آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۷۰۷
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش «شروع» از شبي با کيهان کلهر و مهمانان هلندي
گروه موسيقي:پنج شنبه شب، تالار وزارت کشور ميزبان اجراهاي مشترک کيهان کلهر و رامبرانت تريو بود که اين اجرا با استقبال زيادي روبرو شد.
 جمعيت زيادي پشت در تالار وزارت کشور در انتظار بودند تا درهاي سالن باز شود و با يک اجراي استاندارد و بداهه نوازي استاد موسيقي، کيهان کلهر و مهمانان هلندي روبرو شوند. 
در ابتداي ورود، کلهر به حضور استاد مهدي الهي قمشه اي ، پيمان يزدانيان ، بابک چمن آرا ، رضا عسگرزاده ، نادر مشايخي اشاره کرد و در ادامه اين اجرا را با آرزوي سلامتي براي استاد آواز ايران، محمدرضا شجريان تقديم کرد. 
تمام قطعات اين کنسرت بر پايه بداهه‌نوازي بود و از سه ملودي پيش ساخته‌شده در طول برنامه استفاده شد که اولي چارپاره از رديف موسيقي ايراني گرفته شده و دو قطعه ارمني که در طول برنامه، ملودي‌هاي محوري آن بودند.
سپس او به معرفي اعضاي رامبرانت تريو متشکل از رامبرانت فريش (پيانو)، توني اورواتر (کنترباس) و وينسنت پلژر (سازهاي کوبه‌اي) پرداخت و گفت: رامبرانت تريو يکي از معروف‌ترين و معتبرترين گروه‌هاي موسيقي جز در اروپاست که توانسته، تورهاي کنسرت موفقي را در کشورهاي مختلف برگزار کند و ما سال‌هاست با هم همکاري مي‌کنيم. ساز توني اورواتر، او ويولونه است که از سازهاي قديمي‌ايتاليا مربوط به قرن شانزدهم ميلادي است، اين ساز شش سيم و پرده‌بندي دارد و او امشب آن را براي ما خواهد نواخت.
کيهان کلهر که در اين کنسرت در وسط صحنه نشسته بود، با کمانچه و شاه کمان هنرنمايي کرد و بعد از اتمام رپرتوار و در پاسخ به تشويق تماشاگران، آن‌ها را به اجراي يک قطعه لالايي کردي با آواز و سازش مهمان کرد و اين پايان اجراي مشترک کلهر و رامبرانت در تهران بود.
بعد از کنسرت تهران، کلهر و رامبرانت تريو که به‌تازگي با هم در کشورهايي مانند هلند، آلمان و بلژيک به صحنه رفته بودند، ۲۹ سپتامبر در سالن باربيکن سنتر لندن، به اجراي قطعاتي خواهند پرداخت. همچنين به‌زودي آلبوم همکاري مشترک کلهر و اين گروه جز هلندي توسط "ساز و آواز" در ايران منتشر خواهد شد.
اجراي کيهان کلهر و گروه رامبراندت قرار بود از ساعت 21 سه‌شنبه 14 شهريور در تالار وزارت کشور برگزار شود و همانطور که انتظار مي‌رفت خيابان‌هاي منتهي به اين تالار با ترافيک سنگين‌تري به دليل اجراي همين برنامه برخوردار بود.
با اينکه تنظيم صداي سالن تالار وزارت کشور توسط اعضاي گروه در ساعت 16 انجام شده بود ولي به دليل تعويض پيانوي کنسرت، درهاي سالن تا ساعت 21:45 باز نشد و پس از حضور مخاطبان برنامه راس ساعت 22 آغاز شد.
در ادامه پيانو فضا را براي کلهر آماده کرد تا اين‌بار در پرده داد به بداهه‌نوازي بپردازد اما خيلي سريع از اين پرده گذر کرد و به اجراي گوشه چهارپاره پرداخت و دوباره به پرده داد بازگشت و اينجا درست نقطه تلاقي موسيقي جز و موسيقي کلاسيک ايراني (موسيقي دستگاهي) بود. اين سير صعودي بداهه‌نوازي تا پرده عراق ادامه داشت و اجرا با همراهي تمام اعضاي گروه به اوج خود رسيد و پس از لحظاتي فضا را براي بداهه‌نوازي ويولان آماده کردند.
سپس پيانو در فضايي نزديک به فضايي که کلهر مهيا کرده بود به بداهه‌نوازي پرداخت و قدرت اجراي نوازنده پيانو در اين قسمت بيش از هر بخش ديگري نمايان شد. از ابتدا تا اين بخش برنامه که حدود چهل دقيقه به طول انجاميد به صورت يک اثر بدون انقطاع اجرا شد.
به گزارش ايلنا،نکته جالب توجه ديگر از اجراي آخرين شب از اين کنسرت اين بود که کنسرت کيهان کلهر و گروه رامبراندت در دسته موسيقي‌هاي بي‌کلام قرار مي‌گيرند و اتفاقي بي‌نظيري در ايران محسوب مي‌شود که تالار بزرگ وزارت کشور براي سه شب ميزبان يک گروه موسيقي بدون خواننده باشد و هر سه شب تمام بليت‌هاي چنين اجرايي پيش خريد شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: