آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
باواکنش مثبت بازارهای نفت پیش بینی شد
بر اساس گزارش رویترز، توافق کاهش تولید کمک کرد قیمت‌های نفت خام در ژانویه به بالای ۵۸ دلار در هر بشکه صعود کند اما قیمت‌ها از آن زمان به دلیل اینکه تلاش برای کاهش سطح ذخایر جهانی طولانی‌تر از حد انتظار بوده، به حدود ۵۰ تا ۵۴ دلار نزول کرده است.
گروه نفت :قیمت‌های نفت روز دوشنبه پس از انتشار خبر مذاکرات عربستان با ونزوئلا و قزاقستان درباره تمدید احتمالی توافق کاهش تولید افزایش یافت.نفت خام آمریکا برای تحویل در اکتبر ۳۹ سنت یا ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۴۷.۸۷ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت خام آمریکا روز جمعه ۳.۳ درصد سقوط کرده بود.

نفت برنت برای تحویل در نوامبر در بازار لندن ۲۲ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش یافت و در ۵۴ دلار در هر بشکه ایستاد. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۱.۳ درصد سقوط کرده بود.خبر مذاکرات وزیر نفت عربستان با همتایان ونزوئلایی و قزاقستانی خود در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به اینکه تقاضا برای انرژی پس از وقوع توفان ایرما و پیامدهای آن لطمه ببیند، از فشارهای منفی بر قیمتهای نفت کاست.

توفان ایرما روز یکشنبه برق حدود چهار میلیون خانه و شرکت در فلوریدا در روز یکشنبه را قطع کرد و پیش‌بینی می‌شود با رسیدن به شمال فلوریدا یا جنوب جورجیا در روز دوشنبه، به یک توفان گرمسیری ضعیف‌تر تبدیل شود.به گفته تومومیچی آکوتا، اقتصاددان ارشد در شرکت تحقیقات و مشاوره میتسوبیشی، بازار نفت به مذاکرات عربستان واکنش نشان داد و کاهش پالایش نفت آمریکا با فرآوری بالاتر در کشورهای دیگر جبران شد.

بنابراین نگرانی‌ها نسبت به کاهش قابل توجه تقاضا برای نفت خام تحلیل رفته است.توفان هاروی که دو هفته قبل به وقوع پیوست، نرخ استفاده از ظرفیت پالایشگاهی آمریکا را به پایین‌ترین میزان در هفت سال گذشته رساند اما کارخانه های پتروشیمی و نفت در منطقه "گلف کاست" آمریکا تا حدود زیادی از خسارات قابل توجه مصون ماندند. برخی از واحدها پس از تعطیلی در آستانه توفان یا پس از آن، اکنون فعالیتشان را از سر گرفته‌اند.

اوپک و سایر تولیدکنندگان شامل روسیه با هدف کاهش ذخایر نفت جهانی و حمایت از قیمت‌ها موافقت کرده‌اند تولیدشان را تا مارس سال آینده حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. تمدید مدت این توافق برای سه ماه دیگر پس از مارس پیش از نشست اوپک در نوامبر در حال حاضر مورد بحث قرار گرفته است.

بر اساس گزارش رویترز، توافق کاهش تولید کمک کرد قیمت‌های نفت خام در ژانویه به بالای ۵۸ دلار در هر بشکه صعود کند اما قیمت‌ها از آن زمان به دلیل اینکه تلاش برای کاهش سطح ذخایر جهانی طولانی‌تر از حد انتظار بوده، به حدود ۵۰ تا ۵۴ دلار نزول کرده است.

تمدید توافق کاهش تولید نفت

وزیر انرژی عربستان با همتایان قزاقستانی و ونزوئلایی خود، درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت گفت‌وگو کرد. رویترز نوشت: وزارت انرژی عربستان روز یکشنبه اعلام کرد: خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، با همتایان خود در قزاقستان و ونزوئلا، درباره احتمال تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت فراتر از ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی (موعد پایانی توافق کنونی)، مذاکره داشته است.در بیانیه وزارت انرژی عربستان درباره دیدار فالح با قناعت بزومبایف، وزیر انرژی قزاقستان، آمده است: هر دو کشور توافق کردند که گزینه تمدید تلاش‌های داوطلبانه برای متوازن کردن بازار، فراتر از سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی، در فرصت مناسب و متناسب با اقتضای بازار بررسی شود.طبق بیانیه یاد شده، وزیر انرژی قزاقستان که ا کاهش تولید دیگر میدان‌ها در ماه اوت امسال به طور کامل به تعهد خود عمل کند.

وزارت انرژی عربستان همچنین اعلام کرد: دو کشور برای ادامه همکاری‌ها، از جمله دو پروژه بزرگ در قزاقستان در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر و پتروشیمی، به توافق دست یافته‌اند.الفالح که به آستانه، پایتخت قزاقستان، سفر کرده بود، همچنین با اولوخیو دل پینو، وزیر نفت ونزوئلا، دیدار کرد و طبق بیانیه وزارت انرژی عربستان، هر دو وزیر یاد شده درباره اهمیت باز گذاشتن همه امکان‌ها، از جمله تمدید توافق کاهش تولید نفت فراتر از ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی، به توافق دست یافتند.

دل پینو پیش از این اعلام کرده بود که سطح ذخیره سازی نفت در جهان همچنان بسیار بالاست و از تولیدکنندگان خواست معافیت اعطا شده به کشورهایی همچون نیجریه و لیبی و پیامدهای این معافیت را بررسی کنند.در بیانیه وزارت انرژی عربستان آمده است که هر دو وزیر درباره تحولات بازار نفت و تأثیر مثبت توافق کاهش تولید بر ثبات بازار، بازگشت توازن عرضه و توازن، و کاهش ذخیره سازی بیش از حد، بحث کردند.وزارت نفت عربستان اعلام کرد: هر دو نفر در خوشبینی به دورنمای بنیادهای بازار در سال ۲۰۱۸ میلادی خوشبین بودند.

برچسب ها: نفت ، جهانی ، اوپک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: