آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حمیدرضا نعیمی در گفتگو با شروع تاکید کرد
صباشادور_حميدرضا نعيمي‌کارگردان تئاتري است که سال‌هاست با نمايش‌هاي مختلف در عرصه تئاتر، کارگراني مي‌کند.
صحبت من و اين کارگردان تئاتر زماني جذاب تر شد که نعيمي‌ از روزهاي پرکاري خود براي تازه‌ترين اجراهاي صحنه اي اش گفت. اما در ادامه اين گفتگو باز هم صحبت به بحث مالي و بودجه خاص براي اين هنر به ميان آمد. 
گاهي پاي حرفاي داغ به گفتگوي ما باز مي‌شود و گاهي تاسف نمايشنامه‌هايي که هنوز روي سن نرفته‌اند. به هرحال اين کارگردان تئاتر به زودي نمايش «شوايک، سرباز ساده دل» را در مهرماه به روي صحنه مي‌برد. 

*از روايت تازه‌ترين کارتان «شوايک ، سرباز ساده دل» بگوييد؟ اين نمايش در چه مرحله اي قرار دارد؟

«شوايک، سرباز ساده‌دل» اقتباسي آزاد از رماني به همين نام، اثر ياروسلاو‌هاشک است که روايتگر يک مرد سگ‌چران است که به جنگ جهاني اول دعوت مي‌شود. او که قبلاً به خاطر سفاهت از سربازي معاف شده، تصميم مي‌گيرد از وقوع جنگ جلوگيري کند. تمرين‌هاي اين نمايش با تعاد بازيگران جوان آغاز شده و به زودي بازيگران اصلي هم به گروه اضافه خواهند شد. 

*بازيگران اصلي اين نمايش چه کساني هستند؟

 طبق معمول ازفرهاد آئيش دعوت کردم تا در اين نمايش به ايفاي نقش بپردازد. پيش از اين آييش تجربه موفق نمايش«سقراط» را داشت به همين دليل براي اين نمايش جديد هم از او دعوت به همکاري کردم. علاوه بر آئيشمهران رنجبر، حامد کميلي، کتانه افشاري، اميذرحسين رستمي‌و بهناز نازي از جمله بازيگران اين پروژه نمايشي است که نورالدين حيدري‌ماهر مجري طرح آن هست.

*آيا بحث بودجه تئاتر در شاريط کنوني حل شده است يا خير؟

متاسفانه تئاتر همانند سينما در رديف بودجه اي قرار نمي‌گيرد. هميشه براي سينما بودجه اي از سوي دولت در نظر گرفته مي‌شود اما تئاتر بودجه مشخصي را ندارد. سينما هنري مستقل است اما تئاتر، موسيقي و هنرهاي تجسمي‌براي فعاليت‌هاي خود رديف بودجه خاصي ندارند. در صورتي که وزارت خانه‌ها بايد بودجه اي مشخص براي هنر والاي تئاتر در نظر بگيرند.

*البته دولت بارها در باره بودجه اختصاصي براي تئاتر صحبت کرده ...

روايت‌هاي زيادي در خصوص بودجه تئاتر شنيده مي‌شود اما به سرانجام نرسيده است. کساني براي تئاتر بودجه اي مثلا 18 ميليارد تومان در نظر مي‌گيرند اما زماني که مي‌خواهند اين پول را بدهند حدود 60 تا 70 درصد آن پرداخت مي‌شود. به عنوان مثال در سال 1391 شنيده شد 12 ميليارد بودجه براي تئاتر در نظر گرفتند اما آنچه مديران مي‌گويند و روي کاغذ مي‌آورند با به سرانجام رساند آن بودجه متفاوت است.حتي اگر اين بودجه تنها براي شهر تهران بود، باز مي‌شد اميدوار بود که چند کار با اين بودجه ساخته مي‌شود اما وقتي شنيده شده که اين بودجه فرضا براي کل تئاتر کشور است، ديگر بايد با ذهن بيدارمان محاسبه کنيم که چطور مي‌شود اين رقم کل تئاتر کشور را پوشش دهد؟ بارها از وزارت فرهنگ و اشاد اسلامي‌رقم‌هاي زيادي براي بودجه تئاتر شنيده‌ايم اما براي رسيدن به واقعيت از آن فاصله داريم. در حالي که در تلويزيون سريال‌هايي با کل اين مبلغ ساخته مي‌شوند که اتفاقا مخاطب پسند نيستند و نه اهالي سينما و حتي بينندگان تلويزيون هم از اين سريال‌ها به عنوان يک مجموعه سرگرم کننده، استفاده نمي‌کنند. يا مجموعه‌هاي سنگين تلويزيون با مبالغ بالايي ساخته مي‌شوند، در صورتي که تئاتر هنر پيش رويي است و سينما هم در اوج قرار دارد.

*سينما به لحاظ بودجه چند قدم جلوتر از تئاتر بوده، فکر مي‌کنيد چرا تئاتر هنر مظلومي‌واقع شده است؟

تئاتر به تنهايي هنر فعال و والايي است. من شنيده‌ام که از تئاتر به عنوان يک هنر فرهنگ ساز هميشه نام برده‌اند. اما چقدر براي اين هنر از سوي دولت هزينه مي‌شود. به هر حال بايد براي اين هنر يک برنامه ريزي دقيق انجام دهند. باز هم جاي تاسف دارد که در سال 1391 هم بودجه اي در کار نبود. هميشه براي دلگرمي‌کارگردانان و اهالي هنر، حمايت مالي مي‌تواند به کيفيت يک کار کمک کند. 

وضعيت اقتصادي چقدر روي برنامه‌هاي هنري تاثير مي‌گذارد؟

چند سال پيش بنده قراردادي با يک کار بستم که دستمزدم 1 ميليون تومان بود. در آن دوره با اين يک ميليون مي‌شد زندگي کرد و منبع اقتصادي براي گذران زندگي مان بود اما وضعيت بحراني و اقتصادي در اين دوره، فشارهايي بر کار وارد کرده که ديگر نمي‌شود با اين مبلغ‌هاي کم زندگي راحتي را گذراند و عده اي از هنرمندان در برابر وضعيت اقتصادي زندگي شخصي شان از پا در آمده‌اند. متاسفانه هنر تئاتر ناديده گرفته مي‌شود. 

*مشکلات تئاتر به جز بودجه چه موارد ديگري است؟

اي کاش انتقاد درکشور ما راحت بود. کاش مي‌شد از آنچه با آن به مشکل بر مي‌خوريم ، انتقاد کنيم. همين که نمي‌توانيم نقدهاي خود را به گوش ديگران برسانيم، يعني سانسور. 


***
«شوايک، سرباز ساده دل» به کارگرداني حميدرضا نعيمي‌کاري از گروه تئاتر «شايا» است که از ۵ مهر ساعت ۲۱ هر شب در تالار وحدت روي صحنه مي‌رود.
در اين نمايش فرهاد آئيش، کتانه افشاري‌نژاد، کامبيز اميني، رضا جهاني، اميرحسين رستمي، مهران رنج‌بر، بهنام شرفي، يعقوب صباحي، حامد کميلي، بهناز نازي، بهار نوحيان به ايفاي نقش مي‌پردازند و پرهام ابراري، رضا افشار، سهيل باباعلي، مجتبي بابايي‌فرد، امين بالنگ، مجيد تفرشي، کيارش دستياري، سعيد رستمي، محسن سالاري، ايمان سلگي، فرهاد قديم‌خاني، محمد کمان‌گير، سينا کوايي، علي گلشني، صالح لواساني، محمد مشتاقي، عطا مقيمي، محمد نژاد، محمد نيازي و سعيد‌هاشمي‌ديگر بازيگران «شوايک، سرباز ساده دل» هستند.
متن اين نمايش را حميدرضا نعيمي‌به نگارش درآورده است و نورالدين حيدري ماهر مجري طرح آن است. «شوايک، سرباز ساده دل» اقتباسي آزاد از رماني به همين نام، اثر ياروسلاو‌هاشک است.
اين نمايش روايتگر مرد سگ چراني است که به جنگ جهاني اول دعوت مي‌شود. او که قبلا به خاطر سفاهت از سربازي معاف شده، تصميم مي‌گيرد از وقوع جنگ جلوگيري کند ... .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: