آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
امانو پایبندی تهران به برجام را تایید کرد
نماينده سابق ايران در مقر اروپايي سازمان ملل دراروپا در ادامه در خصوص فشار براي بازديد از مراکز نظامي‌ايران نيز گفت: بايد همه چيز در چارچوب برجام باشد. نه آژانس مي‌تواند بر خلاف آن عمل کند نه ايران و 5+1، در واقع هيچ کدام از طرفين به جز آمريکا به دنبال اين مساله نيست.
گروه سياسي- سارامرادخاني: روز گذشته يوکيا آمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي‌در سخنراني آغازين خود در نشست فصلي شوراي حکام آژانس در وين، گفت: گزارش من درباره راستي آزمايي و نظارت بر جمهوري اسلامي‌ايران طبق قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل، فعاليت‌هاي مربوط به نظارت و راستي آزمايي آژانس در چندماه گذشته را پوشش مي‌دهد.

مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌با تاکيد بر اينکه ايران به تعهدات خود طبق توافق هسته‌اي عمل مي‌کند، گفت: ما به اجراي نقش خود مطابق با شروط تعيين شده در برجام ، براساس استانداردهاي پادماني آژانس به صورت عادلانه و بي طرف ادامه مي‌دهيم.

آمانو در ادامه گفت: آژانس طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از زمان اجرايي شدن اين توافق از ژانويه 2011 به نظارت و راستي آزمايي تعهدات مرتبط ايران پرداخته است. ما به اجراي نقش خود طبق شروط تعيين شده در برجام مطابق با اقدامات پادماني استاندارد آژانس به شکل عادلانه و بي طرف ادامه مي‌دهيم. تعهدات مرتبط هسته‌اي ايران طبق برجام به طور کامل اجرا مي‌شود.

وي همچنين تصريح کرد: آژانس کماکان به راستي آزمايي عدم انحراف مواد هسته‌اي اعلام شده در ايران طبق توافق پادماني ادامه مي‌دهد. ارزيابي‌ها در خصوص نبود مواد و فعاليتهاي هسته‌اي اعلام نشده در ايران همچنان ادامه دارد.

آمانو افزود: ما همچنين به اجراي پروتکل الحاقي در ايران شامل دسترسي‌هاي تکميلي به سايتها و ديگر اماکن همانطور که مطابق با پروتکلهاي الحاقي در ديگر کشورها انجام مي‌دهيم ادامه خواهيم داد.

جزئيات بلومبرگ از بازرسي‌هاي آژانس در ايران

در حال که ايران چه قبل از برجام و چه بعد از آن همواره بر ماهيت صلح آميز برنامه هسته‌اي خود تاکيد کرده، حالا يک رسانه آمريکايي در گزارشي مدعي شده که با حصول برجام، شفاف سازي بسيار بيشتري درباره برنامه هسته‌اي ايران شده و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌در يک سال، 25 بار بازرسي سرزده از ايران کرده است.

رسانه آمريکايي با استناد به گزارش‌ آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌نوشته که در قياس با 5 سال گذشته، ميزان بازرسي‌ها از ايران دو برابر شده و از زمان حصول برجام، 25 بار بازرسي سرزده انجام شده است.

به گزارش فارس، بلومبرگ در گزارشي از بازديدهاي آژانس از تاسيسات هسته‌اي ايران منتشر کرده است.

در اين گزارش آمده است:«ايران در هر ماه، تقريبا دو بازرسي ناگهاني هسته‌اي را تجربه کرده است و در قياس با 5 سال گذشته، ميزان کلي بازرسي‌ها از تاسيسات هسته‌اي اين کشور دو برابر شده است؛ اين موضوع ارزش توافق آمريکا و متحدانش در سال 2015(توافق برجام) براي خلع سلاح هسته‌اي ايران را نشان مي‌دهد. اين ارقام، شايد به رفع ترديدها درباره کارآمدي برجام کمک کند.

طبق داده‌هاي برآمده از گزارش‌هاي ارائه شده به اعضاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، بازرسان آژانس ظرف 12 ماه از زمان اجرايي شدن توافق هسته‌اي در اوايل سال 2016، 402 بازديد از مراکز هسته‌اي و 25 بار بازرسي سرزده انجام دادند.

برنامه هسته‌اي ايران، بار ديگر در دستور کار اين هفته نشست فصلي شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌در وين قرار دارد.

«رابرت مالي» مهندس سلاح هسته‌اي آمريکايي و کسي که مديريت بازرسي‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌در عراق، ليبي و آفريقاي جنوبي را برعهده داشته، گفت که "درباره برجام بايد گفت که به عمل کار برآيد به سخنداني نيست و اينکه ايران به تصريح در حال صحبت کردن است. ما از ناحيه سيا مي‌دانيم که قبل از سال 2004 يک برنامه‌ براي سلاح‌هاي هسته‌اي داشت و از قبل برجام اين را مي‌دانيم که آنها اين موضوع را متوقف کردند. آنها به بازرسي‌هاي فراگير تن دادند تا ثابت کنند که آنها اين کار را متوقف کرده‌اند".

يکي از قويترين ابزارهاي آژانس، "دسترسي تکميلي" يا به اصطلاح بازرسي‌هاي سرزده است که در آن در مدت زمان کوتاهي دسترسي به سايت‎هاي هسته‌اي و ديگر تاسيسات فراهم مي‌شود و اين موضوع قبل از توافق هسته‌اي(برجام)، ‌جزو گزينه‌هاي در دسترس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌نبود. در حداقل 5 سال گذشته، اين 25 بار بازرسي سرزده‌اي که در سال گذشته در ايران انجام شد، بيشتر از بازرسي از هر کشور ديگري بوده است.

آندرياس پرسبو، مدير اجرايي ورتيک که يک سازمان تحقيقي مستقر در لندن در موضوعات مربوط به سياستگذاري هسته‌اي است،‌ گفته که "برجام تلاش بازرسي در ايران را تشديد بخشيده است و همه تاسيسات اعلام شده اين کشور را تحت مقررات بين‌المللي امور پادمان قرار داد و رشد توانمنديهاي هسته‌اي ايران را متوقف کرد . اين سطح افزايش يافته از شفاف سازي،‌به نفع همه از قبيل آمريکا است".

طبق ملاک و معيار بازرسي‌هايي که در توافق آمده، بيش از 400 بازرس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌براي ايران اختصاص داده شده و آنها در مراقبت و نگاه کردن به نقض‌هاي احتمالي ايران هستند».

ايران ناقض برجام نخواهد بود

در عين حال روز گذشته بهرام قاسمي‌نيز در بيان آخرين مواضع ايران در خصوص برجام نيز تاکيد کرد که«ايران آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود و البته در مقابل نقض برجام توسط هر کشور ديگر عکس العمل‌هاي لازم را خواهد داشت و نقض برجام توسط ديگران را تحمل نخواهد کرد.برجام مکانيزم و موضوعيت خود را دارد و تمام تعهدات دو طرف در برجام ديده شده است و هرگونه اقدامي‌که مغاير با محتواي برجام باشد و يا نقض و يا بدعهدي ، نهايت موضوع را در هيات نظارت بر برجام پيگيري خواهيم کرد و اين هيات و مجموعه کشور براي تمامي‌شرايط و تمامي‌اتفاقاتي که مي‌تواند اتفاق بيفتد برنامه‌ها و تدابير لازم را انديشه است و در صورتي که بخواهد چنين فرضيه‌هايي بيفتد با قاطعيت برخورد خواهد کرد.»

خروج آمريکا از برجام يک بلوف سياسي بود

علي خرم،نماينده سابق ايران درمقر اروپايي سازمان ملل در گفتگو با «شروع» در خصوص گزارش جديد آمانو درباره پايبندي ايران به برجام مي‌گويد: اينکه آژانس در اين شرايط در نشست شوراي حکام در گزارشي به پايبندي ايران به برجام تاکيد مي‌کند يک پيرزوي محسوب مي‌شود. چرا که نشان مي‌دهد برخلاف همه تبليغات کشور ما به عهد خود پايبند بوده است که اين مساله نه تنها درزمينه مذاکرات هسته‌اي بلکه در ساير موارد از جمله بستند قراردهاي اقتصادي و البته سرمايه گذاري مي‌تواند براي ايران يک امتياز محسوب شود به اين معنا که ايراني‌ها به تعهدات بين المللي پايبند هستند. در واقع اين يک دستاورد چند جانبه براي ماست.

وي در خصوص تلاش ترامپ براي ايجاد اخلال در اجراي برجام نيز بيان کرد: تندروهاي اطراف ترامپ در تلاش هستند تا ايران را عصباني کنند و يا ايران دچار اشتباهي شود و برجام را نقض کند يعني به دنبال نقض برجام با هزينه ايران هستند که ايران اين فرصت را در اختيار آنها قرار نمي‌دهد.

خرم ادامه داد: اين گزارش آژانس به مانند گزارش‌هاي قبلي نشان از بي نتيجه بودن فشارهاي آمريکايي‌ها بر اين نهاد بين المللي است. در واقع ادعاي ترامپ و تيم وي مبني بر عدم پايبندي ايران به برجام را نقش برآب کرد. ترامپ و تيم تندروي اطراف وي با توفاق هسته‌اي که بين اوباما و ايران بسته شد مخالف هستند چرا که آن را برخلاف منافع ملي خود مي‌دانند. آنها به دنبال «جمع کردن صنعت هسته‌اي ايران» يعني« roll back» صنعت هسته‌اي ايران هستند.

نماينده سابق ايران در مقر اروپايي سازمان ملل دراروپا در ادامه در خصوص فشار براي بازديد از مراکز نظامي‌ايران نيز گفت: بايد همه چيز در چارچوب برجام باشد. نه آژانس مي‌تواند بر خلاف آن عمل کند نه ايران و 5+1، در واقع هيچ کدام از طرفين به جز آمريکا به دنبال اين مساله نيست. برجام يک توافق شفاهي و يک طرفه نيست و همه چيز درآن شفاف عنوان شده است. پس آژانس بايد بر اساس آن عمل کند.

وي در ادامه در خصوص زمزمه‌هاي خروج آمريکا از برجام نيزاظهار داشت: در صورت خروج آمريکا از برجام ايران ضرري نمي‌کند در حالي که آمريکايي‌ها متضرر مي‌شوند و اين به نفع آنها نيست . در يک دوره‌اي زمزمه خروج را کوک کردند اما در حد يک بلوف سياسي بود و نتيجه نداد. به طورکلي به طور کلي تا زماني که اروپا و چين در مقابل آمريکا ايستاده‌اند اتفاقي نمي‌افتد.

برچسب ها: ایران ، آمانو ، برجام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: