آخرین اخبار
کد خبر: ۱۸۶۸۶
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون امور استان‌هاي صداوسيما:
علي دارابي معاون امور استان‌هاي صدا و سيما، چهارشنبه ۱۵ شهريور در کميسيون فضاي مجازي جشنواره توليدات راديويي و تلويزيوني مراکز استان‌هاي صدا و سيما که در سنندچ برگزار شد ضمن قدرداني از تلاش‌هاي صورت گرفته در حوزه فضاي مجازي سازمان و مراکز استاني اظهار کرد: شبکه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي مجازي در حقيقت ديگر فقط يک ابزار مجازي نيستند بلکه در متن قرار گرفته‌اند.
معاون امور استان‌هاي رسانه ملي با بيان اينکه‌امروز اين فضاها به عنوان يک ابررسانه در حال جلوه‌گري و نقش‌آفريني هستند، گفت: امروز به واسطه ابزارهاي کوچک همچون تلفن همراه‌اما بر بستر اينترنت، دنيايي بزرگ در اختيار هر فرد قرار گرفته است.
دارابي با بيان اينکه تهيه پيوست‌هاي فضاي مجازي براي توليدات مراکز ضروري است، افزود: هر تهيه‌کننده و برنامه‌ساز و همچنين مديران بايد از همان ابتدا بدانند که چه توليداتي براي فضاي مجازي خواهند داشت و چه تدبيري براي اين مساله‌انديشيده شده است.
وي با بيان اينکه حوزه فضاي مجازي مراکز بايد قدرت اول اين حوزه در سطح استان‌ها باشند، گفت: تا جشنواره بعدي، همه مراکز بايد جايگاه لازم را در اين زمينه احراز کنند و توليداتي در خور داشته باشد زيرا اين مساله جزو راهبردهاي اصلي معاونت امور استان‌هاست.
وي تصريح کرد: هماهنگي، همدلي، تفاهم و وحدت بايد سرلوحه کار حوزه فضاي مجازي قرار بگيرد و اين مسايل نيز با ابلاغيه‌ها و بخشنامه‌ها محقق نمي‌شود بلکه بايد برادري و رفاقت را جايگزين کرد اما لازم است در قبال مسئوليت‌ها، پاسخگو باشيم.
دارابي با بيان اينکه رديف مستقل بودجه‌اي براي فضاي مجازي در سال ۹۶ در نظر گرفته شده است، گفت: البته لازم است در مراکز از منابع استاني هم استفاده شود و با همراهي معاونت فضاي مجازي، طرحي نو براي اين منظور در انداخت.
دارابي همچنين در کميسيون خبر اين جشنواره اظهار کرد: صدا و سيما بايد همه سلايق و گرايش‌هاي مختلف را در بر بگيرد و در واقع چند صدايي را تبليغ کند. تضارب آرا و ديدگاه‌هاي مختلف زمينه رشد و پيشرفت کشور را فراهم مي‌کند و رسانه ملي بايد بسترساز اين مساله باشد.
سکوت و خاموشي نخبگان و صاحب‌نظران، بزرگ‌ترين نشانه اعتراض است که بايد به اين مساله هم توجه داشت و در واقع رسانه بايد همه صداهايي را که از درون نظام شنيده مي‌شوند در بر بگيرد.
وي با بيان اينکه سقف تحمل و مداراي سياسي مسئولان و آستانه تحمل آنها بايد به واسطه فعاليت‌هاي صدا و سيما ارتقا يابد، تصريح کرد: سکوت و خاموشي نخبگان و صاحب‌نظران، بزرگ‌ترين نشانه اعتراض است که بايد به اين مساله هم توجه داشت و در واقع رسانه بايد همه صداهايي را که از درون نظام شنيده مي‌شوند در بر بگيرد. اصل سخن اين است که همه گروه‌ها و افرادي که در داخل نظام هستند، بايد در رسانه ملي ديده شوند. نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، اعضاي شوراهاي اسلامي‌شهر و روستا، صاحب‌نظران گوناگون، اهالي رسانه و اهل قلم، بايد در کنار مقامات و مسئولان دولتي و اجرايي در رسانه حضور يابند.
معاون امور استان‌هاي صدا و سيما از مديران کل و معاونان خبر مراکز استان‌ها خواست به طور جدي اين سياست را در شبکه‌ها اعمال کنند و در همين زمينه تاکيد کرد: کشور به شدت نياز به شنيدن همه صداها، ديده شدن همه چهره‌ها و بيان همه سلايق است، در واقع بايد تنوع، تکثر و تعدد ديدگاه‌ها را به رسميت بشناسيم.
به گزارش مهر،وي در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر افزايش همگرايي‌ها و کاهش واگرايي‌ها در رسانه ملي بيان کرد: براي اين منظور بايد مرز بين بيان واقعيت و سياه‌نمايي را تميز داد، اجازه نداريم چهره کشور را يأس آلود، تيره و تاريک و نااميدانه نشان دهيم همانگونه که مجاز نيستيم فقط به بيان خوبي‌ها بپردازيم و به اصطلاح، شرايط را گل و بلبل جلوه دهيم.
معاون امور استان‌هاي سازمان صدا و سيما با اشاره به لزوم تبيين خدمات و کارنامه نظام اسلامي‌توسط رسانه ملي و شبکه‌هاي استاني بيان کرد: باورپذيري، عقلاني سخن گفتن و بيان مستدل در کنار پرهيز از اغراق و مبالغه، امري ضروري درباره اين کارکرد رسانه‌اي است همچنين بايد از مصادره جناحي، شخصي يا سياسي هم پرهيز شود.
وي ادامه داد: پيوند زدن خدمات نظام اسلامي‌به افزايش اعتماد و غرور ملي و پرهيز از بهره‌گيري از عنصر شخصيت در اخبار به صورت افراطي يعني چيزي که در شرايط کنوني ديده مي‌شود هم امري حياتي به شمار مي‌رود.
دارابي با بيان اينکه افزايش اعتماد و رضايت‌مندي مخاطبان وظيفه صدا و سيماست، گفت: براي تحقق اين هدف، بايد تصويري واقعي از ايران و جهان ارائه داد اما واقعيت اين است که در شرايط کنوني، تصويري که براي مخاطبان ترسيم مي‌شود چندان صحيح نيست؛ ايران يکپارچه گل و بلبل و جهان يکپارچه سياهي و فساد که اين مسئله را مخاطبان نمي‌پسندند.
معاون امور استان‌هاي رسانه ملي نقد مشفقانه و دلسوزانه با هدف اصلاح امور را از ديگر کارکردهاي صدا و سيما و بخش‌هاي خبري راديو و تلويزيون دانست و افزود: در اين ميان بايد از تخريب، مچ‌گيري و تسويه حساب‌هاي شخصي يا سياسي پرهيز کرد.
نبايد خط قرمزهاي سليقه‌اي بسازيم بلکه تا مي‌توانيد بايد قدرت ريسک را افزايش دهيد.
وي با اشاره به نقش سرعت عمل در انعکاس رخدادها و حوادث گوناگون در بخش‌هاي خبري شبکه‌هاي استاني عنوان کرد: نبايد خط قرمزهاي سليقه‌اي بسازيم بلکه تا مي‌توانيد بايد قدرت ريسک را افزايش دهيد و شجاعت بيان را در خود و کارکنان تقويت کنيد.
دارابي صحت، سرعت و دقت را سه عامل اصلي اعتبار بخش‌هاي خبري رسانه ملي دانست و تصريح کرد: همچنين بايد قدرت تحليل، آگاهي و بصيرت مخاطبان را نيز با برنامه‌هاي متنوع و هدف‌دار تقويت کرد.
معاون امور استان‌هاي صدا و سيما در ادامه به اهميت آموزش و افزايش مهارت‌هاي حرفه‌اي کارکنان بخش‌هاي خبري پرداخت و گفت: مطالعه و مشاهده فيلم‌ها و گزارش‌هاي خوب در اين زمينه تاثيرگذار است همچنين بايد حوزه تخصصي کار هر يک از همکاران به دقت تعريف شود تا آنها در حوزه خود صاحب کرسي و صاحب‌نظر شوند.
وي خواستار طراحي چارچوبي حرفه‌اي براي تقويت روحيه پرسشگري از مسئولان و مطالبه‌گري از آنها شد و بيان کرد: براي اين منظور بايد خلاقيت فردي و جمعي را ارتقا داد و به بررسي ايده‌ها و نظرات جديد پرداخت.
دارابي توليد برنامه‌هاي خبري ۶۰ ثانيه‌اي را مورد توجه قرار داد و گفت: لازم است باکس خبري به زبان محلي در راديو و تلويزيون‌هاي استاني گنجانده شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: