آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۸۳۴
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تنديس‌هاي خانه سينما بدرقه مهمانان شد
مراسم نوزدهمين جشن بزرگ سينماي ايران عصر ۲۱ شهريورماه همزمان با روز ملي سينما با يک ساعت تأخير در باشگاه پيام برگزار شد.
در اين مراسم که قرار بود اجراي آن را احسان کرمي‌عهده دار باشد، همايون اسعديان به روي سن آمد و اعلام کرد از آنجايي که احسان کرمي‌در اين زمان در حال اجراي نمايش محمدرحمانيان است، به ما قول داده تا پس از اجراي نمايش با موتور خود را به اينجا برساند تا رسيدن او من عهده دار اجراي اين مراسم خواهم بود.
اسعديان هم با اشاره به اينکه برگزاري جشن خانه سينما هرسال سخت‌تر مي‌شود و گاهي مشکلاتي از سوي سينماگران به وجود مي‌آيد اعلام کرد که در بخش اول جايزه بهترين انيميشن اهدا مي‌شود.
بعد از اين سخنان، تصاويري از صحبت‌هاي نويد محمدزاده و وحيد جليلوند در ونيز بعد از دريافت جايزه‌شان در بخش "افق‌هاي نو" براي فيلم "بدون تاريخ بدون امضا" پخش شد.
در ادامه و در اولين بخش از اهداي جوايز تنديس شايستگي و ديپلم افتخار بهترين انيميشن به فرنوش عابدي براي "پيشخدمت " اهدا شد. وي بعد از کسب جايزه خود گفت: روز سينما را به همه تبريک مي‌گويم البته يک جورهايي نمي‌خواستم بيايم اما در لحظه آخر تصميم گرفتم بيايم.
فکر کردم خانم‌ها نمي‌توانند وارد سالن شوند!
براي اهداي تنديس بهترين فيلم کوتاه جهانگير و باران کوثري روي صحنه‌امدند. باران کوثري گفت: وقتي فهميدم مراسم در استاديوم ورزشي است ابتدا ترسيدم چون فکر کردم خانم‌ها نمي‌توانند وارد شوند و به جايش قرار است سينماگران کشورهاي ديگر را بياورند.
 پس از اين سخنان تنديس اين بخش به بهمن و بهرام آرک براي فيلم "حيوان " تقديم شد. آرک پس از کسب جايزه خود گفت: اميدوارم بچه‌هاي فيلم کوتاه فراموش نشوند.
همايون اسعديان در بخش ديگر از مراسم گفت: اهالي سياست با حضورشان عرصه فرهنگ را سياسي نکنند زيرا عرصه فرهنگ عرصه سياست نيست.
اسعديان پيش از ترک صحنه با يادي از پيشکسوت‌ها اظهار کرد: هميشه گفته مي‌شود چرا وقتي پيشکسوت‌ها مي‌روند از آنها ياد مي‌کنيم ولي من اکنون مي‌خواهم براي استاد محمدرضا شجريان آرزوي سلامتي کنم.
در ادامه اهداي تنديس‌ها احسان کرمي‌از مجيد مظفري و سروش صحت دعوت کرد تا براي اهداي جايزه بهترين چهره پردازي روي سن بيايند. مجيد مظفري با بيان اينکه قرار است به دو نفر جايزه داده شود، گفت: قرار است به يک استاد جايزه دهيم و همچنين به يک نفر که در حال قرار گرفتن در صف استادان است.
جوايز بين المللي ماحصل زحمات بزرگان ما است
در بخش ديگر از مراسم وحيد جليلوند به درخواست احسان کرمي‌روي صحنه‌امد تا از او براي دريافت جايزه بهترين کارگرداني در بخش افق‌هاي نو جشنواره فيلم ونيز تجليل شود. جليلوند با حضور روي سن گفت: از لطف همگي ممنونم. واقعيت اين است که جايزه متعلق به من نيست و متعلق به همه بچه‌هاي توليد "بدون تاريخ، بدون امضا " است و زحمت همگي آنها باعث کسب اين جايزه شد. البته علي برادرم هم براي اين فيلم بسيار زحمت کشيد. جوايز بين المللي ماحصل زحمات بزرگان ما است؛ آن‌هايي که وقتي جايزه مي‌گرفتند در فرودگاه بايد از در ديگري مي‌آمدند تا کسي آنها را نزند. خدا عباس کيارستمي‌را بيامرزد. امثال عباس کيارستمي، جعفر پناهي، رخشان بي اعتماد، مجيد مجيدي، اصغر فرهادي و ... راه را براي ما هموار کردند.
در بخش اهداي تنديس شايستگي بهترين طراحي لباس احسان کرمي‌از ستاره اسکندري و مهران غفوريان دعوت کرد تا روي صحنه بيايند. ستاره اسکندري سخن خود را با يادي از ناصر تقوايي و فريماه فرجامي‌آغاز کرد و در ادامه مهران غفوريان از عباس بلوندي به عنوان برنده تنديس بهترين طراحي لباس براي "يتيم خانه ايران " نام برد.سپس مريلا زارعي و مهران احمدي براي اهداي تنديس بهترين طراحي صحنه روي صحنه‌امدند.
تنديس شايستگي بهترين تدوين به‌هايده صفي ياري براي فيلم "فروشنده " اهدا شد.در ادامه‌امين حيايي و ميلاد کي مرام تنديس شايستگي بهترين نقش مکمل مرد را به فريد سجادي حسيني براي فيلم "فروشنده " اهدا کردند.در نهايت تنديس شايستگي بهترين بازيگر نقش اول مرد به شهاب حسيني براي بازي در فيلم "فروشنده" اهدا شد که شهاب حسيني به دليل اجراي نمايش "اعتراف" در جشن حاضر نبود و بابک کريمي‌به نمايندگي از شهاب حسيني اين جايزه را دريافت کرد.
در ادامه فرشته طائرپور، ابوالحسن داودي، فرهاد توحيدي،‌هارون يشايايي، رخشان بني اعتماد و غلامرضا موسوي براي اهداي تنديس بهترين فيلمنامه، بهترين کارگرداني و بهترين فيلم به روي صحنه‌امدند و تنديس شايستگي بهترين فيلمنامه را به اصغر فرهادي براي نگارش فيلمنامه فيلم "فروشنده" اهدا کردند که به دليل عدم حضور فرهادي و سفر براي ساخت فيلم جديدش در جشن بابک کريمي‌جايزه او را دريافت کرد.همچنين تنديس شايستگي بهترين کارگرداني به اصغر فرهادي براي "فروشنده" اهدا شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: