آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۲۳
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اروپایی ها به آمریکا هشدار دادند
گروه سياست خارجي: رجز خواني‌هاي آمريکا درباره برجام به قبل از انتخابش به عنوان رييس جمهور آمريکا برمي‌گردد. او در دوران تبليغات انتخاباتي اش گفته بود برجام را«پاره» مي‌کند.

او که به خوبي سلف خود يعني اوباما سياست نمي‌داند، بعد از ورود به کاخ سفيد به کمک مشاورين و اظهار نظرها و هشدارهاي مختلف ايران و اروپا در خصوص عدم لغو برجام و يا مذاکره مجدد در خصوص ان و البته بين المللي بودم اين سند ايده«پاره کردن برجام» را به فراموشي سپرد اما به آزمايش برخي راه‌هاي مختلف براي تحت فشار گذاشتن ايران پرداخت. بازديد از مرازک نظامي‌و هسته‌اي و تحت فشار گذاشتن آژانس در اين خصوص راهي بود که به بن بست خورد. آخرين تلاش وي تحت فشار گذاشتن اروپا براي «مذاکره مجدد» در خصوص برجام است. هرچند پيش ازمقامات اروپايي تاکيد کرده بودن که مجددا درباره برجام مذاکره نمي‌کنند اما به نظر مي‌رسد اين آخرين تير ترکش کاخ سفيد براي برجام است. 
طبق مفاد برجام و براساس قانوني که در کنگره در سال 2015 تصويب شد، رئيس جمهور در مورد تحريم‌هاي ايران ، هر 120 روز يکبار بايد تصميم‌گيري کند. ترامپ پيش از اين در ماه مي‌دستور لغو تحريم‌ها را داد و انتظار مي‌رود که مجددا دست به چنين کاري بزند. اکنون انتظار مي‌رود که در روز چهاردهم سپتامبر، ترامپ تحريم‌ها عليه صادرات نفتي و بانک‌هاي ايران را بار ديگر علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي‌و معاون رئيس جمهور اسلامي‌ايران در مصاحبه با اشپيگل تاکيد کرد: اگر توافق هسته‌اي با شکست روبرو شود، اين مساله ممکن است منجر به رقابت تسليحاتي گردد. بر اساس برجام لغو کند.
علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي‌و معاون رئيس جمهور اسلامي‌ايران در مصاحبه با اشپيگل تاکيد کرد: اگر توافق هسته‌اي با شکست روبرو شود، اين مساله ممکن است منجر به رقابت تسليحاتي گردد.
بلومبرگ در گزارشي مي‌نويسد: از زمانيکه دونالد ترامپ رئيس جمهور شده است، متحدان اروپايي نگران شده‌اند که او بخواهد به وعده انتخاباتي خود عمل کند و از توافق هسته‌اي با ايران خارج شود.ترامپ همچنين بايد تا 15 اکتبر تصميم بگيرد که ايران را پايبند به برجام معرفي کند يا نه. اين زمان بندي و فاصله زماني بين لغو تحريم‌ها از سوي ترامپ و مهلت موجود براي تاييد پايبندي ايران، فرصت ديپلماتيکي را بوجود مي‌آورد.
هفته آينده، مجمع عمومي‌سازمان ملل در نيويورک تشکيل مي‌شود و قرار است ترامپ اين موضوع را با همتايان انگليسي و فرانسوي خود در ميان بگذارد و از آن‌ها بخواهد المان را نيز در مذاکره مجدد توافق به ميدان بياورند.
با نزديک شدن به ضرب الاجل 15 اکتبر، ترامپ اهرم‌هايي در مواجهه با اروپايي‌هايي که از توافق هسته‌اي حمايت مي‌کنند و بانک‌هايشان و کمپاني‌هايشان در حوزه انرژي در ايران فعال هستند، در اختيار دارد. اگر کنگره تصميم به اعمال مجدد تحريم‌ها بگيرد، سرمايه گذاران اروپايي بايد بين ادامه کسب و کار و فعاليت تجاري با امريکا و ايران، يکي را انتخاب کنند.
بلومبرگ در پايان اين گزارش مي‌نويسد: دو ديپلمات آمريکايي اخيرا گفتند که همتايان آنها در لندن و پاريس اين سيگنال را داده‌اند که حاضر به بررسي بحث فشار به ايران در جهت حل نقايص توافق هسته‌اي هستند.اما سفير فرانسه در آمريکا در واکنش به گزارش شبکه بلومبرگ تاکيد کرد: پاريس از هيچ‌گونه مذاکره مجدد درباره برجام حمايت نمي‌کند و اين توافق بايد همان‌گونه که هست، اجرا شود.وي در پيامي‌ديگر تاکيد کرد که هر گونه رفتار با توافق هسته‌اي بايد بر اساس ويژگي‌هاي آن انجام گيرد و توافق بايد به طور کامل از سوي تمام طرف‌ها به همان شکلي که هست، اجرا شود.
پيش از اين نيز علاءالدين بروجردي، رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس معتقد است، هيچ کدام از ديگر کشور‌هاي مذاکره کننده هسته‌اي با ايران، پيشنهادِ مذاکره مجدد آمريکا را به هيچ وجه قبول ندارند.به هيچ وجه جمهوري اسلامي‌ايران زير بار چنين پيشنهاد غير منطقي نخواهد رفت و هيچ کدام از طرف‌هاي ديگر مذاکره کننده اين پيشنهاد آمريکا را به هيچ وجه قبول ندارند.
محمدجواد ظريف، وزير امورخارجه کشورمان نيز هر گونه مذاکره مجدد درباره برجام را رد کرده بود.
هلگا اشميت، معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز سال گذشته در اين خصوص گفته بود:«اين سوءتفاهم وجود دارد که مي‌توان درباره اين توافق بار ديگر مذاکره کرد. اين اقدام قابل انجام نيست.»
شکست برجام آغاز جنگ سرد دوباره 
علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي‌و معاون رئيس جمهور اسلامي‌ايران در مصاحبه با اشپيگل تاکيد کرد: اگر توافق هسته‌اي با شکست روبرو شود، اين مساله ممکن است منجر به رقابت تسليحاتي گردد.
وي در ادامه تصريح کرد: ايران خواستار ادامه پايبندي به توافق هسته‌اي است، حتي در صورتي که آمريکا از اين توافق خارج شود.اگر توافق هسته‌اي لغو شود، ما از نظر اقتصادي با مشکلاتي روبرو خواهيم شد ولي از نظر سياسي به چيزهايي دست خواهيم يافت.ما يک بار امتحان کرديم و انعطاف نشان داديم تا به يک توافق هسته‌اي دست پيدا کنيم. آژانس بين المللي انرژي اتمي، پايبندي کامل ايران به توافق هسته‌اي را اذعان کرده است ولي آمريکايي‌ها توافق را نقض کرده اند. اگر توافق هسته‌اي با شکست روبرو شود، هيچ شانسي براي حل و فصل مساله اتمي‌کره شمالي نيز وجود نخواهد داشت. پيونگ يانگ خواهد گفت، آنها توافق هسته‌اي با ايران را نقض کردند ، چطور مي‌توانيم به آنها اعتماد کنيم؟ اين مساله به ضرر پيمان ان پي تي نيز خواهد بود. با سونامي‌بزرگي از سوي همه کشورهايي که مايل به توسعه فناوري صلح آميز هسته‌اي هستند، روبرو خواهيم شد.
درخواست ترامپ و تيلرسون براي مقابله کشورهاي عربي با ايران
کاخ سفيد در بيانيه‌اي اعلام کرد رئيس‌جمهور آمريکا در گفت‌وگوهاي تلفني جداگانه با وليعهد عربستان، وليعهد ابوظبي و امير قطر بر ضرورت وحدت شريکان عربي واشنگتن براي مقابله با آنچه که وي تهديد ايران خواند، تأکيد کرد.
به گزارش فارس، بعد از اعلام گفت‌وگوي تلفني وليعهد عربستان و امير قطر، کاخ سفيد بيانيه‌اي صادر کرد.کاخ سفيد اعلام کرد «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا به طور جداگانه با «محمد بن سلمان آل سعود»، وليعهد عربستان، «محمد بن زايد آل نهيان»، وليعهد ابوظبي و «تميم بن حمد»، امير قطر گفت‌وگو کرده است. 
در اين بيانيه آمده است: «رئيس‌جمهور تأکيد کرد وحدت شريکان عربي واشنگتن براي ارتقاي ثبات منطقه و مقابله با تهديد ايران ضروري است.»اين بيانيه ساعاتي بعد از آن صادر شد که خبرگزاري قطر اعلام کرد «تميم بن حمد بن خليفه آل ثاني»، امير اين کشور با «محمد بن سلمان»، وليعهد عربستان تماس گرفته است. همچنين، رکس تيلرسون وزير خارجه ايالات متحده آمريکا در نشست خبري مشترک با «خالد الحمد الصباح» وزير خارجه کويت تاکيد کرد که کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس بايد براي مقابله با آنچه وي تهديدهاي منطقه‌اي از جمله تهديد ايران خواند، متحد شوند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: