کد خبر: ۱۹۰۵۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در حاشيه نشست مجمع عمومي‌سازمان ملل صورت گرفت
وزراي ١٣٤ کشور جهان در اين اعلاميه تاکيد کردند که برجام يک مدل واقعي است که از طريق تقويت همکاري‌هاي بين‌المللي به دستيابي کشورها به توسعه پايدار کمک مي‌کند.وزراي امور خارجه گروه ٧٧ و چين همچنين در بخش ديگري از اين بيانيه با تحريم‌هاي اقتصادي يکجانبه عليه جمهوري اسلامي‌ايران مخالفت کرده و خواستار برداشتن فوري اين تحريم‌ها شدند.
گروه سياست خارجي: نشست وزراي امور خارجه گروه ٧٧ و چين با حضور رييس‌جمهور اکوادور، رييس مجمع عمومي‌و دبيرکل سازمان ملل متحد برگزار شد. سيد عباس عراقچي به نمايندگي از کشورمان در اين اجلاس شرکت و سخنراني کرد. اعلاميه پاياني وزراي امور خارجه گروه ٧٧ و چين در حاشيه نشست مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد در نيويورک با اجماع کليه کشورهاي عضو تصويب شد.

وزراي امور خارجه گروه ٧٧ و چين برجام را يک الگوي سازنده و واقعي و نتيجه عملکرد موفقيت‌آميز نظام چندجانبه‌گرا در حل مسايل مهم جهاني دانستند.

وزراي ١٣٤ کشور جهان در اين اعلاميه تاکيد کردند که برجام يک مدل واقعي است که از طريق تقويت همکاري‌هاي بين‌المللي به دستيابي کشورها به توسعه پايدار کمک مي‌کند.

وزراي امور خارجه گروه ٧٧ و چين همچنين در بخش ديگري از اين بيانيه با تحريم‌هاي اقتصادي يکجانبه عليه جمهوري اسلامي‌ايران مخالفت کرده و خواستار برداشتن فوري اين تحريم‌ها شدند.

اين در حالي است که محمد جواد وزير امور خارجه کشورمان در ديدار با وزير خارجه ژاپن نیز مي‌گويد: سياست دولت کنوني آمريکا در قبال برجام اين پيام را به جهان مي‌دهد که مذاکره با آمريکا بي فايده است.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان همچنين مي‌گويد: با آقاي گوترش،‌ دبير کل و همچنين رئيس مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد ديدار و گفت‌وگو خواهيم داشت. اين ضرورت وجود دارد که روشنگري‌هايي در مورد سياست‌هاي جمهوري اسلامي‌ايران و همچنين سياست آمريکا، انجام شود.

در عين حال سرگئي لاوروف وزير امورخارجه روسيه در نشست خبري در حاشیه مجمع عمومي‌سازمان ملل نيز هرگونه مذاکره مجدد در خصوص برجام را رد کرد و گفت: اين برنامه (برجام) قبلا نهايي شد و به تصويب قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد قرار گرفت. باز کردن مجدد برجام براي مذاکرات اساسا بي توجهي به اين توافقنامه خواهد بود. درهم آميختن موضوعات به خصوص در موضوعات پيچيده‌اي مثل توافقنامه هسته‌اي ، قياسي نادرست است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: