آخرین اخبار
کد خبر: ۱۷۲۳۶
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
طرح سه فوریتی توقف موقت قرارداد نفتی توتال از دستور کار مجلس
برخي‌ها مي‌گويند در گذشته ما صد درصد اختيارات را در اختيار داشتيم اما حالا 50 درصد اختيارات را داريم اما اين طور نيست و اين قرارداد هيچ تفاوتي با قراردادهاي ديگر ندارد و همه قراردادهاي‌ها يک کميسيون مشترک و جي ام سي داشتند اين هم دارد و مربوط به به مدل قراردادي است که دولت و مجلس تصويب کرده است.
گروه انرژي: وزير نفت در جلسه علني روز گذشته گزارشي درباره قرارداد اخير نفت با شرکت توتال به مجلس شوراي اسلامي‌ارايه کرد. وي که براي توضيح درباره قرارداد گازي با توتال به مجلس رفته بود توانست با دفاع از اين قرارداد بزرگ و پرمنفعت براي کشور بهارستاني‌ها را در اين خصوص قانع کند. ماجراي حضور زنگنه در مجلس از اين قرار بود که بعد از عقد قرارداد گازي بزرگ با توتال به عنوان اوليت قرارداد نفتي پس از برجام، برخي دز مجلس خواستار انتشار متن قرارداد بودند که اين مهم امکان پذير نبود از اين جهت چند روز قبل نمايندگان طرحي را با نام «توقف موقت قرارداد توتال براي مطالعه، بررسي‌ و رعايت مصالح ملي درآن» کليد زدند. امضاهايي در مجلس از نمايندگان اخذ شد و بيژن زنگنه، وزير نفت در واپسين روزهاي عمر دولت يازدهم به مجلس فراخوانده شد تا براي عقد يک قرارداد بزرگ و شفاف که به گفته علي لاريجاني، رييس مجلس «هيات نظارتي وجود دارد که متشکل از قوه قضائيه و دو نفر از روساي کميسيون‌هاي مجلس يعني رييس کميسيون انرژي و رئيس کميسيون برنامه و بودجه عضو آن هستند که بر اين قرارداد نظارت دارند»توضيح دهد و در نهايت با توضيحات و دفاع وزير نفت، نمايندگان قانع شدند و به گفته فريدون حسنوند، رييس کميسيون انرژي مجلس، قرار است، هيئت عالي نظارت بر منابع نفتي درباره قرارداد با توتال برگزار کند. ، همچنين بر اساس اصل محرمانگي و رازداري قراردادها يکي از محورهاي قرارداد بوده که حتما بايد به تاييد شوراي عالي امنيت ملي برسد.

موافق: ۶ برابر قرارداد قبلي است

نادرقاضي پور، نماينده مردم اروميه و از مخالفان اين طرح درباره اين قرارداد گفت: مردم ايران اسلامي‌هيچ وقت نسبت به قراردادهاي نفتي خوش بين نبوده‌اند و علت آن نحوه عملکرد کساني بود که به نمايندگي از کشورهاي استعمارگر به قصد حيله،‌ فريب و کسب حداکثر سود به کشور ما آمدند.در سال‌هاي ابتداي دهه ۸۰ و در پارس جنوبي، شرکت توتال با قرارداد دو ميليارد دلاري وارد اين مملکت شد، اکنون بار ديگر پاي اين کشور در يک قراردادي که ۶ برابر قرارداد قبلي است باز شده و وارد منبع گازي مهم شده است.

مخالف: چه ثلمه‌اي به عالم اسلام وارده شده ؟

يک عضو فراکسيون اميد مجلس با تأکيد بر اينکه قرارداد توتال به نفع مردم ايران است گفت: مگر چه ثلمه‌اي به عالم اسلام وارد شده که مي‌خواهيد همه کارها را متوقف کنيم؛ آن هم در قراردادي که در نهايت به نفع ملت ايران است؟حجت‌الاسلام والمسلمين احمد مازني،نماينده تهران ادامه داد: در حال حاضر کشورهاي همسايه سرمايه‌هاي ما را از ميادين مشترک به غارت مي‌برند، سرمايه‌هاي ملت ايران که بايد از آن تحفظ کرد که در اين قرارداد با هماهنگي مجلس تلاش شده اين نکات ديده شود.

موافق: مخالف سرمايه‌گذاري خارجي نيستيم

جواد کريمي‌قدوسي، يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با بيان اين ادعا که قرارداد توتال باعث توقف ۵۰ ساله ايران در برابر تعهدات شرکت‌هاي خارجي مي‌شود گفت: ما مخالف سرمايه‌گذاري خارجي نيستيم بلکه معتقديم سرمايه‌گذاري بايد با ملاحظات ملي انجام شود. کريمي‌قدوسي گفت که قرارداد با توتال با شرکتي سرتاپا فساد است که پذيرفتني نيست.
مخالف: اصول حاکميت ملي رعايت شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پيشه، نماينده مردم اسلام‌آباد نيز گفت:‌قرارداد نفتي براي بهره‌برداري بيشتر از مخازن مشترک نفتي است. پس به مسئولان کشور اعتماد کنيد و زمان مذاکرات هسته‌اي نيز طرح بي اعتمادي،‌ توان چانه زني مسئولان را تضعيف کرد اکنون نيز اين بي‌اعتمادي توان چانه زني را کم مي‌کند. امروز ما وظيفه هدايت بخشي از فضاي رواني را در داخل و عرصه بين‌المللي برعهده داريم. نبايد به نام تاريخ سياه کشور به قراردادي که در عرصه حاکميت ملي بسته شده، حمله کنيد.

زنگنه: نيازبه200 ميليارددلارمنابع مالي

بيژن زنگنه، وزير نفت روز گذشته براي دفاع از قراداد گازي با توتال در صحن پارلمان حاضر شد و به ابهامات و مخالفان پاسخ داد.

در صحن علني مجلس شوراي اسلامي‌با اشاره به اينکه براي توسعه و احياي تمامي‌ميادين نفت و گاز کشور به 200 ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز داريم ، گفت: اين منابع از داخل قابل تامين نيست و 65 تا 70 درصد منابع مورد نياز بايد از خارج جذب شود.

وي گفت: در اجراي اين پروژه‌ها مديريت و زمان بندي مهم است. کار را بايد از جايي شروع و سرمايه‌هاي خارجي را جذب کنيم تا کشور وارد يک دوران تحرک اقتصادي شود و اگر توان داريم فازهايي که نيمه کاره است را به جايي برسانيم.

وي بيان کرد: در مورد بازگشت تحريم‌ها بايد بگوييم در کميسيون انرژي گفتم که يک روشي در نظرگرفته شده که بهترين روش است و براي ما امنيت زا است. اگر در حين اجرا در هر مرحله و هر دليلي فعاليت‌هاي پيمانکار متوقف شد، هيچ پرداختي صورت نمي‌گيرد تا اينکه دوباره اين کار فعال و از محل توليد پرداخت شود و حتي خسارت داده نمي‌شود و اين براي ما امنيت زا است. اين قرارداد در واقع شرکت‌ها متعلق به دو عضو شوراي امنيت سازمان ملل است و هر اتفاقي که بيافتد منافع مادي آنها در اينجا به خطر مي‌افتد و اين شرکت‌ها ضررهاي جدي خواهند کرد.

وزير نفت درمورد نگراني فسخ پيمان نيز گفت: گفته مي‌شود شرکت خارجي مي‌خواهد ما را معطل کند که پيش‌بيني شده اما به دليل افشاي قرارداد است نمي‌توانم توضيح بدهم ولي اينها نمي‌توانند اين کار را بکنند يعني اينکه اگر آنها تا زمان تعيين شده سرمايه گذاري متنابهي انجام ندهد، شرکت نفت مي‌تواند قرارداد را لغو کند و هيچ پرداختي به آنها صورت نمي‌گيرد و موظف به اجرا در زمان بندي اجرا کنند.

جز توتال و شرکت چيني کسي نبود

وزير نفت در ادامه گفت: برخي مي‌گويند که چرا در پارس جنوبي مناقصه نرفتيد بايد بگويم که کسي جز توتال و شرکت چيني نبود که مناقصه کنيم و اينطور نبود که 10 تا شرکت خارجي بيايند و درخواست بدهند و ما هم بدون هيچ دليل خاصي اين شرکت‌ها را انتخاب کرده باشيم لذا بايد درازمدت به آن توجه کنيم و حرکت کنيم.

وي تصريح کرد: هشت ماه است که بنده سند رازداري را براي شوراي عالي امنيت ملي فرستاده‌ام و رئيس مجلس نيز در جريان هستند براي قراردادهايي که بعد از اين قرار است انجام شود.

زنگنه در پاسخ به برخي که مي‌گويند چرا قراردادهاي را طبقه بندي شده امضا مي‌کنيد، گفت: اين موضوعي است که نمايندگان در مجلس قبل تصويب کرده‌اند و گفته‌اند که وزير نفت اجازه دارد جدا از قانون ، برگزاري مناقصات کاري را به کسي واگذار کند. اطلاعات قراردادها محرمانه است و محرمانه بفرستيد و يک نسخه به رئيس مجلس ارائه شود، خوب يا شما قانون را قبول نداريد يا وزير را قبول نداريد که هر دوي اينها قابل تغيير است و مشکلي ندارد ولي نه اينکه يک قانوني را براي وزيري تصويب کرديد و بعد پشيمان شديد.

وي در پاسخ به برخي ادعاها که مي‌گويند شرکت توتال خرابکار است ، گفت: براساس آماري که شرکت توتال ارائه يا افشا شده است توليد قطر از کل توليد گنبد شمالي که در جنوب پارس جنوبي در قطر است چهار درصد يعني 16 ميليون مترمکعب توليد توتال است که در هيچ بلوکي اپراتور نيست و بيشتر آمريکايي هستند. خوب قبلا هم شرکت‌هايي آمده‌اند و قرارداد منعقد کرده و هيچ کدام نيز تاخير و کارشکني نکردند و هر کدام به نفع منافع خود هستند همانطور که توتال مي‌گويد در قطر، قطري هستيم و در ايران، ايراني هستم و اين کاسب است و مي‌خواهد تجارت کند و مي‌گويند اگر حقه‌اي در کار خود نداشت و در قطر منافع کافي داشت چرا به ايران آمد؟ بنده معتقدم اين درست نيست و نبايد روحيه امنيتي در فضاي اقتصادي حاکم باشد.

زنگنه گفت: برخي‌ها مي‌گويند در گذشته ما صد درصد اختيارات را در اختيار داشتيم اما حالا 50 درصد اختيارات را داريم اما اين طور نيست و اين قرارداد هيچ تفاوتي با قراردادهاي ديگر ندارد و همه قراردادهاي‌ها يک کميسيون مشترک و جي ام سي داشتند اين هم دارد و مربوط به به مدل قراردادي است که دولت و مجلس تصويب کرده است.


برچسب ها: طرح ، توتال ، مجلس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: