آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
امین زاده گزینه اصلی
در روزهای اخیر نام چندین نفر بعنوان گزینه نهایی مطرح شده است اما پیگیریهای خبرنگار آخرین نیوز نشان می دهد از میان هاشمی ، دهقانی فیروزآبادی ، امین زاده ، سلیمی و برخورداری یک نفر سکان وزارت علوم را در دست خواهد گرفت . از میان این ۵ گزینه ۲ نفر از دانشگاه علامه طباطبایی و ۲ نفر از دانشگاه تهران هستند با گرایش علوم انسانی و تخصص در روابط بین الملل ، علوم سیاسی ، حقوق بین الملل و علوم اجتماعی و یک نفر با گرایش فنی مهندسی از دانشگاه امیرکبیر.
 با توجه به نزدیک شدن به موسم شروع سال تحصیلی جدید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور شنیده ها حاکی از آن است که دولت تلاش دارد در روزهای پیش رو بعد از پایان تعطیلات تابستانی مجلس شورای اسلامی نسبت به معرفی گزینه مد نظر خود برای تصدی وزارت علوم اقدام نمایید از این رو ، گمانه زنی درباره گزینه های نهایی برای معرفی به مجلس شدت گرفته است.

در روزهای اخیر نام چندین نفر بعنوان گزینه نهایی مطرح شده است اما پیگیریهای خبرنگار آخرین نیوز نشان می دهد از میان هاشمی ، دهقانی فیروزآبادی ، امین زاده ، سلیمی و برخورداری یک نفر سکان وزارت علوم را در دست خواهد گرفت . از میان این ۵ گزینه ۲ نفر از دانشگاه علامه طباطبایی و ۲ نفر از دانشگاه تهران هستند با گرایش علوم انسانی و تخصص در روابط بین الملل ، علوم سیاسی ، حقوق بین الملل و علوم اجتماعی و یک نفر با گرایش فنی مهندسی از دانشگاه امیرکبیر.

از میان این ۵ گزینه سید جلال دهقانی فیروزآبادی معاون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و الهام امین زاده معاون سابق حقوقی رئیس جمهور به روحانی بیشتر نزدیک هستند. درحالی که دهقانی فیروزآبادی جزو حلقه فکری حسن روحانی در زمان ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است و در هشتمین جشنواره فارابی بعنوان نظریه پرداز برجسته جایزه اش را از دست روحانی دریافت کرد. الهام امین زاده سابقه همکلاسی با روحانی را در گلاسگو انگلیس در در رشته حقوق بین الملل در کارنامه خود دارد . سلیمی و برخورداری به همراه هاشمی از گرایش های اصلاح طلبانه برخوردارند و اگرچه تجربه کار با رییس جمهور را پیش از این نداشتند اما از حمایت بدنه اصلاح طلب و نیروهای نزدیک به روحانی برخوردار هستند.

سید جلال دهقانی فیروزآبادی چهره اعتدالگرا ،متولد ۱۳۴۴و دارای مدرک دکتری روابط بین‌الملل از دانشگاه بروکسل بلژیک است. دهقانی سابقه مدیریتی در وزارت خانه علوم و تحقیقات را در پرونده خود دارد و از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ معاون مرکز همکاری‌های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود. وی ۳ سال ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی را برعهده داشت. دهقانی فیروزآبادی ۳ سال به عنوان رایزن فرهنگی ایران در امارات مشغول به کار بود .وی علاوه بر ریاست کرسی نظریه پردازی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل هم اکنون معاون سیاسی ـ حقوقی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی است.

امین‌زاده در سه سال اول دولت یازدهم معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران و در سال چهارم این دولت دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی بود. وی دارای مدرک دکترا و همکلاسی حسن روحانی در حقوق بین‌الملل از دانشگاه گلاسگو در بریتانیا بود. او در حال حاضر، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. الهام امین‌زاده در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی نماینده مردم تهران بود.از فعالیت‌های پارلمانی او در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی می‌توان به نایب رئیسی کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اشاره کرد.

حسین سلیمی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیئت علمی و دانشیار این دانشگاه نیز هست. سلیمی متولد ۱۳۴۲ در شیرازاست که در سال ۱۳۶۲ در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران پذیرفته شد و در دوره کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در همان دانشگاه ادامه تحصیل داد. در سال ۱۳۷۲ دوره دکتری روابط بین‌الملل را در دانشگاه تربیت مدرس به پایان رسانده و به اخذ درجه دکتری نائل آمد.با آغاز کار دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران و انتصاب جعفر توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در ۱۱ شهریور ۱۳۹۲، وی طی حکمی حسین سلیمی را به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علامه طباطبائی تعیین نمود.

سید ضیاهاشمی سرپرست فعلی وزارت علوم دارای مدرک دکتری جامعه شناسی از دانشگاه تهران و دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است.وی در سال ۱۳۴۶ در یاسوج به دنیا آمد و در سال ۱۳۸۳ از رساله دکتری خود به نام «گروه‌های مرجع جوانان در تهران» دفاع کرد. عضویت در شورای پژوهشی دانشگاه تهران، ریاست گروه علوم اجتماعی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، عضویت در کمیسیون تخصصی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و عضویت در کمیسیون اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی از سوابق کاری وی است. هاشمی با حکم رییس جمهور سرپرست وزارت علوم است.

محمد علی برخورداری بافقی فرزندعلی اکبر از مدیران واساتید معاصر به سال۱۳۲۲ خورشیدی دربافق به دنیاآمد. وی دیپلم را در اصفهان، کارشناسی رادر رشته عمران از دانشگاه علم وصنعت ایران به سال ۱۳۵۰خ.، کارشناسی ارشد را در همان رشته از دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا به سال ۱۳۵۶خ. و دکتری را در گرایش محاسبات سازه از همان دانشگاه به سال ۱۳۵۹خ. دریافت نمود. برخی مسئولیت و فعالیتهای وی در ادامه می آید: عضو هیات علمی و ریاست دانشکده عمران دانشگاه علم وصنعت ایران در ۱۳۶۴خ. معاونت پژوهشی دانشگاه علم وصنعت ایران ۱۳۶۰خ. معاونت اداری،مالی دانشگاه علم وصنعت ایران در ۱۳۶۶خ. و۱۳۷۷خ. ریاست دانشگاه یزد به سال۱۳۷۵خ. ریاست دانشگاه زنجان به سال ۱۳۷۸خ. ریاست دانشگاه تربیت معلم تهران ۱۳۸۲خ. تالیف کتاب” پایداری سازه ها”- نشر دانشگاه تهران. ارائه وچاپ مقالات درهمایش ها ومجلات داخلی وخارجی بویژه” مکانیک محیط های بسته، مقاومت مصالح وتئوری آلاستیته ".
برچسب ها: علوم ، وزیر ، گزینه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: