آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در جلسه نجفی با اعضای شورای شهر تهران چه گذشت؟
اینکه می‌گویند ساخت و سازى در مدارس نداشتیم و صرفا بازسازى کردیم، جای سوال دارد. در صفحه٢٦ گزارش هفته قبل به صراحت از بازسازى مدارس منتخب در نجف و کربلا نوشتید که با اظهارات فعلى تعارض دارد.
گروه اجتماعي: ششمین جلسه شورای شهر تهران، ری و تجریش روز گذشته با ارائه گزارش معاون شهردار سابق تهران درباره هزینه‌های اربعین و تذکر اعضا درباره موضوعاتی چون برنامه ترافیکی شهرداری تهران همزمان با سال تحصیلی و منع قانونی فعالیت 3 معاون بازنشسته و تهیه برق از پسماندها تذکر و مورد بحث قرار گرفت .

تهیه برق از پسماند در حال حاضر شدنی نیست

رئیس شورای شهر تهران گفت:‌ تهیه برق از پسماندها به لحاظ هزینه‌‌ای در حال حاضر شدنی نیست.‎

محسن هاشمی؛ رییس شورای شهر تهران در پایان ششمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران بیان داشت: در جلسه روز گذشته معاون حمل و نقل و ترافیک گزارشی از اقدامات این مجموعه در آستانه مهر ارائه کرد.وی با تاکید بر اینکه یکی از اولویت‌های جدی کشور و وزارت نیرو، گرفتن برق از پسماندها است، گفت: متأسفانه تهیه برق از طریق پسماندها به لحاظ هزینه‌‌ای در حال حاضر شدنی نیست.در خصوص پسماند غرب تهران نیز این موضوع در آینده پیگیری خواهد شد.

هاشمی در ادامه گفت: هیچ انتقادی به انجام مراسم اربعین نداشته و تأکید بر اجرای آن داریم. به گزارش ایلنا ،مراسم اربعین در کربلا با قدرت انجام خواهد شد، اما اعضا انتقاداتی را نسبت به نحوه برگزاری و هزینه‌ها داشتند.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: قرار شد مراسم اربعین امسال با تأکید بر اجرای مصوبات شورا در کربلا انجام شود.

اختصاص و هزینه شدن اعتبارات

مجتبی عبداللهی، معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري تهران با بیان اینکه براساس حکم وزیر کشور، برای شهرداری تهران مسوولیت‌هایی همچون نظافت شهرهای مرزی و شهرهای زیارتی عراق، نظافت جاده نجف به کربلا، هماهنگی در امر جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی، نگهداری فضای سبز، تامین آب، تهیه سرویس بهداشتی و... آمده که باید اعلام کنم نقش شهرداری تنها تسهیل‌گیری در این زمینه بوده است.

عبداللهی با بیان اینکه ما ساخت و سازی در عراق نداشتیم اما برخی مدارس را آماده اسکان کردیم، ادامه داد: بخشی از اسکان در نجف و کربلا برعهده شهرداری تهران است اما دقت کنید این هزینه‌ها، سرمایه‌ای است چراکه ما در مرزها سرویس بهداشتی و حمام ساخته‌ایم و حالا به جهت آماده بودن زیرساخت‌ها هزینه‌ها سال به سال کمتر می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران افزود: بیش از اعتبار مصوب هزینه کرده‌ایم و خود من به اعضای شورای چهارم نامه نوشتم که 10 میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه کرده‌ایم که به دلیل آماده کردن زیرساخت‌ها بوده است.

فعالیت های اربعین

در ادامه این جلسه حجت نظرى در واکنش به صحبت هاى عبدالهى گفت: اینکه می‌گویند ساخت و سازى در مدارس نداشتیم و صرفا بازسازى کردیم، جای سوال دارد. در صفحه٢٦ گزارش هفته قبل به صراحت از بازسازى مدارس منتخب در نجف و کربلا نوشتید که با اظهارات فعلى تعارض دارد.

وی ادامه داد: نگهداشت فضاى سبز و زیباسازى ربطى به اربعین ندارد و با خاستگاه ستاد همخوانى ندارد. شما مى‌گویید با ساخت زیرساخت‌ها هزینه‌ها کم مى‌شود، پس چرا بودجه را دو برابر کردید؟

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش اضافه کرد: سوال من شفاف است در سال ٩٥ چند میلیارد تومان هزینه کردید؟

در ادامه رسولی، عضو دیگر شورا نیز گفت: نگرانى من در مورد قسم شورا در مورد انضباط مالى است. قانون شهردارى‌ها، اجازه نمی‌دهد که این کارها را در خارج تهران انجام دهید حالا مى‌گویید در ٨ کمیته فعال هستید؟

وی تاکید کرد: می‌گویید که وزیر کشور براى شهردارى حکم زده، به وزیر کشور تذکر مى‌دهیم که قائم مقام شورا نیست و اگر هزینه برای شهردارى ایجاد مى‌کند هزینه‌هایش را خودش بدهد. رسولی اظهار کرد: شما مى‌گویید براى این مراسم ١٥ میلیارد هزینه شده اما رقم مصوب شما ٥ میلیارد بوده مابه التفاوت را از کجا آوردید؟

همچنين محسن هاشمى، رئیس شوراى شهر ازحق شناس به‌عنوان رییس کمیسیون فرهنگى خواست تا مجموع سوال‌ها و پاسخ‌ها را جمع‌بندى و به هیات رییسه ارائه کند تا به شهردار تهران ارائه شود.

افزایش 300درصدی هزینه‌ها در اربعین سال گذشته

حق شناس نیز در ادامه این جلسه گفت: متاسفانه سه برابر بودجه مصوب در این رابطه هزینه شده و براساس برآوردهای انجام شده هزینه اربعین سال گذشته افزایش ۳۰۰ درصدی داشته است. وی تاکید کرد: از شهرداری می‌خواهیم در این حوزه بر مدار قانون و مقررات حرکت کند.

وی تاکید کرد: نباید حضور کارکنان شهرداری در این مراسم اداری باشد و حق ماموریتی به آنها پرداخت شود بلکه باید داوطلبانه باشد.

حق شناس همچنین اظهار کرد: به دلیل نزدیکی مرز مهران شهرداری اگر می‌خواهد فعالیتی انجام دهد بر روی همین مرز انجام دهد زیرا نزدیکترین خروجی به کربلاست و روی سه خروجی دیگر (شلمچه، چزابه و قصر شیرین) کمتر ورود کند تا هزینه‌ها کاهش یابد.

ممنوعيت به‌کارگیری بازنشستگان در شهرداری

محمد علیخانی، رییس کمیسیون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران نيز در جلسه علنی ديروز با بیان اینکه «قانونمداری» از شعارهای اساسی مدیریت جدید شهر تهران است، گفت: از شهردار تهران تشکر می‌کنیم که ما را از انتصابات جدیدش آگاه کرد، اما براساس قوانین شهرداری‌ها، بکارگیری بازنشستگان در شهرداری ممنوع است و برخی از معاونینی که برای معاونت شهرداری معرفی شدند، بازنشسته هستند.

وی ادامه داد: قانون استثناهایی در این رابطه اعلام کرده که تنها شهردار که هم‌تراز وزیر است، مستثنی است و معاونین شامل این قانون نمی‌شوند.

علیخانی با تشریح استثناها که در تبصره یک این قانون برشمرده شده، تصریح کرد: هیچ‌کدام از معاونین مشمول این قانون نمی‌شوند و برای بکارگیری آنها نیاز به مجوز است تا مراحل قانونی انتصاب انجام شود.

اعمال ممنوعیت ترافیکی همزمان با سال تحصیلی

در ادامه این جلسه معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران طی گزارشی در صحن شورای شهر تهران اقدامات این معاونت در طرح استقبال از مهر 96 را تشریح کرد. پورسید آقایی با تاکید بر ضرورت جراحی اساسی بر نحوه مدیریت حمل و نقل در شهر و پیکره ترافیک گفت: باید نظام عرضه و تقاضا در حوزه ترافیک را در شهر تهران مدیریت کنیم.

پورسیدآقایی با اشاره به فعالیت ستاد استقبال از مهر در شهرداری تهران گفت: 16درصد ترافیک شهری به دلیل سفرهای آموزشی است. از این رو در دو هفته اول مهر اوج ترافیک شهر تهران خواهد بود چراکه هنوز ممکن است برخی سرویس مدارس فعال نشده باشند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: در دو هفته اول مهر درخواست کردیم ساعت کاری کارکنان تا 9 صبح شناور در نظر گرفته شود تا آنها بتوانند کودکان خود را به مدارس برسانند و دغدغه و نگرانی‌ها برطرف شود. به این ترتیب با این پیشنهاد به دولت بخشی از ترافیک را حل و فصل خواهیم کرد.

ديدار اعضاي شوراي با شهردار تهران

همچنين عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران درباره جزییات جلسه نجفی با اعضای شورای شهر گفت: پیگیر بهره‌گیری از ظرفیت زنان و جوانان در شهرداری تهران هستیم.

الهام فخاری در گفتگو با ایسنا، درباره جزییات جلسه ديروز اعضای شورای شهر تهران با نجفی شهردار تهران گفت: این جلسه، جلسه همکفری درخصوص وضعیت شهر و پرسنل بوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اظهار کرد: اعضای شورای شهر درخصوص انتصاباتی که هفته گذشته از سوی شهردار تهران انجام شد به گفت‌وگو با شهردار پرداختند و همچنین درباره بهره‌گیری از ظرفیت زنان و جوانان نیز پیگیر مطالبات خود از شهردار تهران شدیم.

برچسب ها: جلسه ، شورا ، شهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: