آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۳۰۰
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع» در گفت و گو با داريوش فرهنگ
داريوش فرهنگ کارگردان و بازيگر سينما و تلويزيون معتقد است که بيشتر از کارگرداني، بازيگري را تجربه مي‌کند.

فرهنگ فعاليت در تئاتر را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد و در سال ۱۳۴۷ گروه تئاتر پياده را بنيان گذاشت. نخستين فعاليت سينمايي او با بازي در فيلم کوتاه سلندر (واروژ کريم‌مسيحي) در سال ۱۳۵۹ بود.

در همان سال‌هاي دور که شبکه‌هاي تلويزيون محدود بودند و مردم تنها يک سريال رادرطول هفته از رسانه ملي دنبال مي‌کردند، مجموعه اي به نام «سلطان و شبان» که در دهه 60 از آنتن سراسري به خانه‌ها آمده بود، توجه همه را به خود جلب کرد. مجموعه اي که حالا و در دهه 90 نيز شبکه نمايش آن را دوباره پخش مي‌کند تا ياد و خاطره اين مجموعه براي نسل‌هاي گذشته دوباره زنده شود.

بعد از مجموعه «سلطان و شبان» بود که فيلم «کفش‌هاي ميرزا نوروز» نيز به قلم اين کارگردان خوش نام روي پرده سينماها رفت. فيلم‌هاي «طلسم» ، «بهترين باباي دنيا»، «دو فيلم با يک بليت»، «تکيه بر باد»، «رز زرد» و ... از جمله فيلم‌هايي بودند که کارگرداني آن را بر عهده داشت.

فرهنگ اما دردوره اي از کارگرداني سينما فاصله گرفت و بيشتر بازيگري را به خصوص در مجموعه‌هاي تلويزيوني انتخاب کرد.

اين کارگردان سينما معتقد است که سينما اين روزها جذابيت‌هاي لازم را براي او ندارد. علاوه بر آن اکثر سوژه‌ها تکراري و دور از فضاي امروز هستند. او مي‌خواهد حالا با وقفه اي که براي کارگرداني در سينما ايجاد شده، با سليقه خود فيلمي‌را آماده کند که باب طبع دلش باشد. با اين کارگردان سينما و بازيگر مجموعه‌هاي پليسي به صحبت پرداخته‌ايم که در زير مي‌خوانيم.

*قرار بود با مجموعه تلويزيوني به رسانه ملي برگرديد. چرا ترديد داريد؟
متاسفانه هر بار براي ورود به تلويزيون و ساخت يک مجموعه برنامه ريزي مي‌کنم، با اين مانع روبرو مي‌شوم که بودجه محدودي براي ساخت مجموعه‌هاي تلويزيوني وجود دارد. البته اين را هم اضافه کنم که هر مديري هم با برنامه ريزي خاص و سليقه خود وارد عرصه رسانه ملي مي‌شود.

*پيش از اين درباره ساخت مجموعه «سلطان و شبان2» گفته بوديد. آن طرح به کجا رسيد؟
من طرح سريال «سلطان و شبان2» را به صدا و سيما ارائه دادم اما به آن نقطه مطلوبي که مد نظر بود، نرسيديم. تامين بودجه براي ساخت سريال‌هاي تلويزيوني آنقدر مهم و حائز اهميت است که نمي‌توان اين ريسک را کرد و بدون برنامه ريزي مجموعه اي را براي تلويزيون آماده کرد چرا که «سلطان و شبان1» موفقيت و مخاطب زيادي داشت که نمي‌خواهم به اين مجموعه سطحي نگاه کنم. شايد اين مجموعه را براي شبکه نمايش خانگي آماده کنم. اميدوارم شرايط مناسبي براي کارگردان‌ها در تلويزيون فراهم شود تا مجموعه‌هاي پربيننده به شبکه‌ها راه پيدا کنند.

*از کارگرداني در سينما فاصله گرفته‌ايد. چه زماني دوباره به سينما باز مي‌گرديد؟

عده اي گمان مي‌کنند که من از سينما و تلويزيون فاصله گرفته‌ام، در حالي که اين طور نيست. شايد در عرصه کارگرداني کمتر کار کنم اما اين سکوتم را با بازي در مجموعه‌هاي تلويزيوني مي‌شکنم و بيشتر در عرصه بازيگري مجموعه‌هاي تلويزيوني حضور دارم. اتفاقا به تازگي در سريالي به نام «در جستجوي آرامش» به کارگرداني سعيد سلطاني بازي کرده‌ام که در کنار مهدي‌هاشمي‌نقش اصلي را بازي مي‌کنم. اين اثر سريالي اجتماعي با موضوعي جذاب و بسيار به روز است. من پيشنهاد مي‌کنم که حتماً اين سريال ديده شود زيرا توسط گروهي بسيار حرفه‌اي و با شور و انرژي فراواني توليد شده است. در اين سريال يکي از نقش‌هاي اصلي را بر عهده دارم.

*ممکن است بازيگري باعث شود تا از حضور در سينما و کارگرداني دور شويد؟

طرح‌هاي زيادي را براي کارگرداني در سينما دارم که بيشتر بايد براي ساخت آن فکر کنم. به هر حال سينما جايگاه ويژه اي براي من دارد. شرايط فراهم شود، قطعا به سينما باز خواهم گشت.

*چطور مي‌توان سليقه مردم را ارتقا داد تا مجموعه‌هاي خارجي به خصوص سريال‌هاي ترک مخاطب خود را ازدست بدهد؟

اگر نقشي که بازيگر ايفا ميکند، متفاوت باشد و از کارهاي تکراري و سليقه اي فاصله بگيرد، مسلماً مردم هم دوست دارند آثار هموطنان خودشان را ببينند تا برنامه‌هاي شبکه‌هاي ماهواره اي را. تعداد اين شبکه‌هاي ماهواره اي زياد شده است و بايد اين مسأله را جدي بگيريم چون براي مخاطبشان برنامه ريزي کرده‌اند. اميدوارم درک و سليقه مردم با مجموعه‌هاي خوش ساخت ايراني تغيير کند.

*چرا در اين سال‌ها عده اي از هنرمندان خانه نشين شده‌اند و از فعاليت در عرصه هنري فاصله گرفته‌اند؟

فکر مي‌کنم مشکل عدم مديريت تلويزيون و برنامه‌ريزي است که خيلي از کارگردان‌ها خانه‌نشين شده‌اند و فعاليتي نمي‌کنند. من وضعيت کنوني را موقت مي‌دانم و مطمئن هستم با برنامه ريزي مي‌توانيم فعاليت‌هايمان را ادامه دهيم. به هر حال نسل تازه نفسي هم به سينما و تلويزيون آمده‌اند که خوشبختانه موفق هم عمل کرده‌اند. ما نياز به فضايي براي رشد و تقويت زيرساخت‌هاي فرهنگي و هنري کشور داريم. نوعي اطمينان خاطر براي فعاليت هنرمندان، سياست‌گذاري‌ها و نحوه اداره سازمان‌هاي مسوول در حوزه‌هاي فرهنگي و هنري هستيم. اميدوارم شاهد رشد فضاي فرهنگ و هنر در کشور باشيم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: