آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۳۱۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
از دبیر کل سازمان ملل تا مقامات اتحادیه اروپا
وزارت امور خارجه آلمان هم‌زمان با دو ساله شدن توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که در 14 ژوئيه 2015 ميان اين کشورها حاصل شد، بيانيه‌اي منتشر کرد.در اين بيانيه آمده است: توافق بر سر برنامه هسته‌اي ايران که با نام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته مي‌شود، بايد هم‌چنان به طور کامل مطابق با منافع دولت ‌آلمان و متحدانش اجرا شود.
گروه سياست خارجي- سارا مرادخاني: دو سال از بزرگترين توافق تاريخ سياسي ايران بعد از ملي شدن صنعت نفت در قرن اخير مي‌گذرد. برجام يا «برنامه جامع اقدام مشترک» بعد از ده سال درچنين روزهاي امضا شد. مذاکرات هسته‌اي ايران قريب به 2 دهه در نهايت در روزهاي ابتدايي تشکيل دولت يازدهم در روزهاي پاييزي ژنو سوييس وارد فاز ديگري شد و ديپلمات‌هاي ايران توانستند با حفظ دستاوردهاي گذشته و حال و احقاق حقوق هسته‌اي و قانوني کشور برجام را به امضاي 6 قدرت جهاني برسانند و تحريم‌هاي کشور در حوزه‌هاي مختلف بعد از ده سال لغو شود.براساس بررسي‌هاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از گزارش‌هاي وزارت امور خارجه و ساير دستگاه‌ها، توافق هسته‌اي حداقل ۹۱۷ تحريم پيش روي ايران را لغو کرده است و اين افتخار بزرگي براي کشور است که با حفظ حقوق هسته‌اي خود قدرت ديپلماسي نيز به رخ کشيده مي‌شود.

به گفته، حميد بعيدي نژاد، عضو تيم مذاکره کننده هسته‌اي، برجام «توافقي که دولت‌هاي جهان و ديگر اعضاي جامعه بين‌المللي آن را به عنوان بزرگ‌ترين دستاورد ديپلماسي در دهه‌هاي اخير مي‌شناسند. برجام توافقي بين‌المللي است و به يکي از سخت‌ترين و پيچيده‌ترين بحران‌هاي اخير بين المللي پايان داد». وي مي‌نويسد: برجام توافقي بين المللي و چند جانبه است و همانطور که هيچ کشوري نمي‌تواند بصورت يکجانبه نسبت به سرنوشت آن تصميم بگيرد، حفظ آن نيز به تعهدي از سوي تمامي‌اعضا براي تحقق کامل مفاد آن نياز دارد.

در آستانه دوسالگي اين سند مهم بين المللي در حالي که ايران به همه تعهدات خود در طي دوسال گذشته کامل پايبند بوده اما روزنامه آمريکايي «هافينگتون‌پست» در گزارشي مي‌نويسد: که با گذشت دو سال موفقيت‌آميز از اجراي برجام، واشنگتن مي‌بايست سالگرد توافق تاريخي هسته‌اي با ايران را جشن بگيرد اما «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا در حال نقض اين توافق است و موجبات از بين بردن آن را فراهم مي‌کند.

طرف‌هاي اروپايي نيز بارها به تعهد و پايبندي ايران به اين سند اذعان کرده و خود را نيز ملزم به رعاتي آن مي‌دانند. اما در طي دوسال گذشته آمريکا در رفتارهاي ايذايي مختلف درصدد ايجاد تنش و نيز سنگ اندازي در اجراي اين مهم دارد.

به گزارش ايسنا، فرانسوا سنمو سفير فرانسه در تهران در روز ملي فرانسه و هم‌زمان با دومين سالگرد توافق هسته‌اي (برجام) در صفحه توييتر اين سفارت نوشت: پاريس به اجراي برجام در تمامي‌زمينه‌ها پايبند است.

وزارت امور خارجه آلمان هم‌زمان با دو ساله شدن توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که در 14 ژوئيه 2015 ميان اين کشورها حاصل شد، بيانيه‌اي منتشر کرد.در اين بيانيه آمده است: توافق بر سر برنامه هسته‌اي ايران که با نام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته مي‌شود، بايد هم‌چنان به طور کامل مطابق با منافع دولت ‌آلمان و متحدانش اجرا شود.

برجام توافقي موفقيت آميز براي ديپلماسي مدرن است

سخنگوي پيشين وزارت امور خارجه آمريکا نيز در دومين سال حصول توافق هسته اي، برجام را يکي از موفقيت آميز‌ترين توافق‌ها در ديپلماسي مدرن توصيف کرد و گفت که ادامه رهبري آمريکا در جهان از طريق تداوم تعهد اين کشور به توافق هسته‌اي ممکن خواهد بود.

جن ساکي سخنگوي پيشين وزارت خارجه آمريکا در زمان مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در يادداشتي که در پايگاه اينترنتي شبکه خبري سي ان ان منتشر شده است نوشت: دومين سال حصول يکي از موفقيت آميز‌ترين توافق‌ها در ديپلماسي مدرن است و اين سالگرد يادآور آن چيزي است که آمريکا مي‌تواند از طريق ديپلماسي به تعامل برسد؛ زماني که رييس جمهور، وزير امور خارجه، دفاع و انرژي در کنار کارکنان داخلي و کارکنان سرويس خارجي در جبهه مقدم ديپلماسي با يکديگر کار مي‌کنند.

توافق هسته‌اي ثابت کرد ديپلماسي نتيجه‌بخش است

جان کري، وزير امور خارجه سابق آمريکا نيز در دومين سالگرد حصول برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ضمن افتخار آميز ناميدن اين توافق مدعي شد که با برجام راه‌هاي منتهي به ساخت بمب اتمي‌به روي ايران بسته شد، از اين رو جهان به جايي امن‌تر تبديل شده است.

کري در يادداشتي که در پايگاه اينترنتيOFA (سازماندهي براي اقدام) منتشر شده است، نوشت: دومين سالگرد دستاورد بسيار چشمگير توافق با ايران است که بي شک جهان را به جايي امن‌تر تبديل کرد. با گذشت دو سال، نه فقط وعده داده مي‌شود، بلکه ثابت مي‌شود ديپلماسي ثمربخش است.

در اين خصوص، ديپلماسي يک واژه خيالي براي جلوگيري از جنگ بود و اين هفته، ۳۸ ژنرال و دريادار بازنشسته به ما يادآوري کردند که هنوز ديپلماسي نتيجه مي‌دهد و بهترين نبرد، نبردي است که در آن مجبور به جنگيدن نباشي.

برجام آزمون قدرتمند براي قدرت ديپلماسي آمريکا

نانسي پلوسي، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمايندگان آمريکا در سالروز حصول توافق هسته‌اي بيانيه‌اي منتشر کرد و در آن به تکرار ادعاهاي ساختگي و مغرضانه غرب و آمريکا عليه برنامه هسته‌اي گذشته کشورمان پرداخت.

در اين بيانيه که روي وب سايت رسمي‌وي قرار گرفته، آمده است: دو سال پيش، آمريکا به هم پيمانان ما در گروه 1+5 پيوست تا به برنامه جامع اقدام مشترک دست يابد؛ توافقي مهم که مانع از دست يابي ايران به يک سلاح هسته‌اي شد و مردم آمريکا و هم پيمانان ما را امن‌تر کرد.

قرار نبود برجام همه مشکلات ما با ايران را حل کند

«بوريس جانسون» وزير امور خارجه انگليس طي يادداشتي در روزنامه «واشنگتن پست» با بيان اين ادعا که ايران قبل از توافق هسته‌اي تنها چند ماه تا دستيابي به سلاح‌ هسته‌اي فاصله داشت، نوشت: بدون دستيابي به اين توافق (در منطقه‌اي پر از مشکلات) وضعيت مي‌توانست از اين هم بد‌تر باشد. اين درست است که ايران دستاوردهاي چشم‌گيري در برجام به واسطه لغو تحريم‌هاي بين‌المللي داشته است. ما مي‌دانستيم که برجام قرار نيست همه مشکلات ميان ما و ايران را حل کند.

ادعاي واهي جان بولتون


جان بولتون در توييتر خود ادعايي عجيب و بي اساس را مطرح کرد. او مدعي شد: اگر غني سازي اورانيوم ايران در يک کوه در کره شمالي ادامه داشته باشد تعجب نمي‌کنم.«جان بولتون» نماينده اسبق آمريکا در سازمان ملل در توييتر خود در سالگرد دو سالگي برجام به تکرار ادعاهاي ضد ايراني خود پرداخت.

او در توييتي مدعي شد: اگر بخش‌هاي کليدي برنامه غني سازي اورانيوم ايران در داخل اين کشور پيگيري نشود بلکه در درون يک کوه در کره شمالي انجام بگيرد، تعجبي نخواهد داشت.

برچسب ها: برجام ، ایران ، اروپا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: