آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۳۶۸
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با هدف مقابله با خاموشی ها صورت گرفت؛
مديرکل دفتر پشتيباني فني با اشاره به اينکه نبود تناسب بين افزايش ظرفيت توليد و افزايش نياز مصرف، باعث شده توليد نيروگاه‌هاي موجود از اهميت ويژه‌اي برخوردار شود، گفت: از ابتداي پاييز ۹۵ تا شروع تابستان ۹۶ براي بيش از ۵۰۰ واحد نيروگاهي تعميرات کوتاه مدت و بلند مدت بر اساس استانداردهاي مربوطه برنامه ريزي و به مرحله اجرا درآمد که شامل ۵۵۵ مورد تعميرات بوده است.
گروه انرژي: سه واحد 25 مگاواتي سيار در نيروگاه پرند و شهرهاي بهشهر و نوشهر نصب شده است که علاوه بر تأمين نياز مصرف محلي و کنترل ولتاژ مناطق مربوطه امکان حمل به هر نقطه ديگر از شبکه را در اسرع وقت خواهند داشت.

غلامرضا مهرداد، مديرکل دفتر پشتيباني فني شرکت توليد برق حرارتي با اشاره به اين مطلب گفت: تابستان سال ۹۶ با توجه به عدم رشد ظرفيت توليد ناشي از احداث نيروگاه‌هاي جديد نسبت به رشد متعارف مصرف از حساسيت ويژه‌اي برخوردار بوده است و به همين دليل اقدامات ويژه‌اي جهت تأمين نياز مصرف تابستان پيش‌بيني شده است.

مديرکل دفتر پشتيباني فني با اشاره به اينکه نبود تناسب بين افزايش ظرفيت توليد و افزايش نياز مصرف، باعث شده توليد نيروگاه‌هاي موجود از اهميت ويژه‌اي برخوردار شود، گفت: از ابتداي پاييز ۹۵ تا شروع تابستان ۹۶ براي بيش از ۵۰۰ واحد نيروگاهي تعميرات کوتاه مدت و بلند مدت بر اساس استانداردهاي مربوطه برنامه ريزي و به مرحله اجرا درآمد که شامل ۵۵۵ مورد تعميرات بوده است.

مهرداد افزود: حاصل تعميرات پيشگيرانه انجام شده اين است که نيروگاه‌هاي حرارتي آمادگي خود را جهت پاسخ گويي به نياز مصرف شبکه سراسري در فصل تابستان کسب کرده‌اند و مشکلي براي تأمين برق ايجاد نشده است.

مديرکل دفتر پشتيباني فني گفت: دو نيروگاه اصفهان و همدان دچار محدوديت توليد ناشي از کمبود آب شده بودند، به‌طوريکه ظرفيت توليد آن‌ها در سال ۹۴ به حدود يک سوم رسيده بود.
وي افزود: براي رفع اين مشکل در نيروگاه همدان با احداث خط لوله انتقال پساب از تصفيه خانه همدان و همچنين احداث برج خنک کن خشک براي يک واحد امکان تأمين بار نامي‌نيروگاه در فصل تابستان فراهم شده است.

مهرداد ادامه داد: در نيروگاه اصفهان نيز ضمن هماهنگي با شرکت‌هاي آب منطقه‌اي و آب و فاضلاب اصفهان برنامه‌اي تنظيم شده تا با مديريت کانال‌ها و خطوط آب‌رساني و کاهش توليد نيروگاه در ساعات غير پيک امکان تو ليد تا ۹۰ درصد بار نامي‌نيروگاه در ساعات اوج مصرف فراهم شود.

وي با شاره به همکاري با ساير نهاد‌ها براي تأمين برق تابستان گفت: طبق توافقاتي که بين مسئولين صنعت برق و کارخانجات گاز مايع (LNG) وابسته به وزارت نفت صورت گرفت با انجام اصلاحات و مقدمات مورد نياز، دو واحد از نيروگاه اين تاسيسات با ظرفيت نامي‌در مجموع ۳۲۰ مگاوات تحت بهره‌برداري قرار گرفتند.

مديرکل دفتر پشتيباني فني از اجراي طرح‌هاي کاهش دماي هواي نيروگاه‌هاي گازي و سيکل ترکيبي خبر داد و تصريح کرد: يکي از روش‌هاي سريع و کم هزينه افزايش ظرقيت توليد، اجراي طرح‌هاي کاهش دماي هواي ورودي کمپرسور نيروگاه‌هاي گازي و سيکل ترکيبي است. با توجه به اين که توليد عملي اين نيروگاه‌ها با افزايش دماي هواي محيط کاهش مي‌يابد، اجراي طرح‌هاي کاهش دما به روش تبخيري بخصوص در مناطق خشک و نيمه خشک کشور ظرفيت توليد را تا حدود ۱۰ درصد افزايش مي‌دهد.

وي گفت: براي تابستان سال ۹۶ جمعاً در ۱۲ واحد نيروگاه‌هاي جهرم، يزد، شيروان و مشهد اين طرح به مرحله اجرا در آمد که ۱۷۰ مگاوات افزايش توليد به همراه داشته است.

مهرداد با اشاره به اينکه يکي ديگر از طرح‌هاي افزايش توليد، تنظيم حجم هواي ورودي از طريقه دريچه هواي کمپرسور موسوم به (آي جي وي) است، افزود: با اجراي اين طرح براي هر واحد ۳ تا ۵ مگاوات افزايش توليدحاصل مي‌گردد که براي تابستان امسال طرح مذکور براي ۲۸ واحد نيروگاهي به مرحله اجرا در آمده که جمعاً در حدود ۱۰۰ مگاوات افزايش توليد به همراه داشته است.

آمادگي نيروگاه‌ها در فصل تابستان


همچنين، معاون راهبري توليد شرکت مادرتخصصي برق حرارتي ميزان آمادگي نيروگاه‌هاي حرارتي کشور براي توليد برق را در مرز 99.5 درصد اعلام کرد که امروز براي نخستين بار در کشور محقق شده است.

عبدالرسول پيشاهنگ، با اشاره به اينکه آمادگي 99.5 درصدي يک رکورد محسوب مي‌شود و در حد استانداردهاي جهاني است، افزود: هر يک درصد افزايش آمادگي نيروگاه‌ها، معادل10 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري و صرفه جويي در صنعت برق است.

معاون راهبري توليد شرکت مادرتخصصي توليد نيروي برق حرارتي اضافه کرد: اين رکورد زني و موفقيت حاصل برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته در 9 ماه گذشته در زمينه‌هاي سرويس و نگهداري و پايش دقيق وضعيت نيروگاه‌هاي کشور بوده است.

پيشاهنگ گفت: با تلاش تامين کنندگان قطعات، گروه‌هاي تعميراتي و صنعتگران بخش توليد و همدلي صنعت و دانشگاه در ساخت داخل در سراسر کشور و همياري همه مسئولان، امروز شاهد آمادگي 99.5 درصدي نيروگاه‌هاي برق حرارتي هستيم.

ميزان آمادگي نيروگاه‌هاي حرارتي کشور پارسال 99 درصد بوده است. ضريب آمادگي نيروگاه به مفهوم آماده به کار بودن واحدهاي نيروگاهي در شبکه توليد برق است.

شرکت مادر تخصصي توليد نيروي برق حرارتي مسئوليت ساماندهي فعاليت‌هاي تصدي دولت در زمينه توليد نيروي برق حرارتي متصل به شبکه انتقال و فوق توزيع برق کشور، راهبري شرکتهاي زير مجموعه و برنامه ريزي، مديريت توسعه و بهره برداري از نيروگاه‌ها و تسهيل مشارکت بخش غير دولتي در توليد برق حرارتي را برعهده دارد.

«برنامه ريزي و مديريت ظرفيت‌هاي توليد برق حرارتي»، « ساماندهي و مديريت شرکت‌هاي توليد کننده برق حرارتي» و «توسعه ظرفيت‌هاي توليد برق حرارتي دولتي» از مهمترين وظايف اين شرکت است.

با خنک تر شدن هوا، پيک مصرف برق در روز جمعه را به پايين‌ترين ميزان خود در يک ماه گذشته رساند و رقم 44 هزار و 60 مگاوات را ثبت کرد.

براساس گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو، پيک مصرف برق در روز جمعه گذشته حتي از ميزان مشابه سال گذشته بيش از سه هزار و 500 مگاوات کاهش داشت.

بر اساس اين گزارش، ميزان مبادلات برق در اين روز(جمعه گذشته) برابر با يک هزار و 848 مگاوات بود که سهم صادرات از اين ميزان به يکهزار و 181 مگاوات و سهم واردات 667 مگاوات گزارش شد.

ميزان مصرف برق صنايع نيز چهار هزار 17 مگاوات بود که در مقايسه با روز پنجشنبه حدود 200 مگاوات افزايش داشته است.

با توجه به اينکه در فصل تابستان سيستم‌هاي سرمايشي وارد مدار مي‌شوند، مصرف شهروندان به اوج خود مي‌رسد. اين سيستم‌ها 2 هزار تا 2 هزار و 500 مگاوات به بار شهر تهران اضافه مي‌کند.

حميد چيت چيان وزير نيرو هفته گذشته در حاشيه نشست هيات دولت با تاکيد بر مديريت مصرف گفت: چنانچه مردم پنج تا 10 درصد مصرف آب و برق خود را کاهش دهند، هيچ گونه نگراني بابت تامين کامل نياز مردم در آب و برق وجود نخواهد داشت.

وي تصريح کرد، پيش بيني‌هاي ما براي امسال اين بود که حدود پنج درصد افزايش مصرف برق داشته باشيم و براي اين شرايط کاملا آماده بوديم، اما در واقع مصرف انرژي بيش از 11 درصد افزايش يافت.

گزارش‌هاي وزارت نيرو حاکي است، اوج مصرف در يک ماه گذشته 17 بار از مرز 50 هزار مگاوات گذشت؛ اين در حالي است که پارسال و در همين بازه زماني فقط 2 بار اين اتفاق رخ داده بود.


برچسب ها: سیار ، نیروگاه ، نصب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: