آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
راه های تقویت اقتصاد مقاومتی در گفت و گوی «شروع» با کارشناسان بررسی شد
کشاورزی و تغذیه شرط حیاتی رشد هر اقتصاد است .جامعه ایرانی در افق چشم‌انداز بیست ساله، کشوربرتر منطقه بوده و دارای ویژگی‌هایی خواهد بود .
کشاورزی و تغذیه شرط حیاتی رشد هر اقتصاد است .جامعه ایرانی در افق چشم‌انداز بیست ساله، کشوربرتر منطقه بوده و دارای ویژگی‌هایی خواهد بود از جمله اینکه برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، به دور ازفقر، تبعیض و بهره مندی از محیط زیست مطلوب و پایدار. کشاورزی ایران در مقایسه با رقبای منطقه‌ای خود، توانایی رساندن کشور به اهداف چشم‌انداز را دارا است. بخش کشاورزی با داشتن زیر بخش‌های چهارگانه زراعت، دامپروری، شیلات و جنگلداری یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد کشور ایران است. بخش کشاورزی با توجه به اهمیت اقتصادی، اجتماعی و امنیتی فراوانی که دارد؛ اما به اندازه لازم مورد توجه قرار نمی‌گیرد. کشاورزی در کشور ایران با داشتن ویژگی‌های بسیار از جمله چهار فصل بودن، توانایی زیادی برای تبدیل شدن به موتور محرکه اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی و جایگزینی نفت را دارد.اقتصاد مقاومتی در حوزه‌ی کشاورزی به معنای تلاش برای حداکثر استفاده از امکانات موجود برای تولید محصولات استراتژیک و اساسی جهت کاهش وابستگی به کشورهای خارجی، افزایش بهره‌وری تا حد امکان، تولید کالاهایی که وابستگی به خارج را هر چه کمتر می‌کنند و تأمین نهاده‌های لازم به شکل کامل و در زمانی مناسب است؛ همچنین به موازات این‌ها باید در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کرد.باید دقت کنیم که در اقتصاد مقاومتی از امکانات داخلی، استفاده‌ی بیشتری کنیم و منابع را به شکل دقیق‌تری تخصیص دهیم. علم اقتصاد همین است که با تخصیص حداقل منابع، حداکثر استفاده را ببریم..
رفع مشکلات با 'اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال' 
رضا کریمی ، عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با اجرای اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی گفت :علمکرد دولت در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی به رغم وجود مشکلات زیاد اقتصادی خوب و مطلوب اما نیازمند تداوم و تکامل است.نامگذاری امسال به نام 'اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال' از سوی رهبر معظم انقلاب نشان می دهد رضایت ایشان از روند اقتصادی کشور تامین نشده است . وی ادامه داد :دولت در ابتدای فعالیت با مشکلات عدیده اقتصادی در حوزه های مختلف مواجه بود اما موفق شد بسیاری از این مشکلات را رفع کند. عضو کمیسیون کشاورزی گفت : کشور در حوزه کنترل تورم و ایجاد رشد اقتصادی خوب و مطلوب عمل کرده است اما وجود آمار بالای بیکاری و ضعف تولید ملی نشان می دهد تلاش اقتصادی دولت نیازمند تکمیل و مداومت است و باید تلاش دولت تا ایجاد رضایت و اصلاح دیگر مولفه های اقتصادی ادامه یابد. عضو کمیسیون کشاورزی  ادامه داد :قوای مختلف کشور در کنار نهادهای نظامی و از همه مهمتر مردم باید نقش خود را در تحقق اقتصاد مقاومتی با تاکید بر اشتغال و تولید ایفا کنند.مجلس نیز با تدوین برنامه ششم توسعه با در نظر گرفتن نیازهای کشور در بخش های تولید و ضرورت اشتغال زایی تلاش کرده است تا ریل گذاری مناسبی برای حرکت دولت داشته باشد.نهادها و قوای کشور باید به جوانان کشور اعتماد کرده و بدانند که با اتکا به نیروی آنان و به کار گیری جوانان متعهد و متخصص که اهل فکر و اندیشه هستند می توانند هم بیکاری را ریشه کن کرده و هم چرخ اقتصاد کشور را به حرکت درآورند.

شاخصه های مهم اقتصاد مقاومتی درپرداختن در بخش کشاورزی
.« کریمی در ادامه یاداور شد :یکی از شاخصه های مهم اقتصاد مقاومتی پرداختن به آن در بخش کشاورزی است. کار ویژه بخش کشاورزی تأمین امنیت غذایی پایدار می‌باشد؛ دسترسی آحاد مردم به غذایی سالم و مکفی تأمین امنیت غذایی را شامل می شود.از این رو تهیه و تولید و امنیت غذایی می تواند به عنوان یک عامل مهم اقتصادی برجسته باشد زیرا سهم عمده ای از درآمد اقتصادی صرف تهیه و تولید مواد غذایی می شود. عضو کمیسیون کشاورزی ادامه داد :بخش کشاورزی به واسطه تولید سبزیجات، سیفی جات،غلات، میوه ها و انواع مغزها به واسطه تولید ویتامین ها، بخشی از پروتئین ها و سایر مواد معدنی طیف وسیعی از مواد غذایی مورد نیاز برای رشد، تامین انرژی و ادامه حیات موجودات زنده از جمله انسان را شامل می شود. بنابراین با تامین سهم عمده ای از نیاز غذایی غیرقابل چشم پوشی است.درجوامع مختلف و سایر نقاط جهان سهم بخش کشاورزی در تولید غذا برای تامین نیازهای داخلی و صادرات مهم و حیاتی است به گونه ای که سهم عمده ای از اقتصاد کشورهای غیر وابسته به نفت به صادرات انواع مختلف محصولات کشاورزی وابسته است.کریمی گفت : بنابراین توسعه و استفاده از راهکارهای مناسب برای بهره وری از حداکثر زمین و آب مصرفی و جلوگیری هرچه بیشتر از هدر رفت سایر محصولات کشاورزی می تواند نقش بسزایی در کمک به اقتصاد کشورها ایفا کند..
راهکاری رسیدن به اقتصاد مقاومتی 
برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی در بخش کشاوری باید سرمایه‌گذاری انجام شود، بهره‌وری افزایش یابد، ضایعات کمتر شود، استفاده از منابع، بهینه گردد و توجه بیشتری در سیاست‌های دولت و عملکرد خود کشاورزان به کالا‌های اساسی و استراتژیک صورت گیرد. کالا‌هایی که مجبور به واردات آن‌ها هستیم؛ مانند گندم، جو، روغن‌نباتی، علوفه، برنج، شکر، سویا، ذرت و دانه‌های روغنی. این‌ها کالا‌هایی‌اند که سالانه میلیارد‌ها دلار برای واردات‌شان هزینه می‌کنیم. از سوی دیگر برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی باید ضایعات به حداقل برسد بنابراین باید از روش های مناسب و به موقع برای رسیدن به این مهم استفاده شود. یکی از اقدامات بسیار مهم در جلوگیری از هدر رفت محصولات کشاورزی استفاده از صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی است.

اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست
یوسف داوودی ،  عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در همین رابطه گفت :نقش جهاد کشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی کلیدی و مهم است.خوراک یکی از سه نیاز اولیه بشر است که اگر مدیریت صحیح پشت آن نباشد، بدون شک آن جامعه به اهداف و آرمان‌های خود نمی‌رسد.با اشاره به نامگاری سال جدید به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل می توان چنین گفت که اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست بلکه فرمانی است که باید اجرا شود.عزم خودکفایی و تولید و تخصص اگر با حرکت جهادی و الزاماتی چون سرعت، مقاومت، بصیرت و اخلاص همراه شود، به آنچه می‌خواهید، بیش از گذشته خواهید رسید.داوودی گفت :دشمن مثل سایر عرصه‌های دیگر در اندیشه نابودی آن است. نه دشمن ما تغییر می‌کند و نه ما اهل تغییر و دست کشیدن از دین و آرمانمان هستیم و مقاومت تنها راه در برابر تهدیدات دشمن است که رسالت جهاد کشاورزی و نقش آن در مقاومت یک ملت، حرف اول را می‌زند.با همه محدودیت‌هایی که در بخش کشاورزی وجود دارد، می‌شود در برخی اقلام اساسی مانند گندم خودکفا شویم.بخش کشاورزی رویه رو به جلو و امیدوارکننده‌ای به خود گرفته که امید است با هم‌افزایی و استمرار حمایت‌ها، این حرکت، شتاب بیشتری گیرد.
جلوگیری از هدر رفت ها 
 عضو کمیسیون کشاورزی ادامه داد :صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی علاوه بر جلوگیری از هدر رفت و ضایع شدن محصولات کشاورزی و تاثیر قابل توجه بر اقتصاد کشورها نقش بسزایی در کارآفرینی دارد.داوودی یادآوری کرد :از جمله صنایع تبدیلی می توان کارخانه های آبمیوه گیری، تهیه رب گوجه فرنگی، تهیه خشکبار، کنسرو سازی و کمپوت سازی ، تولید مواد آرایشی و بهداشتی و تهیه مربا را نام برد .گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی علاوه بر جلوگیری از فساد محصولات کشاورزی و کمک به اقتصاد مقاومتی، بزرگترین عامل در جهت افزایش درآمد و ارتقاء سطح زندگی روستاییان است که می تواند مسائل و مشکلات مربوط به مهاجرت روستائیان به شهرها و خالی از سکنه شدن روستاها را مرتفع کند. 
توسعه بخش کشاورزی نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد 
داوودی نیز چنین معتقد است :توانمندی کشاورزان باید ارتقاء یابد و با ارتقای توانمندی کشاورزان به رونق بخش کشاورزی و افزایش سهم این بخش در اقتصاد و اشتغال زایی کمک می شود.کلیه موانع تخصیص منابع آبی ، منابع بانکی ، واگذاری اراضی و مشکلات اجرایی بر سر راه کشاورزان هرچه سریعتر حل گردد.ما باید تمامی مشکلات سر راه کشاورزان را حل کنیم و از آن ها حمایت کنیم و اگر مشکلات آنان حل نشود مطمئنا از کشاورزی زده می شوند و به سمت کارهای خلاف و شغل های کاذب خواهند رفت.با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری ما باید تولید و بهره وری را افزایش دهیم و به اقتصاد مقاومتی کمک کنیم.از اعمال سلیقه ای و کار کردن سلیقه ای خودداری کنیم.
عضو کمیسیون کشاورزی در پایان یادآور شد :باید گفت کشاورزی مردمی‌ترین بخش اقتصادی است که بر اثر افزایش درآمدهای ارزی ناشی از نفت موردغفلت قرارگرفته وبه حاشیه رفته است.مشکل اصلی این بخش،کمبود تاریخی سرمایه‌گذاری درآن است.حدود ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران ناشی از بخش کشاورزی است.اما انباشت سرمایه در این بخش کمتر از ۵‌درصد است.

 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: