آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوی دستگاه قضایی خبر داد؛
یکی از عوامل نفوذی امریکا که دو تابعیتی بود و هم تابعیت امریکا را داشت و هم از تابعیت یک کشور خارجی دیگر برخوردار بود، با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که توسط نیرو‌های وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد و محرز شد که وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند
سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌ها به سوالات آنها درباره پرونده‌های مهم و رویدادها و تحولات اخیر در حوزه قضایی کشور پاسخ داد.
ب
ه گزارش میزان، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا یکشنبه در جریان نشست خبری خود با اصحاب رسانه، در ابتدا ضمن خوشامدگویی و آرزوی شفای عاجل برای همه بیماران، بویژه یکی از همکاران رسانه‌ای اظهار کرد: در ابتدا چند نکته را مطرح می‌کنم که نکته نخست بحث دختر بچه‌ای است که توسط یک فرد مجرم به قتل رسید و در همان لحظه که اعلام شد این دختربچه مفقود شده، همه مسئولان استانی با جدیت تمام از جمله نیروی انتظامی، نیرو‌های امدادی و هلال احمر و ودادستانی و سایر دستگاه‌ها بلافاصله وارد کار می‌شوند و همه بررسی‌ها و بازرسی‌های لازم را انجام می‌دهند.

اعتراف قاتل دختربچه اردبیلی به یک قتل دیگر


وی ادامه داد: در بررسی‌های اولیه نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود؛ در نتیجه به افرادی مظنون می‌شوند؛ از جمله به فردی که اکنون در بازداشت است و براساس قرائن و شواهدی این فرد را تحت تعقیب قرار می‌دهند. بر اساس گزارش دادستانی این فرد در ابتدای بازداشت که هنوز به قتل اعتراف نکرده بود، به همسر خود پیغام می‌دهد که مقداری مواد مخدر را در یک قسمت از محل مسکونی مخفی کرده‌ام که آنها را جابجا کنید.حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: همسر وی نسبت به این موضوع نگران می‌شود و موضوع را اطلاع می‌دهد که بلافاصله پس از آنکه برای بررسی می‌روند، به جنازه می‌رسند و به این ترتیب مسئله دنبال می‌شود. دستگاه قضایی استان با تمام جدیت از لحظه اول پیگیر موضوع بوده و ریاست محترم قوه قضائیه نیز تأکید کردند که هرچه سریع‌تر به این پرونده رسیدگی شود.

قدردانی از بانک مرکزی و درخواست تسریع در ساماندهی موسسات اعتباری

 
وی در ادامه با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی شرکت‌های تعاونی اعتباری گفت: رئیس بانک مرکزی و مسئولان این بانک تلاش وافری دارند تا شرکت‌های تعاونی اعتباری را ساماندهی کنند؛ جلوی فعالیت آن‌هایی که مجوز ندارند را بگیرند؛ آن‌هایی که از مرجع قبلی مجوز دریافت کرده‌اند، اما مرتکب تخلفاتی شده‌اند را یا اصلاح کنند و یا اگر لازم است منحل کنند و یا جلوی فعالیت غیرمجاز آن‌ها گرفته شود و آن‌هایی را که لازم است، به مسیر صحیح خود هدایت کنند؛ این کار خوب است و من مجددا از بانک مرکزی برای اقدام جهت ساماندهی این تعاونی‌های اعتباری تشکر می‌کنم و قوه قضائیه نیز نهایت کمک را خواهد کرد تا در این رابطه حقوق مردم حفظ شود. من به مردم امیدواری می‌دهم که با توجه به این اهتمام بانک مرکزی و کمک قوه قضائیه، انشاءالله حقی از کسی ضایع نشود؛ البته باید این توصیه را داشته باشم که در ساماندهی خود و احیای حق مردم تسریع داشته باشند.

دستگیری عامل نفوذی آمریکایی در ایران

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از عوامل نفوذی امریکا که دو تابعیتی بود و هم تابعیت امریکا را داشت و هم از تابعیت یک کشور خارجی دیگر برخوردار بود، با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که توسط نیرو‌های وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد و محرز شد که وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند و در بحث نفوذ دخالت داشته است که پرونده این فرد به دادگاه رفت و در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شد که البته این حکم قابل اعتراض و تجدید نظرخواهی است و چنانچه حکم این فرد که مستقیما از ناحیه امریکا هدایت می‌شده است، قطعی شد، شاید من بیشتر توضیح دهم که چه اقداماتی داشته است.
 
رضایت سفرای 50 کشور از بازدید از اوین
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: همانطور که ملت ما استحضار پیدا کردند نیرو‌های ۵۰ سفارتخانه خارجی به دعوت "سازمان زندان‌ها" از "زندان اوین" بازدید کردند. من بخشی از مصاحبه این افراد را که پس از بازدید انجام شده بود و دستنوشته‌هایی که پس از بازدید داشتند را خواندم و یک ارزیابی داشتم از این مستندات که با آنچه ضد انقلاب دراین مورد می‌گفت، کاملا متفاوت بود.
 
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: این سفرا از این بازدیدی که داشتند بسیار راضی بودند و اعلام کردند که به سؤالات ما با سعه صدر پاسخ داده شد و ما از مکان‌هایی که مورد نظرمان بود، بازدید کردیم؛ اما عده‌ای از ضدانقلاب و برخی از افراد ایرانی که در خارج هستند، از این بازدید و از این اعلام رضایت سفرای بازدیدکننده اظهار نارضایتی کردند که واقعاً باید به حال آنها تأسف خورد.

پرونده توهین‌کنندگان به رئیس جمهور در دادسرا مطرح است
 
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آخرین وضعیت پرونده توهین کنندگان به رئیس جمهور در روز قدس گفت: این پرونده تشکیل شده است؛ چون این اقدام در خیابان رخ داده، نیروی انتظامی می‌توانست اقدام کند؛ چنانچه نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات افرادی را در این خصوص معرفی کنند، پیگیری صورت می‌گیرد. درحال حاضر دادستان تهران دراین پرونده ورود کرده و موضوع درحال حاضر در دادسرا مطرح است.
 
معاون اول قوه قضائیه بیان کرد: البته در خصوص این پرونده چند اسم و عکس داده شده است؛ اما آدرس و مشخصاتی نداده‌اند که افراد احضار شوند.

تحقیق از 185 نفر درباره پرونده املاک شهرداری

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره املاک نجومی شهرداری گفت: آخرین وضعیت این پرونده همان است که اخیراً دادستان کل گفته است؛ یعنی تعداد زیادی ازاموال، شناسایی و برخی قرارداد‌ها فسخ شده. آنجایی که پولی دست برخی افراد است، باید برگردانده شود. در این پرونده از ۱۸۵ نفر تحقیقات صورت گرفته و پرونده درحال ادامه رسیدگی است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره کپی برداری از مطالب دیگران در مدارک علمی واینکه در ماه‌های گذشته برخی رسانه‌ها درباره کپی‌برداری در پایان نامه دکترای برخی مقامات مطالبی گفته‌اند، افزود: در اینگونه موارد اگر شاکی خصوصی وجود داشته باشد، قوه قضائیه ورود می‌کند؛ البته در این موضوع اگر هم شاکی خصوصی وجود داشته باشد، در صلاحیت دادگاه روحانیت است و من از آن اطلاعی ندارم.

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه آیا آقای احمدی مقدم بازداشت شده است یا نه، گفت: این فرد بازداشت نیست؛ اما پرونده دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اقدامات دستگاه قضا برای صیانت از کارگزاران خود دربرابر تهاجمات دشمنانی مانند کانال‌های ضدانقلاب گفت: اقدامات ما صرفا مربوط به صیانت از کارگزاران نیست. قوه قضائیه در چند سال اخیر این صیانت‌ها را تشدید کرده است و نهایت تلاش خود را با همکاری سایر دستگاه‌ها انجام می‌دهیم که لااقل آسیب کمتری در این خصوص گریبانگیر مردم، دولت وقوه قضائیه شود.

دستگاه‌های دولتی و حکومتی هم در امر به معروف مسئول هستند

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره حادثه دیروز متروی شهرری و وضعیت قانون حمایت از آمرین به معروف پرسید، گفت: این قانون، قانون خوبی است. یکی از مسائلی که در خصوص امر به معروف ونهی از منکر گفته شده، بحث لسانی و کتبی بودن آن است که در این خصوص همه مردم وظیفه دارند؛ لذا همه ما مسئول هستیم چه به صورت لسانی وچه به صورت کتبی. این قانون درجایی گفته است آنجا که فراتر از لسان وکتابت است، دستگاه‌های دولتی و حکومتی مسئول هستند. البته در این قانون حمایت‌هایی برای افراد امر کننده به معروف در نظر گرفته شده است که یک بخشی از این حمایت‌ها حمایت‌های قضایی است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: فردی که جلوی فرد امر کننده را گرفت، برای او مجازات در نظر گرفته شده است. مثلا اگر کارمندی امر به معروف کرد، مدیر او حق ندارد با اوبرخورد کند یا برای او محدودیت ایجاد کند؛ لذا یک پشتیبانی برای فرد آمر ایجاد کرده است.

معاون اول قوه قضائیه بیان کرد: در بخش دیگری از این قانون آمده است که اگر آمر به معروف مجروح یا کشته شد، در ردیف شهدا قرار بگیرد.

وی افزود: خود قوه قضائیه هم در این خصوص وظایفی دارد که روال آن مشخص شده است. البته درقانون پیش بینی شده است که کسی به بهانه امر به معروف نیاید کار خلاف قانون انجام دهد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: در این خصوص، هم قبلا بخشنامه شده وهم الان توصیه شده است. برای این قانون ستادی پیش بینی شده که ۱۸ عضو دارد. ۶ وزیر عضواین ستاد هستند و از خود قوه قضائیه هم یک نفر در این ستاد عضو است.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: در خیلی از شورا‌ها افراد می‌توانند یا خودشان شرکت کنند یا نماینده بفرستند؛ اما در اینجا به لحاظ اهمیت موضوع گفته شده است که خود اعضا باید در جلسات شرکت کنند. در این خصوص هر سه قوه در ستاد عضو هستند؛ مثلا از دستگاه‌های نظامی، انتظامی واطلاعاتی حضور دارند که اگرقانون درست اجرا نشد، ورود کنند.

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه در دولت قبل ۱۵ درصد از سهام پالایشگاهی به یک وزارتخانه رسید بابت بدهی تا سهام بفروش برسد و معوقات پرداخت شود؛ اکنون مشخص نیست که اصل و سود سهام چه شده است؛ چون سهام را به شرکتی فروخته‌اند؛ حتی گفته شده است که سه نفر ازمدیران وزارت مربوطه دستگیر شده‌اند؛ در این خصوص توضیح بفرمائید، گفت: اصلا اطلاع ندارم.

حسین فریدون بازداشت است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تخلفات حسین فریدون و اینکه در چند ساعت اخیر در فضای مجازی بسیار مطرح شده است که این فرد بازداشت شده، در این خصوص توضیح دهید، عنوان کرد: در خصوص این فرد چندین نوبت تحقیق شد. از افرادی هم که مرتبط با موضوع بودند، تحقیق شده؛ برخی از افراد بازداشت هستند و برخی هم نه.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: دیروز برای این فرد یک قرار تامین صادر شده است که، چون قرار تامین را دیروز تامین نکرده است، به زندان معرفی شده. طبیعی است چنانچه قرار را تامین کند، آزاد می‌شود؛ چون قرار بازداشت موقت نیست؛ بلکه قرار تامین وثیقه است و رسیدگی ایشان ادامه دارد.

مسئول برخورد  باجرم در فضای مجازی هم قوه قضائیه است


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که اخیراً دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه خطاب به وزیر ارتباطات اعلام کرده که ۸ هزار کانال مجرمانه داریم و ۴۰ بار نامه برای فیلتر آنها زده‌ایم و وزیر ارتباطات در پاسخ گفته که این نظرات شخصی است و باید تصمیم در کارگروه اتخاذ شود؛ آیا مقام قضایی می‌تواند درخواست فیلتر را داشته باشد، گفت: این که یک استفاده بهینه از فناوری‌های جدید، فضای مجازی و سایبر داشته باشیم، مورد حمایت همگان است و بنده فکر نمی‌کنم که در مورد مدیریت این فضا اختلاف باشد؛ چرا که در غیراینصورت، آثار زیانباری گریبانگیر کشور خصوصاً جوانان در مسائل ضداخلاقی، ضدفرهنگی و ضدامنیتی خواهد شد.

معاون اول قوه قضاییه با تأکید بر اینکه در فضای مجازی نیز مانند فضای حقیقی باید از جرائم جلوگیری شود گفت: ما در مورد فضای مجازی، دو مرجع داریم که در اینجا مرجع قضایی موظف به برخورد با هرگونه جرم است و فرقی نمی‌کند این جرم در فضای مجازی و یا غیرمجازی باشد و در صورتیکه جرم در فضای مجازی رخ دهد، توسط ضابطین تعقیب و مجرمین شناسایی می‌شوند و برخورد با مجرم جزء وظیفه ذاتی دستگاه قضایی است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: طبق قانون، کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه که دستگاه‌های انتظامی و چند وزیر و دادستان کل کشور و... عضو آن هستند، نیز در این زمینه برای جلوگیری از مصادیق مجرمانه تصمیماتی اتخاذ می‌کنند. در این کارگروه اعضای دولت بیشتر هستند؛ بنابراین ممکن است مسائل و مصادیقی مطرح شود و دولت به آن رأی ندهد.

اقدامات دستگاه قضا در حمایت از سرمایه‌گذاری

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که دستگاه قضایی در کمیته حمایت از سرمایه‌گذاری چه اقداماتی انجام داده است و چه تعداد پرونده مورد رسیدگی واقع شده‌، گفت: نمی‌شود گفت که چه تعداد پرونده رسیدگی شده. اقداماتی که در این رابطه صورت می‌گیرد، چند وجه دارد، پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود، علاوه بر رسیدگی قضایی ممکن است نیاز به اقدامات جانبی هم داشته باشد تا در نهایت با کمک به صاحب پرونده از تعطیلی کارخانه‌ای جلوگیری شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: اقدامات دیگری هم از باب پیشگیری انجام می‌شود که این اقدامات بدون آنکه پرونده‌ای در قوه قضاییه ثبت شود، انجام می‌گیرد. مثلا معاونت پیشگیری از وقوع جرم با همکاری دستگاه‌های متولی (وزارتخانه‌های خانه مختلف، ازجمله صنعت و معدن تجارت) چنانچه احساس کند باید در جهت سرمایه‌گذاری صحیح اقدامات سلبی و ایجابی صورت گیرد، وارد عمل می‌شود که در اینجا پرونده‌ای ثبت نمی‌شود. همچنین ممکن است برای دستگاهی مشکلی بوجود آید و گزارشات مردمی در این زمینه برای ما ارسال شود؛ اما هنوز منتهی به جرم نشده باشد. در اینجا نیز موضوع ثبت کیفری نمی‌شود؛ چرا که گزارش از مرجع رسمی نیست؛ اما آن فرد را برای توضیح فرا می‌خوانند و اشکالات را بخصوص در مواردی که به صحت و سلامت مردم مربوط است،  یادآوری می‌کنند که این مورد در دادسرا ثبت می‌شود؛ اما ثبت کیفری نمی‌شود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: استان آذربایجان شرقی در سنوات گذشته در هر سه مورد فعال بوده است و سعی کردند در پرونده‌های تشکیل شده، مشکلات را حل کنند و اجازه ندهند که یک فعالیت اقتصادی به تعطیلی بیانجامد و سعی کردند که تذکر بدهند و پیشگیری کنند که در همینجا از همکاران این استان تشکر می‌کنم.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چهارشنبه گذشته نماینده نوشهر و چالوس در مجلس ضمن نطقِ قبل از دستور به بانک مرکزی اهانت کرد؛ نظر حضرتعالی در این رابطه چیست، گفت: هیچ دستگاهی بی‌عیب و نقص نیست؛ اما از مطلبی که شما فرمودید، اطلاعی در این زمینه ندارم که بر اساس چه اسنادی مطرح کرده‌اند.
 

برچسب ها: نفوذی ، آمریکا ، عامل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: