آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۳۳۵
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نرخ سود پرداخت سپرده و دریافت تسهیلات مفهوم اقتصادی ندارد و رقابت بین بانک ها در پرداخت سودهای بانکی منجر به تخلفات فراوانی شده است.
علی اکبر کریمی در گفت‌وگو با خانه ملت، کاهش نرخ سود بانکی را یکی از الزامات اقتصاد کشور دانست و گفت:  نرخ سود بانکی که به سپرده ها داده می شود، عملا قیمت تمام شده تجهیز منابع مالی بانک ها را 
تشکیل می دهد.
وی با بیان اینکه هیچ تناسبی بین سود سپرده و تسهیلات در بانک ها وجود ندارد، اظهار داشت: همه این موارد باید همزمان کاهش پیدا کند، یعنی هم نرخ سود سپرده ها و هم سود تسهیلات کاهش یابد؛ و  متاسفانه دولت و بانک مرکزی نشان دادند در طی سال های گذشته عزمی جدی برای این کار ندارد.
عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: بیشتر افراد انگیزه ای برای انجام فعالیت های متعارف اقتصادی ندارند و ترجیح می دهند منابع خود را به نقد تبدیل کرده و در بانک ها سپرده گذاری و سود بالایی دریافت کنند؛ چون اولا مالیات ندارد و دوم ریسکی (خطری) متوجه آن نیست.
وی خاطر نشان کرد: دراین شرایط هیچ فعالیت اقتصادی در کشور شکل نمی گیرد، ولی از الزامات فعلی اقتصاد ما که دولت باید هرچه سریعتر درباره آن تصمیمات قاطع و جدی اتخاذ کند، کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و تسهیلات است.
کریمی با بیان اینکه تخلفات زیادی در سیستم بانکی وجود دارد، گفت: بسیاری از بانک ها برخلاف مصوبه پرداخت  15 درصد سود برای سپرده ها و 18درصد برای تسهیلات، شاهدیم که هم به سپرده ها نرخ سود بالاتری می دهند و هم از تسهیلات نرخ سود بیشتری را دریافت می کنند که تخلف است.
نماینده مردم اراک در مجلس اظهار داشت: این موضوع باعث شده که موسسات پولی و بانکی با پرداخت سودهای بالا، بخش عمده ای ازمنابع نقدینگی را به خود جذب کرده و مشکلاتی که امروز درباره موسسات مالی و اعتباری به وجود آمده ناشی از حجم عظیم سپرده های مردم است که این بحران ها در کشور ایجاد کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: