آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پيروز مجتهد زاده در گفت و گو با «شروع» در دوسالگي برجام مي‌گويد: اصل توافق که همان برجام است، مورد تاييد و مطلوب است. من همواره اصل مذاکرات براي حل پرونده هسته‌اي را تاييد کرده و مي‌کنم. در واقع مساله‌اي که به عنوان پرونده هسته‌اي براي ايران ايجاد شده بود به جز مذاکره راه ديگري براي حل شدن نداشت.بايد گفت اصل توافق يعني برجام هيچ مشکلي ندارد.

اين استاد دانشگاه در ادامه مي‌افزايد: بعد از دوسال از امضاي برجام براي بررسي و نظر دادن در خصوص روند اجراي اين سند بايد به سخنان وزير امورخارجه مبني برعدم پايبندي و تعهد آمريکا به اين توافق که توافق برد- برد کامل نبود، استناد کرد. يعني اين توافق کاملا برد نداشت. تحريم‌هاي ايران را بعد از سال‌هاي برطرف کرد اما نه همه تحريم‌هاي مندرج در توافق را.

مدير عامل بنياد پژوهشي يورو سويک سپس مي‌گويد: بايد يک مساله مهم را در نظر داشت، اگر يک توافق از سوي همه طرف‌ها به صورت مساوي اجرا نشود، طبيعتا دچار مشکلاتي است که اگرمورد رسيدگي و بررسي قرارنگيرد و حل نشود، نمي‌تواند وارد فاز‌هاي بعدي شود. بايد برجام را هم تاييد وهم نقد کرد، چرا که تاييد بدون چون و چراي اين توافق شايد به منافع ملي کشور ايراداتي وارد کند.

مجتهد زاده افزود: دولت و تيم هسته‌اي بايد جلوي هيجان زدگي‌هاي بيجا در خصوص اين توافق را بگيرند؛ يعني در خصوص موارد رفع تحريم و شرايط آن توضيح دهند. مثلا بگويند که در خصوص برخي سرمايه گذاري‌هاي بانکي رفع تحريم شده ايم اما هنوز بانک‌ها با تحريم مواجه اند. در واقع اين مسائل را توضيح دهند.

وي بيان کرد: به عنوان مثال قرارداد جديد توتال که بسياري به آن اعتراض مي‌کنند اما بايد گفت به اصل قرارداد هيچ اعتراضي نيست، توتال سبق بر اين در ايران حضور داشت و مشتري قديمي‌ايران در اين حوزه است اما يک نکته مبهم وجود دارد که در هنگام اجرا مبالغ بسياري بپول جابجا مي‌شود اما به وسييله کدام بانک؟ بايد اين مساله که به برجام مربوط است روشن شود. در واقع علاوه بر بيان محاسن برجام بايد معايب و کاستي‌هاي آن را نيز بيان کرد.

اين استاد داشنگاه در پايان گفت: برخي اين قراداد را با ملي شدن صنعت نفت مقايسه مي‌کنند که اين مقايسه غلط است چرا که به ملي شدن صنعت نفت که فقط ده درصد نفت براي ايران باقي ماند بسيار متفاوت است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: