آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۹۴
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حمله جنگنده ها به کاروان ارتش:
منابع نظامی عراقی اعلام کردند که آمریکا می‌خواهد با افزایش نیروهایش در استان الانبار پایگاه‌های نظامی‌اش را گسترش داده و امنیت مرزها با سوریه را تأمین کند.

عبدالکریم الزوبعی، یکی از مسؤولان نظامی عراقی در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان گفت: نیروهای آمریکایی تمایل زیادی به گسترش پایگاه‌های نظامی خود در استان الانبار به ویژه پایگاه‌های عین الاسد و الحبانیه از طریق افزایش نیروهایشان و ایجاد پایگاه اضافی در صحرای الانبار نشان داده‌اند.وی افزود: آمریکا به تأمین امنیت نوار مرزی با سوریه که طول آن به ۶۵۰ کیلومتر می‌رسد و از گذرگاه ربیعه در غرب موصل تا استان الانبار از محور القائم کشیده شده، مایل است.این مسؤول گفت: گشت‌های آمریکایی در صحرای شهر الرطبه در ۳۵۰ کیلومتری غرب بغداد تا منطقه "مقر الذیب" در نزدیکی مرز با سوریه هستند و آمریکایی‌ها همچنان به عراق در جنگ آتی‌شان برای آزادی شهرهای غرب الانبار کمک می‌کنند.داعش از سال ۲۰۱۴ کنترل شهرهای غرب عراق به ویژه صحرای الانبار را در دست دارد.به گفته منابع سوری، به رغم اینکه آمریکا و ایران با داعش در عراق می‌جنگند اما واشنگتن برای بستن مسیر اصلی مقابل ایران که مسیر استراتژیک در مرز با سوریه است، تلاش می‌کند تا مانع رسیدن کمک‌ها برای تقویت نیروهایش شود که در کنار نیروهای دولتی سوریه می‌جنگند.جاسم محمد الدلیمی، افشر بازنشسته ارتش عراق نیز گفت: منطقه مرزی بین عراق و سوریه از سوی دمشق، بغداد، تهران، واشنگتن و مسکو مورد توجه زیادی قرار گرفته است چراکه مسیر اصلی است که دمشق را به بغداد وصل می‌کند.الدلیمی خاطرنشان کرد، ایرانی‌ها نگران تهدید آمریکا هستند که اشاره کرده تمایل دارد بر مسیر استراتژیک زمینی بین بغداد و دمشق تسلط یابد. ابو مهدی مهندس،‌ نایب رئیس هیئت حشد شعبی در این باره گفته است، نیروهای حشد شعبی در این مناطق مستقر خواهند شد تا آمریکا نتواند بر این مناطق مسلط شود.یک منبع نظامی اعلام کرد که گشت‌های مشترک نیروهای آمریکایی و عراقی روز یکشنبه در ورودی‌های شهرهای عانه (عنه) و راوه در غرب عراق دیده شدند که در حال گشت‌زنی در منطقه با هدف آمادگی برای آغاز جنگ علیه داعش بودند.

حمله جنگنده‌های آمریکا به کاروان ارتش سوریه در شرق دیر الزور

اخباری از حمله جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا به کاروان نظامی که گفته شده متعلق به ارتش سوریه در شرق دیر الزور بوده منتشر شده است.به گزارش اسکای نیوز، منابع رسانه‌ای اعلام کردند، در حمله جنگنده‌های ائتلاف تحت امر آمریکا که ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمانش را در دیر الزور هدف قرار داد، تعدادی کشته شدند.در همین حال، ناجی النجار، مشاور پال واللی، ژنرال بازنشسته آمریکایی در امور خاورمیانه اعلام کرد که ائتلاف کاروان ارتش سوریه را در نزدیکی میدان نفتی التیم هدف قرار داد و وی علت این امر را "زیر پا گذاشتن خط‌های قرمز" اعلام کرد.
تا به این لحظه، مقامات رسمی این خبر را تایید نکرده‌اند.
از سوی دیگر، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که تجهیزات نظامی گسترده‌ای به دست ارتش سوریه در دیر الزور رسیده است.دیده‌بان حقوق بشر سوریه تاکید کرد، به زودی ارتش سوریه مرحله جدیدی از عملیات نظامی خود را از طریق پیشروی در اطراف شهر از دو سمت شمال غربی و شرقی آن و همچنین درگیری‌هایی در داخل این شهر آغاز می‌کند تا این شهر را به صورت کامل تحت کنترل خود درآورد.جنگنده‌های ائتلاف آمریکا پیشتر نیروهای ارتش سوریه را به زعم "حملات اشتباهی" هدف قرار داده بودند. در مواردی که ارتش سوریه پیشروی‌هایی را رقم می‌زند، ائتلاف آمریکا نیروهای سوری را هدف قرار می‌دهد و یا به نحوی از تروریست‌های داعش حمایت و پشتیبانی به عمل می‌آورد. اخیراً این ائتلاف عملیات هلی‌برنی را در دیر الزور انجام داد که به گفته منابع، در این عملیات‌ها سرکرده‌های داعش را فراری داده است.در این راستا فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه تاکید کرد، داعش با کمک آمریکا به دیر الزور سلطه یافت. در واقع بعد از حمله آمریکا به کوه الثرده در دیر الزور که آمریکا با این حمله نیروهای ارتش سوریه را هدف قرار داد، داعش وارد دیر الزور شد و در پی آن فرودگاه نظامی را محاصره کرد.
نیروهای کرد سوری در ۱۵ کیلومتری ارتش سوریه در دیر الزور

سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه وجود جدول زمانی برای بیرون راندن داعش از شهر رقه در شمال شرق سوریه را تکذیب کرد. این در حالی است که خبرها حاکی از پیشروی سریع این نیروها در استان دیرالزور هستند.به گزارش روزنامه مستقل رای الیوم، طلال سلو، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه گفت: هیچ جدول زمانی برای عملیات نظامی در شهر رقه علیه داعش وجود ندارد و هر گونه سخنی درباره زمان چنین حمله‌ای صحت ندارد.سلو اظهار داشت: در حال حاضر نیروهای ما حدود ۷۰ درصد مساحت شهر رقه را در دست داشته و عملیات‌های نظامی در این شهر ادامه دارد، اما وجود هزاران غیرنظامی در این منطقه‌ که هنوز در کنترل داعش قرار دارد، پیشروی ما را با مشکل مواجه می‌کند چراکه داعش از غیرنظامیان به عنوان سپرهای انسانی استفاده کرده و نیروهای مسلح خود را که در حدود ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ تن هستند، در میان غیرنظامیان پنهان کرده است.سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه تاکید کرد: داعش ده‌ها هزار مین و بمب را در شهر رقه کار گذاشته و این مشکل بسیار بزرگی است، تاکنون صدها تن از نیروهای ما و نیز غیرنظامیان در اثر انفجار این مین‌ها کشته و زخمی شده‌اند، تجهیزات ویژه کشف و خنثی‌سازی مین‌ها برای ما ارسال شده و علاوه بر این کمک‌هایی از سوی نهادهای متخصص در این زمینه برای پاکسازی این مناطق که خطری برای همه محسوب می‌شوند، دریافت کرده‌ایم.وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰۰ روز از آغاز عملیات برای آزادسازی رقه گذشته و در طول این مدت در حملات جنگنده‌های ائتلاف و آتش توپخانه نیروهای کرد و نیروهای هم‌پیمان‌شان و نیز تیراندازی‌های داعش و انفجار مین‌هایش تعداد زیادی کشته و زخمی شده‌اند، درباره برخی اظهارات نقل شده از مسؤولانی در نیروهای کرد درباره زمان آزادسازی شهر رقه گفت: اینها تفسیراتی شخصی هستند و در کارهای نظامی دوره زمانی برای هیچ عملیاتی معنا ندارد.دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد، نیروهای کرد پس از اعلام آغاز عملیاتی برای بیرون راندن داعش از شرق استان دیرالزور، خود را به فاصله چند کیلومتری شهر دیرالزور رسانده‌اند.نیروهای دموکراتیک سوریه از آغاز عملیات "توفان جزیره" علیه داعش در بخش‌های شمالی و شرقی استان دیر الزور واقع در مرزهای مشترک با عراق خبر دادند.شورای نظامی دیر الزور در بیانیه‌ای اعلام کرد، نیروهای کرد به منطقه صنعتی در چند مایلی شرق دیر الزور رسیده‌اند و این پیشروی سریع علیه داعش در روز یکشنبه را نشان می‌دهد. با این پیشروی نیروهای کرد اکنون در ۱۵ کیلومتری ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان آن هستند که هفته گذشته محاصره دیر الزور را شکستند.شورای نظامی دیر الزور آورده است، نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا عملیاتی را علیه داعش در شمال استان دیر الزور آغاز کردند. هدف این عملیات اخراج داعش از مناطق تحت تصرف خود در شمال و شرق رود فرات است.همزمان ارتش سوریه نیز پس از درهم شکستن محاصره دیر الزور توسط داعش از سمت غرب به پیشروی‌های خود در اطراف شهر ادامه می‌دهد.
دیرالزور ما را به پیروزی نهایی نزدیک کرد

معاون وزیر خارجه سوریه اعلام کرد، پیروزی نظامی در دیر الزور دستاوردی استراتژیک است و هیچ چیز مانع از رسیدن ارتش سوریه به آنچه می‌خواهد، نمی‌شود.
فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در گفت‌وگو با شبکه المیادین، اظهار داشت:‌ جنگ دیر الزور ما را به پیروزی نهایی نزدیک کرد.مقداد تاکید کرد، داعش با کمک آمریکا به دیر الزور سلطه یافت. در واقع بعد از حمله آمریکا به کوه الثرده در دیر الزور که آمریکا با این حمله نیروهای ارتش سوریه را هدف قرار داد داعش وارد دیر الزور شد و در پی آن فرودگاه نظامی را محاصره کرد.وی خاطرنشان کرد: به نظر من جنگ دیر الزور آخرین عملیات بزرگ ارتش سوریه است و هر آنچه باقی می‌ماند، جزئیات است.  مقداد در ادامه از محور مقاومت، حزب‌الله لبنان، ایران، نیروهای سوریه و تمام کسانی که دولت سوریه را در نابودی تروریسم کمک کردند، تشکر کرد و گفت: ما در این راستا به برادران‌مان در حزب‌الله لبنان می‌بالیم و افتخار می‌کنیم. هم‌پیمانان ما در روسیه و ایران نیز به لحاظ هماهنگی با رهبری سوریه شایسته تقدیر مانند حزب‌الله هستند. همکاری کنونی بین گروه‌های هم‌پیمان از تهران، بغداد، مقاومت، دمشق و روسیه منجر به این پیروزی شد.  معاون وزیر خارجه سوریه افزود:‌ عربستان میلیاردها دلار برای ائتلاف تروریسم علیه سوریه خرج کرد و اتهام علیه قطر مبنی بر حمایت از تروریسم از سوی عربستان درست است اما عربستان در راس حامیان تروریسم قرار دارد.مقداد تاکید کرد، سوریه پیروز خواهد شد و تمام "احمق‌ها" که برای براندازی نظام سوریه تلاش کردند، خواهند رفت.وی درباره حضور آمریکا در سوریه گفت: حضور هیچ نیروی خارجی در خاک سوریه قابل قبول نیست. آمریکا دشمن سوریه است و اگر کسی می‌خواهد با تروریسم بجنگد باید علیه آن با ارتش سوریه هماهنگ شود.مقداد افزود: نیروهای آمریکایی زیرساخت‌های کشور را نابود کردند. کارهایشان در خدمت به تروریسم بود. آمریکا باید برود و الا به عنوان نیروی متخاصم با او برخورد می‌شود.این مقام سوری تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید خودشان از سوریه بیرون بروند. آمریکایی‌ها نمی‌خواهند عراق و سوریه به عنوان دو کشور با هم در صلح و دوستی باشند.مقداد تاکید کرد، تجاوز اخیر اسرائیل به خاک سوریه هرگز توجه و اصرار ما در مبارزه با تروریسم را که مورد حمایت اسرائیل است از مسیرش منحرف نمی‌کند.وی خاطرنشان کرد: ملت سوریه حق انحصاری در تعیین رهبران‌شان را دارند و ما اظهارات غربی‌ها درباره آن را جدی نمی‌گیریم.

برچسب ها: شروع ، منابع نظامی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: