينگ بزرگ حاميان استقلال در شهر اربيل، گفت کردها حاضرند براي آزادي خود هر هزينه‌اي را به جان بخرند.او بار ديگر با تاکيد بر برگزاري همه پرسي استقلال کردستان عراق، درخواست‌هاي جامعه جهاني براي لغو اين همه پرسي را رد کرده است.

در هفته‌هاي گذشته مطرح شدن موضوع همه پرسي اقليم کردستان عراق مواضع ايران و ترکيه را بيش از پيش به هم نزديک کرده است.اردوغان گفت منطقه تحت تسلط حکومت اقليم کردستان عراق، منطقه‌اي نيست که تنها کردها در آن باشند بلکه منطقه‌اي است که در آن ترکمان‌ها و عرب‌ها نيز زندگي مي‌کنند.

مدتي قبل يک روزنامه روسي در گزارشي نوشت: سفر رئيس جمهوري ترکيه به ايران در شرايطي صورت مي‌گيرد که مواضع دو کشور در قبال بحران سوريه، قطر، استقلال کردستان و يمن، به يکديگر بسيار نزديک است. تهران بزودي در انتظار سفر "رجب طيب اردوغان" رئيس جمهوري ترکيه هستند. اين سفر در شرايط دشواري براي منطقه خاورميانه صورت مي‌گيرد و بحران در روابط برخي کشورهاي عربي منطقه خليج فارس با قطر، ترکيه و ايران را نيز در بر گرفته است.

روزنامه «نيزاويسيمايا گازيتا» در اين تحليل نوشته است: مقامات کشورهاي عرب خليج فارس تهران و آنکارا را متهم مي‌کنند که براي تامين منافع خويش در سوريه حضور نظامي‌داشته و بايد دست از دخالت در اين کشور بردارند. البته اصلي‌ترين بهانه براي طرح اين اتهامات، بحران در روابط ديپلماتيک اين کشورها با قطر شده که در شرايط محاصره اقتصادي و سياسي از سوي همسايگانش، مورد حمايت ايران و ترکيه قرار گرفته است.

به نوشته اين روزنامه، در عرصه مناسبات دوجانبه، روابط ترکيه و ايران اين اواخر واقعا به يکديگر نزديک شده است. همچنين تهران و آنکارا، به همراه روسيه تضمين کنندگان آتش بس در چارچوب توافقات آستانه هستند.

در جريان سفر اردوغان به تهران، مهمترين مشکلي که بين مقامات دو کشور مورد بررسي قرار مي‌گيرد بعد از سوريه ، مسئله تلاش کردها براي استقلال يافتن است. مسئله اين است که در پاييز امسال کردستان عراق قصد دارد همه پرسي در خصوص اعلام استقلال برگزار کند. اين راي‌گيري ممکن است به تشکيل نخستين دولت مستقل کرد منجر شود که چنين وضعيتي مسلما براي ترکيه و ايران که در مناطق همجوار با عراق داراي جمعيت کردنشين هستند، نگران کننده خواهد بود.

"کريل سيمونوف" رئيس مرکز تحقيقات اسلامي‌موسسه توسعه تمدنها در روسيه، به اين روزنامه گفته است: «در رابطه با همه پرسي استقلال کردستان، مواضع ترکيه و ايران کاملا مشابه بوده و دو کشور درک مشترکي در اين رابطه دارند. اردوغان بوجود آمدن دولت مستقل کردستان و جدا شدن آن از عراق را تهديدي براي استقلال ترکيه مي‌داند. وضعيت براي ايران نيز به همين شکل است. بنابراين ضروري است تا مقامات تهران و آنکارا مواضع خويش در اين رابطه را کاملا هماهنگ کنند.»

اين کارشناس يادآور شده است: «در رابطه با بحران پيرامون قطر هم بايد بگويم که مقامات امارات متحده عربي، بيش از ديگر کشورهاي عربي از مواضع ترکيه در خصوص قطر انتقاد مي‌کند و در همين رابطه ادعاي حمايت از کردهاي سوريه در برابر تجاوز ترکيه را دارد. حتي دقيقا اين امارات بود که بعد از تصميم ائتلاف بين المللي براي کمک نظامي‌به کردهاي سوريه، براي آنها زره پوش نظامي‌ارسال کرد. که اين اقدام ارسال علامت واضحي براي ترکيه بود.»

ترکيه طي سال‌هاي گذشته دچار اشتباهات راهبردي بسياري شده است

يک کارشناس مسائل ترکيه در گفتگو با «شروع» در خصوص نزديکي استراتژيک ايران و ترکيه مي‌گويد: ايران و ترکيه در خصوص سوريه به اين نتيجه رسيدند که با هم همکاري کنند. نشست‌هاي آستانه کمک کرد تا اين دو کشور به هم نزديک شده و مناطق کاهش تنش در اين کشور ايجاد شود. قبل از اين هر دو کشور از از حفظ تماميت ارضي سوريه حمايت مي‌کردند ولي ترکيه با آغاز جنگ سياست‌هاي خود را در خصوص اين کشور تغيير داد و در حال حاضر نيز با مراحلي به اين جا رسيد. قبل از آغاز جنگ، ترکيه به بشار اسد بسيار نزديک شد و اين نزديکي در سفرهاي دو طرفه مقامات اين کشور، مانور نظامي، تفکر ايجاد پيماني مانند شينگن در منطقه يا ايجاد پيماني مانند شينگن در منطقه و همکاري‌هاي تجاري و اقتصادي بين دو کشور نمونه‌اي از اين نزديکي بود.

با آغاز بيداري اسلامي‌در خاورميانه ابتدا ترکيه خواستار اصلاحات سياسي در اين کشور شد. بعد از آن مخالفان و اپوزيسيون و کساني که اصطلاحا دوستان سوريه در خارج از اين کشور بودند را از نظر اطلاعاتي و نظامي‌براي ورود به اين کور تجهيز کرد. مخالفان نظام سوريه در ترکيه مستقر شده و سپس وارد اين کشور شدند. البته هنگامي‌که هنوز جنگ سوريه آغاز نشده بود همه به اين نتيجه رسيدند که برخي بمب گذاري‌ها مي‌تواند سبب سرنگوني سريع نظام سوريه شود و هرکگز تصور چنين جنگي نمي‌رفت اما محاسبات ترکيه اشتباه بود.

اسدالله اطهری در ادامه اين گفتگو بيان کرد: با ورود ايران، حزب الله و روسيه براي کمک به بشار اسد مقاومت اين کشور در مقابل تهاجمات يک توازن قوا برقرار شد. به تدريج در نتيجه بمب گذاري‌هاي داعش در اين کشور و برخي اتفاقاتي که کردها در اين کشور رقم زدند، آنکارا در سياست‌هاي خود درباره دمشق تجديد نظر کرد ه و تاکتيک‌هاي خود را در خصوص سوريه تغيير اما استراتژي اش تغيير نکرد. البته افشاگري‌هايي که در خصوص کمک‌هاي مالي، اطلاعاتي و نظامي‌ترکيه از گروه‌هاي تروريستي حاضر در سوريه نيز بر تغيير روش ترک‌ها موثر بود و همه اتفاقاتي سبب تمايل ترکيه به سمت ايران و روسيه شد.

وي افزود: البته بسياري مخالف اعتماد به ترکيه هستند. اما ايران بيشترين نزديکي را به اين کشور دارد. سياست هرگز صفر و صد نمي‌شود؛ بسياري از کشورها ممکن است در برخي مسائل اشتراک داشته باشند اما در برخي موارد نه؛ به عنوان مثال ايران و ترکيه در خصوص قطر با يکديگر داراي سياست يکساني هستند اما در سوريه طي چند سال گذشته اين توافق نظر را نداشتند. مهم اين است که اختلافات مديريت شود تا تضاد و تعارض ايجاد نشود. بعد از 6 سال آنچه را که ترکيه در سوريه دنبال مي‌کرد را به دست نيارود و به همين دليل از مواضع خود عقب نشيني کرد.
اطهري در خصوص نزديکي ايران در خصوص کردها به ايران نيز اظهار داشت: ترکيه طي سال‌هاي گذشته دچار اشتباهات راهبردي بسياري شده است. در خصوص اخوان الملسلمين و سوريه نمونه‌اي واضح از اين اشتباهات محسوب مي‌شود به همين دليل ترکيه کنوني کشوري نيست که ارزيابي 6 سال پيش را از خاورميانه داشته باشد، در حال حاضر کمي‌عمل گرايانه تر به مسائل نگاه مي‌کند.در حال حاضر نيز اين کشور در خصوص مساله کردها به دليل حمايت کاخ سفيد از آنها دچار اختلاف است. نگاه آمريکايي‌ها به کردها به عنوان تنها متحد و آلترناتيو ضد تروريسم در سوريه و به طور کلي خاورميانه است.يعني تنها نيرويي که در سوريه مي‌تواند عليه تروريسم بجنگد و اين براي ترکيه خوشآيند نيست. ترکيه هرگز از ايران در خصوص کردها دور نبوده، چرا که همواره به امنيت ملي خود فکر کرده است. ايران و ترکيه دو قدرتي هستند که نمي‌توانند يکديگر را هرگز ناديده بگيرند.
برچسب ها: آنکارا ، تهران ، کردها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: