آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رييس جمهور با انتقاد از سکوت مجامع بين المللي خواستار شد؛
گروه سياست خارجي: رييس جمهوري اسلامي‌ايران به دعوت رسمي‌رييس جمهور قزاقستان و براي شرکت در اجلاس سران سازمان همکاري اسلامي‌در حوزه علم و فناوري، تهران را به مقصد آستانه ترک کرد.

حسن روحاني در جمع خبرنگاران با انتقاد از سکوت و کوتاهي سازمان‌ها و مجامع بين المللي در برابر اين جنايات در ميانمار خاطرنشان کرد: بايد فشارها عليه دولت و ارتش اين کشور افزايش يافته و سازمان‌هاي بين المللي تحرک داشته باشند و همسايگان اين کشور نظير چين و بنگلادش نيز بايد در اين راستا و رسيدگي به آوارگان همکاري و کمک کنند.
به گزارش ايسنا، در مراسم بدرقه حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در فرودگاه مهرآباد ، علي اکبر ولايتي مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بين الملل، جهانگيري معاون اول رييس جمهور و جمعي از وزيران حضور داشتند.
رييس جمهور با ابراز خوشحالي از اينکه اولين سفر در دولت دوازدهم مصادف شده است با روز عيد غدير، افزود: موضوع اجلاس در آستانه پايتخت قزاقستان، علم و فناوري است و اين در حالي است که در دنياي امروز حل مشکلات جوامع بشري نظير فقر، اشتغال، امنيت غذايي، زيست محيطي، آب و انرژي تنها در سايه علم و فناوري امکان پذير خواهد بود.
روحاني با تاکيد بر اينکه علم و فناوري مي‌تواند توسعه پايدار و اشتغالزا را براي ما فراهم کند، خاطرنشان کرد: برخي از کشورهاي اسلامي‌شرکت کننده در اين اجلاس بويژه ايران، از پرچمداران اصلي علم و دانش در قرون گذشته هستند کما اينکه ايران پرچمدار علوم پيش از اسلام و تمدن اسلامي‌در جهان اسلام بوده است.
رييس جمهور با بيان اينکه در حاشيه اين اجلاس جلسه‌اي در رابطه با بررسي اوضاع ميانمار ميان سران برگزار مي‌شود، اظهار داشت: امروز در ميانمار يک فاجعه بزرگ انساني و يک پاکسازي قومي‌و ايدئولوژيک در حال وقوع است و صدها هزار مسلمان در اين منطقه آواره شده‌اند و دنياي اسلام نمي‌تواند در مقابل اين اقدامات سکوت کند.
روحاني با انتقاد از سکوت و کوتاهي سازمان‌ها و مجامع بين المللي در برابر اين جنايات در ميانمار خاطرنشان کرد: بايد فشارها عليه دولت و ارتش اين کشور افزايش يافته و سازمان‌هاي بين المللي تحرک داشته باشند و همسايگان اين کشور نظير چين و بنگلادش نيز بايد در اين راستا و رسيدگي به آوارگان همکاري و کمک کنند.
رييس جمهور با اشاره به اينکه در حاشيه اين اجلاس مذاکرات دوجانبه و ديدار‌هايي با برخي سران کشورهاي اسلامي‌نيز داريم، گفت: در اين ديدارها درباره روابط دوجانبه و توسعه مناسبات في ما بين گفت‌وگو خواهيم کرد.
احتمال سفر هياتي از ايران به ميانمار 
جمهوري اسلامي‌ايران از طريق سفارت تهران در تايلند تلاش کرده تماس‌هايي را با دولت ميانمار داشته باشد تا بتواند از طريق جمعيت هلال‌احمر، کمک‌هاي انسان دوستانه‌اي را براي مسلمانان اين منطقه ارسال کند، ولي متاسفانه تاکنون اين تماس‌ها موفقيت‌آميز نبوده است.در عين حال محمدجوادظريف وزير امورخارجه نيز مجددا نامه‌اي به دبيرکل سازمان ملل در خصوص شرايط مسلمانان ميانمار نوشت. ظريف در توييتي نيزبا اشاره به ادامه جنايت‌هاي عليه مسلمانان ميانمار تاکيد کرد: ما بايد اکنون وارد عمل شويم، پيش از آنکه بسيار دير شود.به گزارش ايسنا، بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به بخشي از تلاش‌هاي ديپلماتيک جمهوري اسلامي‌ايران در طي روزهاي اخير براي پيگيري وضعيت مسلمانان ميانمار تصريح کرد: تاکنون اقدامات و رايزني‌هاي ديپلماتيک وسيعي براي پيگيري وضعيت مسلمانان ميانمار انجام شده و در همين راستا آقاي ظريف تماس‌هاي تلفني با تعدادي از همتاي خود داشته است.
بهرام قاسمي‌همچنين به گفت‌وگوهاي ايران با مقامات ترکيه به عنوان رييس دوره‌اي سازمان همکاري اسلامي‌نيز خبر داد. وزير امور خارجه کشورمان،در نامه‌اي خطاب به دبيرکل سازمان ملل متحد ضمن هشدار نسبت به ادامه خشونت‌هاي سازمان يافته عليه مسلمانان ميانماري خواستار اقدام فوري جامعه جهاني بويژه سازمان ملل متحد شد.وي در اين نامه نوشت: حمايت سازمان ملل از کاهش خشونت، اطمينان از ارايه کمک‌هاي بشردوستانه به افراد نيازمند و يافتن راه حلي پايدار براي اين بحران، ضروري به نظر مي‌رسد.جمهوري اسلامي‌ايران آمادگي و تمايل دارد از تمامي‌تلاش‌ها براي دستيابي به راه حلي پايدار و مسالمت آميز براي اين بحران حمايت و از استيفاي کامل حقوق بشر، سلامت و امنيت اقليت مسلمان روهينگيا در ميانمار طمينان حاصل نمايد.
حسام‌الدين آشنا مشاور رئيس جمهوري نيز با اشاره به سفر دو روزه حسن روحاني به قزاقستان در توئيتر خود نوشت:«‏سفر روحاني به آستانه نه فقط براي همکار‌هاي علمي‌و فني ميان کشورهاي اسلامي، بلکه براي اتحاد امت براي کمک به مسلمانان ميانمار هم هست.»
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: