کد خبر: ۱۸۷۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وحيد جليلوند و نويد محمد‌زاده برنده شدند
فيلم "بدون تاريخ، بدون امضا" از ايران برنده دو جايزه بخش افق‌هاي هفتاد و چهارمين دوره جشنواره فيلم ونيز شد.
مراسم اختتاميه اين دوره جشنواره فيلم ونيز شنبه شب برگزار شد و در بخش افق‌ها، وحيد جليلوند براي فيلم "بدون تاريخ، بدون امضا" از ايران جايزه بهترين کارگردان را برد و نويد محمدزاده جايزه بهترين بازيگر مرد را دريافت کرد.محمد‌زاده بعد از دريافت جايزه با اشاره به اين که خيلي خوشحال است اين جايزه را براي ايران دريافت مي‌کند، از امير آقايي همبازي خود در فيلم و جليلوند تشکر کرد.
او در ادامه با اشاره به حضور رخشان بني اعتماد در هيئت داوران بخش افق‌ها گفت: خيلي خوشحالم که از مهم‌ترين کارگردان سينماي ايران اين جايزه را مي‌گيرم.
بدون تاريخ، بدون امضا" يکي از 20 فيلم‌ بخش افق‌هاي اين دوره جشنواره ونيز بود. اين فيلم با بازي آقايي، هديه تهراني و محمدزاده درباره کاوه نريمان يکي از پزشکان پزشکي قانوني است که در محل کارش با جسدي مواجه مي‌شود که وي را پيش از اين مي‌شناخته است و حالا براي تشخيص علت مرگ او دچار مشکلاتي مي‌شود.
برادران جليلوند دو سال پيش نيز با فيلم "چهارشنبه 19 ارديبهشت" در بخش افق‌هاي جشنواره ونيز رقابت کردند.
«ناپديد شدن" به کارگرداني علي عسگري ديگر نماينده ايران در بخش افق‌ها بود.
رخشان بني اعتماد کارگردان و فيلمنامه نويس ايراني يکي از داوران بخش مسابقه افق‌هاي اين دوره جشنواره بود. جاني آميلو کارگردان ايتاليايي رياست داوران اين بخش را به عهده داشت. امي‌کانان مان کارگردان آمريکايي، مارک کازينز کارگردان و فيلمنامه نويس ايرلندي-اسکاتلندي، آندره دوپرا فيلمنامه‌نويس و آرشيتکت آرژانتيني، فين تروش کارگردان و فيلمنامه‌نويس بلژيکي و ربکا زلوتوسکي فيلمنامه‌نويس و کارگردان فرانسوي فهرست داوران بخش افق‌هاي جشنواره ونيز 2017 را کامل کردند.
سال ۱۳۵۰ زمانی که سینمای ایران با ساخت آثاری چون «گاو» و «قیصر» فضایی تازه را تجربه می‌کرد، جشنواره‌های جهانی نیز از محصولات سینمای ایران استقبال کردند و نخستین جایزه بازیگری سینمای ایران در عرصه جهانی به عزت‌الله انتظامی برای بازی در فیلم «گاو» از جشنواره شیکاگو اهدا شد.
مسیری که با گام انتظامی به روی سینمای ایران باز شد، کمابیش در تمامی ۴۶ سال گذشته تداوم یافته است و هر از گاهی یکی از بازیگران سینمای ایران، گاه نام آشنا و زمانی نه چندان مطرح، توانسته‌اند جایزه‌ای جهانی را برای سینمای ایران به ارمغان آورند.
اگر جشنواره‌های بسیار مطرح جهانی را در کن، برلین، ونیز دنبال کنیم، به جوایزی از دو جشنواره کن و برلین می‌رسیم که در سال‌های گذشته به بازیگران ایرانی اختصاص پیدا کرد، اما همچنان بازیگران ایرانی موفق به در دست گرفتن جایزه جشنواره ونیز نشده بودند که بالاخره این اتفاق شنبه شب هجدهم شهریورماه در شهر ونیز رخ داد و نوید محمدزاده نشان شیر را برای بازی در «بدون تاریخ، بدون امضا» از آن خود کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: