آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ماشاء‌الله عظیمی - دبیرکل اتاق تعاون ایران
در حال حاضر بیش از یک چهارم ظرفیت تعاونی‌ها را تعاونی‌های زنان تشکیل می‌دهند که بیشتر در گرایش‌های فرش، صنایع دستی و گردشگری مشغول فعالیت هستند.زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در تولید و اشتغال نقش دارند و موجب توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور می‌شوند.
ضریب نفوذ و پایداری اشتغال در بخش تعاون بیشتر از دیگر بخشهای اقتصادی است. نقش تعاونی‌ها در رشد و توسعه اقتصاد انکار ناپذیر است و به همین منظور باید حمایت و توجه بیشتری به ویژه از طرف دولت برای تقویت زیرساختهای بخش تعاون صورت گیرد.در حال حاضر سهم قابل توجهی از اشتغال در دنیا متعلق به بنگاه‌های تعاونی و کسب و کارهای خرد و کوچک است و با توجه به کارکردهای بخش تعاون در حوزه‌هایی همچون مسکن، کشاورزی، حمل و نقل و خدمات باید از پتانسیل مغفول مانده تعاونی‌ها به شکل شایسته‌تری استفاده کرد.
مشکل اشتغال کشور به تنهایی حل نمی‌شود، تعاونی‌ها با ظرفیتها و قابلیتهایی که دارند می‌توانند موانع اشتغال را از میان برداشته و این گره را باز کنند. بخش مردمی تعاون توانایی ایجاد شغل را دارد و اگر از این ظرفیت به شکل ویژه‌ استفاده شود به سهم و جایگاه واقعی خود دست پیدا می‌کند.دستیابی به سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون در اقتصاد ملی و اجرای کامل سیاستهای کلی اصل ۴۴ را از مطالبات اصلی تعاونگران ذکر کرد.
در حال حاضر  ۲۷ هزار تعاونی زنان در کشور فعالیت می کنند و سهم بانوان کارآفرین در بخش تعاون نسبت به دیگر بخش‌های اقتصادی قابل توجه است زیرامشکل اشتغال کشور با همراهی تعاونی‌ها حل شدنی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: