آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوي دولت تشریح کرد
نوبخت با بيان اينکه گر چه حرکت از رشد نزديک به منفي ۷ درصد در آغاز کار دولت يازدهم به رشد اقتصادي مثبت ۷ درصد در يک مقطع زماني دستاوردي بسيار مهم است، افزود: اما مهم‎تر از آن اين است که اين رشد اقتصادي مستمر باشد.
گروه سياسي: در نشست هفتگي سخنگوي دولت با خبرنگاران، محمدباقر نوبخت به سوالات خبرنگاران در خصوص برجام، سفر رييس جمهور به نيويورک، رشد اقتصادي،اقتصاد مقاومتي ، ميانمار، ويزاي اربعين و ...پاسخ داد.

نوبخت همچنين در مورد وعده رييس جمهور براي حضور جوانان و زنان در دولت هم گفت: اولا حواسمان باشد که دولت فقط آن ۳۷ نفري نيست که دور ميز بيضي مي‌نشينند و رييس جمهوري هم بر اين وعده خود بر اساس همان منشور حقوق شهروندي ايستاده و تاکيد ويژه‏‎اي براي استفاده از پتانسيل‎هاي بانوان و جوانان در ارکان مختلف دولت دارند و تلاش‎هاي مهمي‌در اين حوزه در جريان است.

او در اين نشست با اشاره به اينکه برنامه‎اي که دولت در سال‎هاي گذشته و خصوصا سال ۹۵ براي عبور غير تورمي‌از رکود اجرايي کرده با موفقيت همراه بوده است، گفت: آمار منتشر شده از سوي مرکز آمار ايران ملاک و معيار خوبي ارزيابي برنامه دولت در اين حوزه است. تلاش دولت اين بود که پس از مهار تورم برنامه‎هاي اقتصادي را به گونه‎اي پيش ببرد که وجه رکود اقتصادي هم از اقتصاد کشور برطرف شود.

نوبخت با بيان اينکه گر چه حرکت از رشد نزديک به منفي ۷ درصد در آغاز کار دولت يازدهم به رشد اقتصادي مثبت ۷ درصد در يک مقطع زماني دستاوردي بسيار مهم است، افزود: اما مهم‎تر از آن اين است که اين رشد اقتصادي مستمر باشد.

سخنگوي دولت با بيان اينکه دولت برنامه خروج غير تورمي‌از رکود را در دستور کار قرار داد، افزود: يکي از اقدامات مناسب براي اين هدف ارائه تسهيلات به بخش خصوص خصوصي، خصوصا بنگاه‎هاي کوچک و متوسط بود که رقم ۱۶ هزار ميليارد تومان براي اين بخش در نظر گرفته شده بود و اقدام دوم تحرک بخشي به بخش‎هاي عمراني که سال گذشته براي اين بخش هم ۳۷ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان در نظر گرفته شد.

نوبخت با بيان اينکه براساس گزاش مرکز آمار ايران رشد اقتصادي بدون احتساب نفت در فصل بهار ۷ درصد و با احتساب نفت ۶.۵ درصد است، گفت: سال گذشته برخي کارشناسان از ما ايراد مي‎گرفتند که رشد اقتصادي متکي به رشد توليد نفت است و خوشبختانه آمار فصل بهار امسال نشان داد که اگر رشد بخش توليد نفت هم متوقف شود باز مي‎توانيم به رشد اقتصادي قابل قبول دست پيدا کنيم و اين براي ما جاي خوشحالي است.

طراحي ۳۰۰ پروژه در حوزه اقتصاد مقاومتي

سخنگوي دولت با اشاره به برگزاري جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در روز دوشنبه ۲۰ شهريور ماه گفت: ۲۴ بند سياست‎هاي اقتصاد مقاومتي در قالب ۱۲ برنامه مورد توجه قرار گرفته و حاصل آن هم ۵۶ طرح و ۳۰۰ پروژه براي سال جاري است.براي هر پروژه هم مديري تعيين شده و گزارش‎هاي پيشرفت اين پروژه‎ها به صورت ماهانه اخذ مي‎شود. دولت مصمم مطالبات و انتظارات مردم را به نحو احسن پاسخ دهد.

تعيين تکليف استانداران

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي در مورد تعيين استانداران و تغييرات در اين حوزه گفت: ممکن است تعدادي از همکاران در اين حوزه ديگر ما با همکاري نکنند و يا از ظرفيت تعدادي از آنان در استان‎هاي ديگري استفاده شود. به هر حال روال اين تغييرات از سوي وزير کشور با تامل در جريان است. ما زمان زيادي نداريم و نمي‎توانيم مديريت استاني را معلق بگذاريم و اقدامات در اين زمينه در حال انجام است.

اصل مهم براي ايران در برجا رعايت منافع ملي است

سخنگوي دولت در خصوص موضع دولت در صورت خروج آمريکا از توافق هسته‏اي، گفت: برجام يک توافق چند چانبه بين‏المللي بين ايران و ۶ کشور بزرگ ديگر و آمريکا هم يکي از کشورهاي طرف اين قرارداد است. در حال حاضر هم فضاي بين‏المللي و حقوقي نسبت به سال‎‏هاي قبل در عرصه جهاني به نفع کشور به شدت تغيير کرده و قطعنامه‏هاي سازمان ملل و شوراي امنيت عليه کشورمان لغو شده است. اصل مهم و اساسي براي ما در چگونگي اجراي اين توافق براي ما رعايت منافع ملي است و قاعدتا در هر زماني بهترين تصميمات در اين حوزه از سوي مرجع شکل گرفته در کشور که نماينده همه نهادها و دستگاه‎ها است با تاکيد بر منافع ملي ما اتخاذ خواهد شد.

استفاده از همه ظرفيت‎هاي ديپلماتيک کشور در خصوص فاجعه ميانمار

سخنگوي دولت با اشاره به فاجعه انساني در ميانمار و ظلمي‌که به مسلمانان اين کشور روا داشته مي‎شود، گفت: جمهوري اسلامي‌ايران همواره نشان داده که مدافع مظلومان و محرومان جهان است و در اين زمينه هم علاوه بر اينکه رييس جمهوري در سفر به قزاقستان تلاش کردند کشورها را در اين خصوص حساس کنند؛ از همه ظرفيت‎هاي ديلماتيک کشورمان در اين خصوص استفاده خواهد شد. موضع ايران و دولت ايران در دفاع از مظلومان همواره بدوو تغيير ادامه دارد و متاسفانه در مورد اين فاجعه انساني شاهد واکنش متناسب از سوي مراجع جهاني نيستيم.

احترام به احزاب و مخالفت با محدوديت در فضاي مجازي

نوبخت در پاسخ به سوالي درمورد احزاب گفت: دولت در چهارچوب حقوق شهروندي از حق همه ايرانيان در حوزه احزاب هم دفاع خواهد کرد. احزاب ابزارهاي مناسب براي پيشبرد دموکراسي هستند و همانطور که انجمن‎هاي عملي براي اهداف علمي، سازمان‎هاي مردم براي اهداف اجتماعي کارکرد دارند احزاب براي اهداف سياسي مردم کارآيي دارند. خوشبختانه تشکيل و ثبت رسمي‌احزاب در دولت يازدهم رشد چشمگيري داشته و همين رويه هم ادامه خواهد داشت.

 نوبخت در پاسخ به سوالي در مورد موضع دولت در مورد ايجاد محدوديت در فضاي مجازي هم گفت: دولت در راستاي اجراي منشور حقوق شهروندي با لحاظ کردن موازين و برخي نگراني‎ها از حق دسترسي مردم شبکه‎هاي اجتماعي و فضاي مجازي دفاع مي‎کند و از نه استقلال را فداي آزادي و نه آزادي را فداي استقلال نخواهد کرد.

اظهارات صالحي قابل اعتنا و دقيق است

نوبخت با اشاره به سفر رئيس جمهور به نيويورک گفت: برنامه ريزي‌ها در حال انجام است اما ما بايد احتياط را هم در نظر بگيريم چرا که ممکن است تا آخرين لحظه در اين سفرها تغييراتي ايجاد شود اما تا امروز برنامه ريزي‌ها صورت گرفته است.

وي افزود: اميدواريم اين ماموريت همچون سال‌هاي گذشته با موفقيت به پايان برسد چرا که حذف تحريم‌ها و شکل‌گيري برجام از آثار همين سفرهاست.

سخنگوي دولت در پاسخ به اين سوال که دولت براي پيگيري سرقت دو ميليارد دلاري آمريکا از اموال ايران چه اقدامي‌انجام داده است گفت: کميته ويژه حقوقدانان براي اعلام جرم تشکيل شد؛ البته مي‌دانيد که بعضي از اين پرونده‌هاي حقوقي سال‌هال سال طول مي‌کشد و ما هم اميدوارانه در دولت اين مسائل را پيگيري مي‌کنيم.

وي همچنين در پاسخ به اين سوال که اظهارات آقاي صالحي (رئيس سازمان انرژي اتمي) در مورد برجام موضع دولت است يا خير، گفت: آقاي صالحي يکي از انسان‌هاي باتجربه و مسئول در اين زمينه هستند، قطعا مطالبي که بيان مي‌کنند مطالب قابل اعتنا و دقيقي است چرا که ايشان هم صاحبنظر، صاحب اطلاع و هم صاحب نقش و مسئوليت است.برچسب ها: دولت ، رشد ، اقتصادی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: