آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۳۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
روايت حسين مرعشي از شهرداري و شهردار شدن
گروه سياسي: اين روزها پس از پيروزي اصلاح طلبان در انتخابات شوراي شهر تهران نام او به عنوان شهردار مطرح است هرچند که مرعشي بارها اعلام کرده است علاقه‌اي به حضور در ساختمان خيابان بهشت ندارد اما با اين وجود گفته مي‌شود حضور او از ساير نامزدها براي تصدي اين صندلي جدي‌تر است.درباره احتمال حضور او در شهرداري تهران، سوابق اجرايي‌اش پس از انقلاب، مشکلات پيش‌روي شهرداري تهران، گزينه‌هاي احتمالي اصلاح‌طلبان براي صندلي بهشت، گفت و گو کرده است. مرعشي اين روزها زمزمه اصلي براي ورود به ساختمان خيابان بهشت است.

به گزارش ايلنا، حسین مرعشی در خصوص کابينه دوازدهم نيز گفت: مي‌دانم آقاي روحاني از نظرات و پيشنهادات استقبال مي‌کند اما بايد به ياد داشته باشيم که ترکيب نهايي کابينه حق قانوني هر رئيس جمهور است و هيچ‌کس اين حق را نخواهد گرفت. اما بايد يادآوري کنم همان طور که حق بستن کابينه را به رئيس جمهور داده‌اند مسئوليت آن نيز بر عهده شخص اوست؛ قطعا روحاني بايد پاسخگوي افکار عمومي‌و راي‌دهندگان باشد.اطلاع موثق و دقيقي از گرايش و چينش کابينه ندارم. مطالبات مردم از کابينه مشخص است،يکي از خواسته‌ها بحث حضور وزراي زن است که من آن را مثبت مي‌دانم، مهم آن است که کابينه دوازدهم از يازدهم متفاوت باشد.مرعشي افزود: مهم‌ترين مطالبه‌اي که مي‌توان گفت از رئيس جمهور در حال وجود دارد، مباحث اقتصادي است. وزراي اقتصادي و مردم انتظار دارند که يک ستاد اجرايي در زمينه رفع مشکلات اقتصادي شکل بگيرد که خواسته بخش خصوصي نيز هست، .بازار هم انتظار دارد ستاد اقتصادي به گونه‌اي باشد که اميد رونق تقويت شود

مرعشي مي‌گويد: هيچ گاه براي پذيرش مسئوليتي پيش قدم نشدم و هميشه تسليم جريانات شده‌ام و هرگاه پستي هم به من ابلاغ شد با مشورت اعضا و اجماع بوده است. از خط مشي که تاکنون داشته‌ام راضي هستم و ادامه خواهم داد. هيچ‌گاه دلم نمي‌خواست مسئوليتي را برعهده بگيرد که از پس آن برنيايد براي همين بود هشت سال دوران استانداري من هر سال يک استعفا مي‌دادم تا اگر فرد شايسته ديگري بود انتخاب شود.

عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران در ادامه بيان کرد: سخت‌ترين دوران کاري را در تهران تجربه کردم، مخصوصا در دو سال و نيمي‌که رئيس دفتر آيت الله‌هاشمي‌بودم نه اين که کار کردن با آقاي‌هاشمي‌سخت باشد، نه، از اين جهت سخت بود که من يک آدم ميداني بودم. با مردم بودن را دوست داشتم هيچ خانه‌اي در کرمان وجود نداشت که يادداشتي براي من نداده باشد از اختلافات زن و شوهري گرفته تا مسائل بزرگ‌تر، در طول هفته شايد ۵۰۰ نفر به ملاقات حضوري من مي‌آمدند حال تصور کنيد با چنين روحيه‌اي کار دفتري انجام دهم.

وي در خصوص دوران حضورش در مجلس نيز افزود: علما و بزرگان شهر در حمايت از من و آقاي دکتر رضوي متحد ما بودند براي حضور در مجلس پنجم بيانيه دادند، در مجلس ششم هم بيانه‌اي صادر نکردند اما بازهم حمايت لازم را انجام دادند.در مجلس پنجم رئيس کميسيون نيرو، پست و تلگراف بودم و شرطم اين بود که اگر هر کس ديگري براي رياست کانديدا شود من نامزد نمي‌شوم اما به آن فرد کمک مي‌کنم. مجلس ششم دوباره نماينده شدم اما اين بار به دليل موجي که دوستان دوم خرداد عليه آقاي‌هاشمي‌به راه انداخته بودند با کاهش آرا رو‌به‌رو شدم و با ۱۰۸ هزار رأي به بهارستان رفتم.

مرعشي ادامه داد: ابتداي مجلس ششم فقط يک مصاحبه کردم و گفتم "چراغ گوشه نشيني مدام مي‌سوزد" و ديگر مصاحبه‌اي در آن مدت انجام ندادم. مطلقاً در اين مجلس من فعال سياسي نبودم، مسئوليتي نپذيرفتم و هرچقدر که اصرار کردند جزو هيات رئيسه باشم گفتم نه،‌دليلش آن بود که جامعه، مشارکتي‌ها را که راديکال تر از ما بودند بيشتر مي‌پسنديد. خب حالا تصور کنيد اگر مي‌خواستم رقابت کنم بايد تندتر از آن‌ها شعار مي‌دادم تا حرفم شنيده شود که منطق نداشت و اگر مي‌خواستم دست دوم تلقي شوم در شان گروهمان نبود، همين شد که يک دوره سکوت کردم.هيچ گاه در مجلس ششم نطق پيش از دستور نداشتم و وقتي صدايم مي‌کردند، مي‌گفتم صحبت نمي‌کنم. يک عده‌اي مي‌گفتند وقتت را به ما مي‌دادي ، به آن‌ها پاسخ مي‌دادم وقتي خودم حرف حساب ندارم که بزنم شما که اصلا حرف حساب نداريد بزنيد.

اين عضو کارگزاران همچنين در خصوص زمزمه‌هاي حضورش در شهرداري تهران نيز بيان کرد: اين‌که من چرا علاقه‌مند به حضور در شهرداري نيستم بحث امروز و ديروز نيست اساساً معتقدم بايد آزاد بود. آزادي را با چيزي عوض نمي‌کنم؛ در حال حاضر هرجا دلم بخواهد مي‌روم، هر مصاحبه‌اي که بخواهم انجام مي‌دهم اما وقتي مسئوليتي را مي‌پذيري در قيد و بند قرار مي‌گيري. من آزادي خودم را نمي‌خواهم از دست بدهم. من يک "جو" علاقه به حضور در سيستم ندارم؛ من علاقه به خدمت دارم. تجربه کرده‌ام که آدم بدون داشتن مسئوليت‌هاي رسمي‌مي‌تواند به جامعه خدمت کند.کار شهرداري بسيار سخت است اما فشارها و تحميل‌ها عامل نپذيرفتن من نيست، اگر بنا باشد من شهردار شوم اصلاً اين مسائل براي من دغدغه نيست، حتي مشکلم بدهي‌هاي شهرداري نيست؛ مشکل من نهادها نيستند من خودم قصد ورود به سيستم رسمي‌را ندارم.

وي اظهار داشت: در حال حاضر دوستان ما براي انتخاب شهردار گرد هم نيامدند و در روزهاي آينده راجع به اين موضوع صحبت خواهند کرد. اما بايد بگويم برخي از رفتارها دوستان ما را دلسرد مي‌کند. گفته شده است که اعضاي شورا بايد معاونين شهردار را معرفي کنند اگر شهرداري که قرار باشد معاونش را با شورا هماهنگ کند به درد کار نمي‌خورد ديگر شهردار مستقل نيست. کسي که چنين کاري را انجام مي‌دهد در واقع به دنبال کاسبي است و به دنبال اين است که از نمد شهرداري براي خودش کلاهي درست کند.

مرعشي همچنين در خصوص جايگاه شهرداري نيز بيان کرد: ابتدا بايد اين نکته يادآوري کنم جايگاه شهرداري متفاوت است ،‌زماني شخص به آن شان و منزلت مي‌بخشد مثل انتخاب محسن‌هاشمي‌و يک وقتي هم شهرداري به شخص اعتبار مي‌دهد به فرض مثال مانند انتخاب حسين مرعشي. شورا بايد شهردار لايق را انتخاب کند و بايد پشتيبان شهردار باشد نه اينکه بخواهد در کار او دخالت کند.براي انتخاب مديران شهرداري هم بايد ببينيم بهترين آدم کيست؟حتي اگر از جناح اصولگرايان باشد مشروط بر اينکه سلامت لازم را داشته باشد. شهردار آينده تهران بايد عملکرد قابل دفاع داشته باشد و همين‌طور آبرومندانه رفتار کند.رسانه‌ها مي‌توانند نقش نظارتي در اين مورد ايفا کنند و حقيقت ماجرا را همانگونه که وجود دارد به افکار عمومي‌انتقال دهند.

وي ادامه داد: از ابتدا هم شهرداري آقاي عارف مطرح نبود و مشاهده کرديد که خودشان هم تکذيب کردند او علاقه مند است که شهردار به او نزديک باشد اما قطعا خودش ورود نخواهد کرد.بايد يادآوري کنم،‌مسئوليت‌ها در جمهوري اسلامي‌حکم مرده‌شوري را دارد که اگر کسي پيدا نشود واجب شرعي است که مرده شسته شود. ما جبهه‌اي پيروز شديم و نگاه‌مان بايد حتما ملي باشد که اگر به مسائل حداقل ملي نبود لااقل جبهه‌اي باشد. نبايد حزبي برخورد کنيم.

روحاني پاسخ گوي راي دهندگان باشد

وي در پايان در خصوص کابينه دوازدهم نيز گفت: مي‌دانم آقاي روحاني از نظرات و پيشنهادات استقبال مي‌کند اما بايد به ياد داشته باشيم که ترکيب نهايي کابينه حق قانوني هر رئيس جمهور است و هيچ‌کس اين حق را نخواهد گرفت. اما بايد يادآوري کنم همان طور که حق بستن کابينه را به رئيس جمهور داده‌اند مسئوليت آن نيز بر عهده شخص اوست؛ قطعا روحاني بايد پاسخگوي افکار عمومي‌و راي‌دهندگان باشد.اطلاع موثق و دقيقي از گرايش و چينش کابينه ندارم. مطالبات مردم از کابينه مشخص است،يکي از خواسته‌ها بحث حضور وزراي زن است که من آن را مثبت مي‌دانم، مهم آن است که کابينه دوازدهم از يازدهم متفاوت باشد.

مرعشي افزود: مهم‌ترين مطالبه‌اي که مي‌توان گفت از رئيس جمهور در حال وجود دارد، مباحث اقتصادي است. وزراي اقتصادي و مردم انتظار دارند که يک ستاد اجرايي در زمينه رفع مشکلات اقتصادي شکل بگيرد که خواسته بخش خصوصي نيز هست، .بازار هم انتظار دارد ستاد اقتصادي به گونه‌اي باشد که اميد رونق تقويت شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: