آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۸۱۴
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
قره خانی در گفتگو با شروع :صنعت نفت در مسیر رشد سرمایه گذاری
صادرات نفت ایران به ایتالیا، فرانسه، هلند و یونان در ماه اوت نسبت به ماه جولای رشد داشته که نشان دهنده رقابت پذیری قیمت نفت ایران نسبت به سایر نفت های ترش نظیر اورالز روسیه، بصره لایت عراق و عرب هیوی عربستان است.
گروه انرژی- شهلا حسینی: پس گرفتن بازارهای جهانی، افزایش ۲ برابری تولید نفت و افزایش تولید محصولات پتروشیمی از مهم‌ترین دستاوردهای وزارت نفت در دولت یازدهم و برجام است.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در باره بررسی عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم عنوان شده است که تحلیل اسناد بالادستی کشور در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی گویای آن است که افزایش ظرفیت تولید صیانتی نفت و گاز متناسب با حجم ذخایر کشور با تاکید بر میدان‌های مشترک، بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی کشور در این حوزه، جلوگیری از خام فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا از اهداف مشترک این صنعت بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است که از دیگر برنامه‌های وزیر نفت دولت یازدهم همسو با اهداف اسناد بالادستی، تلاش برای بازاریابی نفت خام ایران و بالابردن رقم صادرات این کالای راهبردی بوده، به‌طوری که صادرات نفت خام کشور در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۵ نسبت به کل سال ۱۳۹۲ نزدیک به ۲ برابر شده است و این افزایش یکی از دستاوردهای مهم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به شمار می‌‌آید؛ چنین شرایطی سبب شد جایگاه ایران در بازارهای جهانی نفت خام احیا شود و سهم از دست رفته خود را که در اختیار رقیبان قرار گرفته بود، پس گیرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه گزارش خود تصریح کرده است: تحقق کامل اهداف اسناد بالادستی این صنعت در سال‌های گذشته با چالش‌ها و مشکلاتی از قبیل محدودیت‌های بین‌المللی، نبود شرکت‌هایی با توان تخصصی بالا، کمبود منابع مالی و دسترسی نداشتن به فناوری مناسب روبه‌رو بوده است، بنابراین برای برطرف کردن مشکلات مربوط به برقراری تعاملات و جذب سرمایه خارجی باید راهکارهای لازم با مشارکت ارکان مختلف در کشور مورد نظر قرار گیرد.

همچنین افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت و دستیابی به جایگاه مؤثر در بازارهای جهانی نفت، بهره‌برداری از فازهای جدید میدان مشترک گازی پارس جنوبی و افزایش تولید گاز کشور از میدان‌های مشترک نسبت به کل گاز تولیدی کشور، بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، افزایش تولید محصولات پتروشیمی و راه اندازی طرح‌های جدید در صنعت نفت، از جمله اقدام‌های موثر این صنعت در دوره دولت یازدهم است.

صنعت نفت در مسیر جذب سرمایه گذار خارجی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، برنامه ریزی وزارتخانه برای افزایش ضریب بازیافت نفتی از اولویت ها بشمار می آید .

اسدالله قره خانی به منظور اعلام حمایت از اجرای برنامه های وزارت نفت در دولت دوازدهم در گفتگو با «شروع » گفت: برنامه هایی که زنگنه عنوان کرده خواسته مجلس بوده و  اولویت کمیسیون انرژی  بوده است، که شامل افزایش ضریب بازیافت، گرفتن سهم کشور در میادین مشترک، پرهیز و جلوگیری از خام فروشی با توسعه پالایشگاه ها، بالا بردن راندمان ها در بخش ال ان جی می شود.

وی  افزود: توسعه پتروشیمی ها، صادرات گاز به سایر کشورها، استفاده از توان، تجهیزات و ظرفیت داخلی، انجام مراوده با کشورهای دیگر و صدور خدمات فنی و مهندسی از جمله برنامه های وزارت نفت در دولت دوازدهم بوده که کمیسیون انرژی نیز درخواست اجرای آن را از وزارتخانه دارد.

قره خانی گفت :قراردادهای داخلی به شکل های مختلف در کشور منعقد می شود، اما الگوی قراردادهای جدید که تایید آن فراز و فرود زیادی در مجلس داشت، دقیقا در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی است که بسیار روشن در آن جذب سرمایه گذاری خارجی مطرح شده است.این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه برنامه های وزارت نفت در تمامی شئون کشور اثرگذار است، افزود: موتور محرکه توسعه و پیشران اقتصادی کشور نفت است و اگر این بخش موفق نباشد، سایر بخش ها همانند راه، بهداشت و فرهنگ موفق نیست، چراکه هزینه تمامی این بخش ها از طریق نفت تامین می شود.

افزایش ۲۰۰ هزار بشکه ای صادرات روزانه نفت ایران به اروپا

صادرات نفت ایران به اروپا در ماه اوت افزایش قابل توجهی داشته و با رشد حدودا ۲۰۰ هزار بشکه ای به ۸۳۵ هزار و ۷۴۲ بشکه در روز رسیده است.به گزارش تسنیم ، صادرات نفت خام و میعانات ایران در ماه اوت اندکی افزایش داشته است.

این در حالی است که کاهش صادرات رقبای ایران نظیر عربستان و عراق موجب شده تا تقاضا برای نفت از جانب برخی مشتریان اصلی ایران بیشتر شود. بر اساس آمارهای به دست آمده از نرم افزار جریان تجارت سی فلوی موسسه پلاتس، کل نفت صادر شده توسط ایران از طریق دریا در ماه اوت با 2.5 درصد افزایش نسبت به ماه جولای از 2.37 به 2.42 میلیون بشکه در روز رسیده است.

بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران به آسیا از 1.55 میلیون بشکه در ماه جولای به 1.46 میلیون بشکه در روز در ماه اوت کاهش یافته است. تقاضا از جانب هند برای نفت ایران کاهش قابل توجهی داشته در حالی که تقاضای چین همچنان رو به افزایش بوده است.سهم اروپا از صادرات نفت ایران رشدی قابل توجه داشته به نحوی که تقاضای ایتالیا، فرانسه، هلند و یونان برای نفت ایران افزایش یافته، و ترکیه همچنان یکی از مشتریان مهم نفت ایران در اروپا باقی مانده است.

این گزارش حاکی است، صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی در حالی افزایش یافته که تقاضا برای نفت خام این کشور به ویژه در چین و ارپا افزایش یافته است.اقدامات عربستان و عراق برای کاستن بیشتر از میزان صادرات خود در ماه اوت، که هم به دلیل تامین تقاضای داخلی و هم عمل به توافق کاهش تولید اتفاق افتاده، به نفع ایران تمام شده است.

این کاهش ها موجب ایجاد یک خلا در بازار نفت شده و ایران نیز با کاهش قیمت نفت سنگین خود در پی پر کردن آن برآمده است.منابع آگاه گفتند، افزایش صادرات نفت ایران از ذخایر واقع در خشکی این کشور تامین شده و لزوما از محل تولید بیشتر نفت این کشور نبوده است.میزان صادرات نفت ایران به چین از 638 هزار و 322 بشکه به 693 هزار و 419 بشکه در ماه اوت رسیده است که بالاترین رقم صادراتی به چین در سال جاری میلادی است.

در عین حال، میزان صادرات نفت ایران به هند به میزان 167 هزار و 258 بشکه نسبت به ماه قبل کاهش داشته و به 264 هزار و 742 بشکه در روز رسیده است. خریداران کلیدی نفت ایران در هند شرکت های اسار اویل و مانگاور هستند.در نتیجه کاهش صادرات به هند، کره جنوبی با خرید 284 هزار و 742 بشکه نفت از ایران در ماه اوت دومین خریدار بزرگ نفت ایران بوده است.میزان خرید نفت ژاپن از ایران همچنان رو به کاهش بوده و در ماه اوت به میزان 43 هزار و 162 بشکه در روز کاهش یافته است.

در همین حال، صادرات نفت ایران به اروپا در ماه اوت افزایش قابل توجهی داشته و با رشد حدودا 200 هزار بشکه ای به 835 هزار و 742 بشکه در روز رسیده است.ترکیه در ماه گذشته میلادی روزانه 256 هزار و 258 بشکه نفت از ایران خریده است.

صادرات نفت ایران به ایتالیا، فرانسه، هلند و یونان در ماه اوت نسبت به ماه جولای رشد داشته که نشان دهنده رقابت پذیری قیمت نفت ایران نسبت به سایر نفت های ترش نظیر اورالز روسیه، بصره لایت عراق و عرب هیوی عربستان است.

برچسب ها: نفت ، ایران ، جهانی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: